کلاغ ها


+ عظیم قیچی ساز ، فرزند توان مند آذربایجان و ایران

 

عظیم قیچی ساز با صعود قله‌ی ماناسلو ، قدم به قدم به خلق افتخار و موفقیتی بزرگ و تاریخی برای کوه‌نوردی کشورمان نزدیک می‌شود.  تلاش‌های سخت و دشوار او برای صعودهای قاطع و غیرقابل انکار به ده قله‌ی بالای هشت هزار متر جهان و اندیشه‌ی آرمانی او برای پیوستن به " باشگاه کوه‌نوردان 8 هزار‌متری‌های دنیا" بی‌شک شایسته‌ی تحسین و احترام بسیار است.

  

_ موفقیت‌های پی در پی عظیم اما بدون حاشیه نبوده است. با انتشار هر خبر صعود او ، باید شاهد آغاز موجی از هجوم‌های تخریبی از سوی تعدادی از وابسته‌گان و اعضای دو باشگاه قدیمی و بزرگ شهر تهران باشیم . هجوم‌هایی که با آمیزه‌ای از "‌بغض و کینه و حسادت و تنگ‌نظری "  همراه است.

 

_  نمونه‌ای روشن از این گونه هجوم‌های تخریبی  _ و البته منحط و غیراخلاقی... چرا که عظیم هنوز در ماناسلو است و بازگشت خود را به اتمام نرسانده _ را می‌توانیم در آخرین پست عباس محمدی در وبلاگ دیده بان کوهستان  ببینیم.

 

_ " پرونده‌سازی و متهم‌کردن " از روش‌های معمول و عادت شده‌ی عباس‌محمدی طی دو دوره مدیریت او در انجمن کوه‌نوردان بود. یعنی همان چیزی که قبلا آن را ... و همراه با تجربه‌ای شخصی و تلخ ... از نمودهای بارز روش‌های استالینیستی در انجمن کوه‌نوردان معرفی کردیم. او در پست خود ، و بدون ارائه‌ی منطقی مشخص و تحلیلی مستند ، در جهت پرونده‌سازی و متهم کردن عظیم قیچی ساز این گونه می‌نویسد: " صرف وقت بسیار، صرف پول بسیار، تلاش و تمرین کمیتی بسیار، سکوت درباره ی ارزش کیفی صعود، سکوت درباره‌ی چگونگی تامین مالی برنامه ( و در نتیجه، منتقل نشدن تجربه‌ی برنامه ریزی) ، سوار شدن بر موج احساسات عامه‌پسندانه، تلاش نکردن در جهت ارتقای بینش همگانی، و خلاصه: کمیت گرایی و کیفیت گریزی است ".

 

_ در تفکر عباس محمدی ، افراد و گروه‌های کوه‌نوردی ایران به دو جبهه‌ی خودی و غیر خودی تقسیم می‌شوند.  اگر او عظیم  را متهم به " اجرای برنامه‌های تکراری و فاقد ارزش‌های فنی " می‌کند دلیل ساده‌ای دارد : عظیم شهرستانی است ... عظیم تنهاست... عظیم تشکیلات ، باشگاه ، نیرو و امکاناتی ندارد که عباس محمدی بتواند در آینده  و برای بازگشت خود به مدیریت انجمن و حفظ جایگاه‌اش روی آن حساب باز کند.  مثل باشگاه آرش ، مثل باشگاه دماوند ، مثل باشگاه اسپیلت و مثل همه مرکز نشینان دیگر !!  نقدهای عباس محمدی در طول این سال‌ها ، فقط و فقط  افراد و گروه‌های شهرستانی  را نشانه رفته است.

 

_ عباس محمدی فاقد آن میزان صداقت ، جربزه و شهامت است که بتواند در مثال : صعود پروانه کاظمی از باشگاه اسپیلت تهران به اورست را برنامه‌ای تکراری و فاقد ارزش‌های فنی بنامد و یا در باره‌ی آن ، اظهارنظری حتی کوچک داشته باشد . عباس محمدی فاقد آن میزان صداقت ، جربزه و شهامت است که بتواند در مثال : صعود نانگاپاربات باشگاه دماوند تهران  را برنامه‌ای تکراری و فاقد ارزش‌های فنی بنامد و یا در باره‌ی آن اظهارنظری حتی کوچک داشته باشد . آنها خودی هستند و این حربه ( تکراری بودن و فقدان ارزش‌های فنی ) فقط برای غیرخودی‌ها کاربرد دارد!!

 

_ عظیم‌قیچی‌ساز کوه‌نوردی بزرگ است!  عظیم‌قیچی‌ساز کوه‌نوردی بسیار متین و محجوب است!   عظیم‌قیچی‌ساز فرزند توان‌مند و غرورآفرین آذربایجان و ایران است! از او در برابر هجوم‌های تخریبی و هدف‌مند گرگ‌های باران‌دیده‌ی باشگاه‌های تهرانی حمایت کنید!

 

 

.

 

 پی نوشت :

عظیم قیچی ساز در حال حاضر پروژه‌ی " صعود هر چهارده‌ی قله‌ی بالای هشت هزار متر جهان " را هدف اصلی و بنیان تلاش‌ها و فعالیت‌هایش قرار داده است . در شرایطی که این پروژه تا مرحله‌ی پایانی هنوز مسیری کم و بیش طولانی را در پیش رو دارد ، طرح مسئله‌ی " برنامه‌های نو در هیمالیا " از سوی عباس محمدی و چنین توقع و انتظاری را از عظیم قیچی ساز داشتن ، فقط می تواند حرکتی عوام‌فریبانه تلقی گردد ، چرا که :

1_ عباس محمدی بهتر از هر کسی می‌داند که پیوستن عضوی از جامعه‌ی کوه‌نوردی ایران به باشگاه هشت هزار متری جهان می‌تواند دارای چه میزان اعتبار و ارزش‌های تاریخی برای کوه‌نوردی کشورمان باشد.

2_ عباس محمدی بهتر از هر کسی می‌داند که توقع و انتظار اجرای برنامه‌های نو در هیمالیا و در موقعیت فعلی کوه‌نوردی کشورمان ... که حتی اجرای‌های تکراری هم با آمار بالای تلفات انسانی همراه است ... را فقط می‌توان از تشکل‌ها و گروه‌های بزرگ واجد امکانات و نیروی انسانی داشت نه کوه‌نوردی منفرد و فاقد تشکل و سازمان!

گویا قرار است و بایستی که عظیم‌قیچی‌ساز در انفعال همه‌ی گروه‌ها ، باشگاه‌ها و تشکل‌های قدیمی و حرفه‌ای موجود ، بار همه‌ی کمبودهای کوه‌نوردی ایران را نیز بر دوش کشد!!   آقای عباس محمدی عوام‌فریبی را بس کنید!

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٥٩ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱٠ مهر ۱۳٩۱
تگ ها:
comment نظرات () لینک