کلاغ ها


+ گنبد نمکی کوه جاشک

معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهرگفت: گنبد نمکی کوه جاشک در جنوب این استان یکی از جوان ترین و زیباترین گنبدهای جهان است. غلامرضا فقیه افزود: این گنبد به مساحت سه هزار هکتار درسال 1386 با عنوان اثر طبیعی ملی تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست به ثبت رسیده است.

وی یادآورشد: دراستان بوشهر دو اثر طبیعی شامل خارگو و گنبد نمکی کوه جاشک به ثبت ملی رسیده است. معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر ادامه داد: کوه نمک دشتی هرچند به عنوان یک اثر ملی طبیعی به ثبت رسیده است اما شاخص های ثبت جهانی با عنوان ذخیره گاه زیست کره که بالاترین رتبه ثبت جهانی آثار طبیعی است را ندارد.

فقیه اظهارداشت: آثاری به عنوان ذخیره گاه زیست کره ثبت جهانی می شوند که همزمان چندین شاخص از نظر پوشش گیاهی و یا جنگلی گونه های منحصر به فرد یا جانوری نادر را در خود جای داده باشند. وی اضافه کرد: با این وجود هر اثر طبیعی که در استان ها به ثبت ملی می رسد در فهرست آثار ملی سازمان حفاظت محیط زیست برای معرفی جهانی نیز قرار می گیرد . فقیه گفت: برهمین اساس علاقه مندان به محیط های طبیعی در تمام دنیا شمار، موقعیت و ویژگی های آثار طبیعی ملی ایران از جمله گند نمکی کوه جاشک استان بوشهر را می شناسند.

معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر افزود: این امر باعث شده تا شمار زیادی از کارشناسان محیط زیست کشورهای خارجی از جمله انگلیس، لهستان و رومانی برای بررسی جاذبه های کوه نمکی دشتی به این استان سفر کنند.

 

ایرنا

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٠٥ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۱٢ مهر ۱۳٩۱
تگ ها:
comment نظرات () لینک