کلاغ ها


+ وبلاگ آلتای : یک روز خاص جهانی!

 

۱۱ دسامبر (برابر با ۲۱ آذر امسال) "روز جهانی کوهستان" گرامی باد

با اینکه کوهستان از مهمترین منابع آبی جهان به شمار می رود و ۱۲ درصد جمعیت جهان را در خود جا داده و یکی از مهمترین زیستگاه های حیوانات و گیاهان در این کره خاکی ست، تغییرات آب و هوایی هر روز بیشتر از روز قبل به این زیستگاه ارزشمند ضربه می زند. نام گذاری این روز از طرف مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال ۲۰۰۳ در راستای جلب توجه افکار عمومی به این مهم بوده است تا با افزایش دانش بین عام و خاص به نقش مهم کوهستان در زندگی مان آگاه باشیم. باشد که ملت ها و دولت ها در جهت حفظ این منبع ارزشمند حیات بیشتر بکوشند.

تصویری که در بالا مشاهده می کنید به عنوان سمبل این روز انتخاب شده که از سه شکل مثلثی تشکیل شده که در مثلث سمت چپ بر روی قله آن یک الماس آبی را مشاهده می کنید که نماد برف می باشد. مثلث واقع در وسط سمبل دارای یک شکل دایره ای به رنگ نارنجی ست که نشان دهنده منابعی ست که از دل کوه استخراج می شود. و مثلث سومی دارای یک  مثلث کوچک سبز رنگ در سمت راست خود می باشد که نشان دهنده سرسبزی و گیاهانی ست که کوهستان به ما می بخشد. کلمه روز جهانی کوهستان نیز به دو رنگ سازمان ملل ثبت شده است. این سمبل بر اساس سمبل سال جهانی کوهستان می باشد.

امسال دهمین سالگرد "روز جهانی کوهستان" می باشد و به نام "نکوداشت زندگی کوهستان" (Celebrating Mountain Life) نام گذاری شده و هدف آن بسیج منابع و ابتکارات برای بهبود وضع معیشتی جوامع کوهستانی ست. و در این راستا توجه خاصی به جوانان به عنوان بازیگران آینده معطوف شده است. همچنین در این فرایند بر ارتباط توسعه شهری و روستایی با نگاهی به ایجاد اقتصاد سبز در نشست سران ۲۰ کشور توسعه یافته در ریو دژانیرو برزیل، تمرکز شده است. لازم به ذکر است که تم سال ۲۰۱۱ "مدیریت خطر بلایا در کوهستان" (Disaster Risk Management in Mountains) بود که هدف آن جلب توجه به افزایش تعداد بلایای طبیعی در کوهستان و شدت آسیب پذیری مردم ساکن کوهستان در برابر این بلایا بود. 

این روز نه بعنوان یک روز تعطیل عمومی 
بلکه به عنوان یک روز مراعات جهانی در نظر گرفته می شود.

 

 

نقل از وبلاگ آلتای

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:۱٦ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٢۱ آذر ۱۳٩۱
تگ ها:
comment نظرات () لینک