کلاغ ها


+ موزه کوه نوردی همدان گنجینه ای ماندگار از فرزندان کوهستان

راه اندازی نخستین موزه تخصصی کوه نوردی کشور در همدان به عنوان گنجینه ای ماندگار از فرزندان کوهستان، خانه ابدی را برای آثار و عکس های شخصیت های برجسته صعود کننده به قله های مرتفع و مهم جهان ایجاد کرده است.

به همت هیات کوه نوردی و صعود های ورزشی استان همدان و برای اولین بار در کشور، موزه تخصصی کوه نوردی در فضایی اختصاصی در پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین ایجاد و به زوی راه اندازی خواهد شد.  این موزه که با مشارکت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و اداره کل ورزش و جوانان استان همدان بنا شده، به عنوان موزه تخصصی کوه نوردی کشور به شمار می رود ... در کنار توجه به سابقه غنی و تاریخ پرافتخار استان همدان در عرصه های فرهنگی ، هنری و علمی، ورزش نوین کوه نوردی که برجای مانده از کوه نوردی کلاسیک و سنتی مردمان همدان در طول تاریخ بوده است، جزو پرسابقه ترین ورزش های شکل گرفته در این شهر و سطح کشور بوده به نحوی که بنا به اسناد و شواهد موجود، همدان را می توان خواستگاه ورزش نوین کوه نوردی در ایران دانست.

کوه نوردانی نظیر محمود اجل و سایر بزرگان ادامه دهنده راه این کوه نورد فقید را که توانستند با تلاش فراوان کوه نوردی کلاسیک و غیر حرفه ای را به سمت انجام برنامه های ورزشی مدون و حساب شده سوق داده، گزارش ها و تصاویر دقیقی از این صعود ها ثبت و ضبط کرده اند.

در چند دهه اخیر نیز استان همدان همواره عرصه ظهور افتخارآفرینان بزرگی در این رشته ورزشی نظیر تیمسار محمد جعفر اسدی اولین ایرانی فاتح قله هشت هزار متری ، جلال چشمه قصابانی فاتح دوبار قله اورست و چندین قله هشت هزار متری دیگر، حمید اولنج فاتح قله اورست، شادروان فریدون اسماعیل زاده از مربیان بزرگ سنگنوردی کشور ، شادروان حسین طالبی مقدم از بزرگان عرصه مربیگری دیواره نوردی کشور دیگر شخصیت های ارزنده بوده است.

همین بضاعت غنی و ارزشمند از افتخارات است که  وظیفه سنگینی بر عهده جامعه کوه نوردی استان همدان نهاد تا در جمع آوری و نگهداری اسناد، مدارک و شواهد این ورزش اصیل و مردمی همت گمارده و در معرفی  بزرگان و افتخارات کسب شده توسط آنان تلاش کنند.  در همین راستا نسل جوان و دوستداران فرهنگ این مرز و بوم بیش از پیش با اصالت گرانبها ، ارزش های قدیمی  و ورزش انسان ساز کوه نوردی آشنا شده و می بایست در حفظ و حراست از آنها کوشا باشند.

با وجود اینکه در راه اندازی این موزه جنبه سابقه و افتخارات کوه نوردی همدان و کوه نوردان این شهر عامل روانی پیگیری ها بوده است اما در جمع آوری اشیا ، اسناد و منابع تاریخی  و افتخارات این ورزش برای نمایش در موزه سعی بر آن است که با دیدی ملی و فرا استانی به  موضوع توجه شود و با این هدف، موزه کوه نوردی به عنوان  یک پایگاه مهم و قابل استناد تاریخی در زمینه کوه نوردی در سراسر کشور معرفی شود.

رییس هیات کوه نوردی و صعودهای ورزشی همدان در این باره گفت: این هیات افتخار این را دارد تا در رابطه با راه اندازی این موزه همکاری و کمک از سوی تمامی علاقه مندان انجام شود. ˈمهدی کرمیˈ افزود: این موزه با تلاش تمامی اعضای هیات کوه نوردی و مساعدت و همکاری مطلوب رییس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان همدان در در محله  قدیمی شالبافان و در فضایی بسیار دیدنی و تاریخی انتخاب و ایجاد شده است.

وی بیان داشت: موزه کوه نوردی با عقد تفاهم نامه ای در اختیار هیات کوه نوردی و صعودهای ورزشی استان همدان قرار گرفته و از این پس می تواند جاذبه ای دیدنی برای بازدید گردشگران داخلی و خارجی و نیز کوه نوردان علاقه مندی باشد که جهت کوه نوردی در مناطق کوهستانی استان همدان به این پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین سفر می کنند...

 

ایرنا

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٠۸ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٢٧ آذر ۱۳٩۱
تگ ها:
comment نظرات () لینک