کلاغ ها


+ دزدی نام کافه کوه توسط سایت کوه نیوز و محمدچیتگرها

 

_ قرار است در آخرین پنج شنبه‌ی دی ماه کافه‌کوه یکمین سالگرد فعالیت خود را جشن بگیرد . کافه‌کوه  نام ایده‌ی خلاقانه‌ای است که  برای اولین بار و در حدود یک سال پیش با همت و تلاش‌های ارزنده‌ی تعدادی از کوه‌نویسان فعال فضای مجازی متولد شد  . اشخاصی مانند : لیلی رهنما ، فرشید داودی ، عزیزالهی ، محمدرضا و فرامرز نصیری ... و سپس با حضور گرم و پرشور بسیاری کوه‌نوردان و کوه‌نویسان  و خواننده‌گان وبلاگ‌های کوه و کوه‌نوردی توانست _ به قول دوست عزیزمان عزیز حبیبی _ خیلی زود به یک نهاد اجتماعی فعال و زنده تبدیل شود.

 

_ در اغلب کشورهای جهان ، سرقت نام ، ایده و اندیشه جزو جرم‌های بزرگ بوده و برای آن مجازات‌های سنگینی نیز در نظر گرفته شده‌است . نکته‌ای که ظاهرا و متاسفانه در کشور ما چندان جدی گرفته نمی‌شود و هم‌اکنون به عنوان یکی از بحران‌های بزرگ دنیای وب فارسی از آن نام می‌برند . 

 

_ دوستان خالق نام و ایده‌ی کافه کوه هیچگاه به دنبال شهرت و اهداف تجاری نبودند و طبیعی بود که کسی به دنبال ثبت رسمی و قانونی نام کافه کوه نیز نباشد اما این نمی‌تواند دلیل و توجیه معقول و قانع کننده‌ای برای  عدم رعایت "حقوق مالکیت فکری"  توسط سایت کوه نیوز و محمد چیتگرها در استفاده از نام کافه کوه برای راه‌اندازی یک شبکه اجتماعی جدید باشد.

 

_ می‌گویند "حقوق مالکیت فکری" که در کشور ما مالکیت معنوی نیز به آن می‌گویند از مبانی اخلاقی ناشی می‌شود . استفاده‌ی کوه نیوز و محمد چیتگرها از نام کافه‌کوه  _ در شرایطی که حتی نخواسته است به خود زحمت اشاره‌ای کوچک به سابقه‌ی این نام را در فضای مجازی بدهد _ رفتار و عملکردی بسیار زشت و غیراخلاقی شمرده می‌شود .

 

_ محکوم کردن این رفتار غیرحرفه‌ای و غیراخلاقی سایت کوه‌نیوز توسط دوستان وبلاگ‌نویس می‌تواند پشتوانه‌ی محکمی برای عدم تکرار چنین وقایعی در آینده باشد.  

 

 

 

پی نوشت:

وبلاگ ماگما  نیز با انتشار لینک این پست اعلام کرد از "رعایت حقوق معنوی در دنیای مجازی‌" حمایت می‌کند.

 

وبلاگ نشاط کوهستان با عنوان " دزدی نام کافه کوه توسط کوه نیوز" و ارائه ی لینک این پست ، انتقاد و اعتراض خود را اعلام کرد.

 

وبلاگ بیواک نیز با عنوان " کافه کوه را نمی توان سرقت کرد"  محتوای پست را به صورت کامل منتشر نموده است.

 

وبلاگ آیاز سواستفاده غیراخلاقی کوه نیوز از نام کافه کوه را بی احترامی به همه کوه نویسان دانسته و نوشته است "ما هیچگاه از جایی که نامش مسروقه است! استقبال نمی کنیم."

 

و پست تحلیلی و خواندنی وبلاگ کوه نوشت که در باره ی "کند ذهنی" این "کج دستان ادبی" نوشته است. 

 

و نگاه انتقادی فرشید داودی در وبلاگ طنزکوه ...

 

و پست لیلا صالحی در وبلاگ کومالیا با عنوان "بیایید فرهنگ کوه وکوه‌نویسی را ارج نهیم و به قوانین نانوشته و اخلاقی احترام بگذاریم ".

 

زینب یعقوبی نیز در وبلاگ شخصی خود این موضوع را انعکاس داد.

 

و پست علی بیات در وبلاگ دیار الوند با عنوان " به کافه کوه احترام بگذاریم" ...

 

و دیدگاه عباس ثابتیان با عنوان " مالکیت فکری - کافه کوه " در وبلاگ آرام کوه  که نوشته است : " «کافه کوه» اکنون که در آستانه‌ی نخستین سال شکل‌گیری خود است، یک رویا نیست! یک خیال نیست! و یک نام بر روی کاغذ نیست! کافه کوه یک اثر فکری یا معنوی است، کافه کوه وجود دارد و پنج‌شنبه‌ی آخر هر ماه در یک مکان واقعی در کوه‌توچال و در دامنه‌ی دربند تشکیل می‌شود ... کافه کوه جایی است که هر کوه‌نورد و یا دوست‌دار کوه و طبیعت، فارغ از آن‌که برای کوه و در ارتباط با کوه می‌نویسد و یا نمی‌نویسد، آخرین پنج‌شنبه‌ی هر ماه می‌تواند آنجا باشد! بگوید، بشنود، دوستی کند، چای و قهوه بنوشد، بخواند و بخندد، گله کند و ... "

 

و بخوانید آخرین یادداشت عزیز حبیبی را با عنوان " یک پیروزی درخشان برای محمد چیتگرها و جامعه ی مدنی  " در وبلاگ بیواک ... " دوستان کافه کوه از حریم خود با شور و شعوری بی نظیر دفاع کردند . آقای چیتگرها خوشبختانه هم شور را دید هم خرد و شعور جمعی دوستان کافه کوه را . و خوشبختی بیشتر اینکه ایشان در برابر واکنش شدید دوستان کافه کوه واکنش متقابل نشان نداند بلکه رفتاری "کنشمند" را به نمایش گذاشتند و سایت تازه تاسیس شده خود را تقدیم دوستان کافه کوه کردند . بدون تردید هر دو طرف ، پیروز این منازعه هستند ، هم دوستان کافه کوه که به درستی و به حق از حریم خود دفاع کردند و هم آقای محمد چیتگر ها که با تواضع و فروتنی توانست یک رفتار مدنی و مدرن را به نمایش بگذارد . شایسته است که از این پیروزی مدنی حمایت و حراست کنیم . "

 

 

سایت کوه‌نیوز امروز کلیه‌ی لینک‌های مربوط به کافه‌کوه را حذف نمود. کوه‌نیوز را یک پایگاه اطلاع‌رسانی مفید و سودمند برای کوه‌نوردی ایران می‌دانیم و طرح پاره‌ای انتقادات مشخص ، نمی‌تواند هیچ‌گاه به معنای نفی زحمات صورت گرفته و ارزش‌های موجود آن باشد. لازم است از واکنش خردمندانه‌ی محمد چیتگرها و دست‌اندرکاران سایت کوه‌نیوز در ارتباط با موضوع پیش آمده تشکر کنیم.

.

 

زنده باد حس خوب "دوستی و همدلی و اتحاد" میان وبلاگ‌نویسان کوه‌نورد

و

شعور اجتماعی تحسین برانگیز و قابل احترام‌شان

 

کافه‌کوه اتفاقی فرخنده در کوه‌نوردی ایران است

 

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٢۸ ‎ب.ظ ; شنبه ٢۳ دی ۱۳٩۱
تگ ها:
comment نظرات () لینک