کلاغ ها


+ پیرامون نکاتی در گزارش رسمی تیم ترانگو

 

در جلسه‌ی رسمی گزارش‌خوانی برنامه‌ی صعود ترانگو  که روز چهارشنبه 27 دی ماه در تهران برگزار شد نکات قابل توجهی وجود داشت که متاسفانه تا به امروز اشاره‌ای به آن ها در هیچ کجا دیده نمی‌شود . 

 

فقدان احترام به مخاطب: با وجود اعلام رسمی زمان 50 دقیقه‌ای برای گزارش اصلی ، ارائه‌ی آن به دلیل بی‌توجهی سخنرانان ، بیش از یک‌ونیم ساعت به طول انجامید. احترام به مخاطب ایجاب می‌کرد گزارش دهنده گان با احساس مسئولیت بیشتری عمل کنند که متاسفانه این گو‌نه نبود. و ضمنا ... هر چقدر که لحن و شیوه‌ی بیان حسن گرامی ، کریمی و مهدی فرهادی گرم و صمیمانه بود به همان اندازه حمید شفقی بسیار خسته‌کننده و کسالت بار بخش‌‌های مربوط به خود را ارائه داد . امیدواریم  در آینده شاهد دقت و توجه جدی‌تر اعضای این تیم در ارائه‌ی گزارش و مسائلی مانند تنوع ، جذابیت و احترام به مخاطب باشیم!

 

فقدان ارائه‌ی اطلاعات کامل: متاسفانه در جلسه‌ی رسمی گزارش دوستان عزیز ما  کوچکترین اشاره‌ای به کیفیت و چگونه‌گی صعودهای فعلی به ترانگو نشد!!  آیا گفتن اینکه در حال حاضر آنان در مثال صعودهای 10 روزه  و یا  15 ساعته دارند و ما 20 روزه رفتیم  می‌توانست خدشه‌ای به اعتبار و ارزش‌های فعالیت تیم ایرانی به شمار آید؟ به شخصه چنین فکر نمی‌کنم . واقعیت‌های امروز کوه‌نوردی ما و فاصله‌ای که با دیگران داریم بر کسی پوشیده نیست و تلاشی برای کتمان آن در هیچ کجا وجود ندارد . ارائه‌ی اطلاعات کامل وظیفه ی اعضای تیم ترانگو بود و ... بخشی اجتناب ناپذیر از تفکر احترام به مخاطب!

 

 "  ... سه کوه نورد اسلوونیایی برای هوا خوری و استفاده از تعطیلات تابستانی تصمیم می گیرند که به پاکستان - برج های ترانگو سفر کنند . در پای برج ترانگوی بزرگ ( ونه برج بی نام ) دو تن از آنان از جمله کوه نورد معرف به نام  Dodo  پس از چند روز اقامت در بیس کمپ اسیر اغواگری های دیواره 2000 متری و با شکوه برج بزرگ ترانگو می شوند . آنها  تصمیم می گیرند که راحتی بیس کمپ را با هیجان دیواره تعویض کنند...  و البته آنها چند روز بعد  قله ترانگوی بزرگ را از مسیری دیگر؛ مسیر یال شمالی ؛ ظرف 15 ساعت صعود می کنند . 15 ساعت از بیس کمپ تا بیس کمپ ! ... "

 

" ... دو کوه‌نورد اتریشی به اسامی دیوید لاما و  پیتر اورتنر ، و یک عکاس آمریکایی به نام کوری ریچ ، برج بی‌نام ترانگو را از مسیر معروف شعله جاودانی روز۳۰ جولای (۹ مرداد ) ظرف ۱۰ ساعت صعود کردند ، ساعت ۴ بعد از ظهر به قله رسیدند ، و همان روز فرود آمدند  ... "

از خبرهای کوه‌نوردی روز جهان در وبلاگ بیواک

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۱۸ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ٤ بهمن ۱۳٩۱
تگ ها:
comment نظرات () لینک