کلاغ ها


+ نروژ : کشتی نوح حفظ گیاهان

 

 

تغییرات جوی و فاجعه‌های طبیعی و غیرطبیعی، ادامه‌ی زیست بسیاری از گیا‌هان را به خطر انداخته است. پناه‌گاهی در جزیره‌ا‌ی که حدود ۱۵۰۰ کیلومتر از قطب شمال فاصله دارد، قرارست بذر این گیاهان را برای آینده گان حفظ کند.

سیل و خشکی ناشی از تغییرات جوی، شرایط رشد بسیاری از گیاهان حیاتی را دگرگون ساخته است. بزرگ‌ترین نهادهای جهانی‌جلوگیری از انقراض گونه‌های گیاهی، اکنون درصد برآمده‌اند با همکاری یکدیگر، امر حفظ گیاهان و گونه‌های در حال نابودی را با ذخیره‌ی ژنیتکی آن‌ها در "بانک‌های بذری" گسترش دهند.

دو تشکل "گروه مشاور نهاد جهانی پژوهش‌های کشاورزیCGIAR " و "سازمان بین‌المللی حفظ تنوع گونه‌ها GCDT " به این منظور بودجه‌ای معادل ۱۰۹ میلیون دلار آمریکایی در نظر گرفته‌اند که ظرف ۵ سال آینده در جهت گسترش ذخیره‌ی بذری هزینه کنند. "پناه‌گاه برودتی" جزیره‌ی نروژی اشپیتز‌برگ که حدود ۱۵۰۰ کیلومتر از قطب شمال فاصله دارد، یکی از این طرح‌هاست که به "کشتی نوح حفظ گیاهان" نیز معروف شده است.

دولت نروژ و سازمان GCDT مسئول اداره‌ی این پناه‌گاه هستند که بانک‌های بذری را در صورت وقوع بدترین فاجعه‌های طبیعی و غیرطبیعی مانند حملات تروریستی، انفجار بمب، زلزله، سیل و... تا هزار سال حفظ خواهد کرد.

 

 

گزارشی از دویچه وله

 

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۳٢ ‎ب.ظ ; جمعه ٢٠ بهمن ۱۳٩۱
تگ ها:
comment نظرات () لینک