کلاغ ها


+ صعود اورست : فقط با لباس زير !!

                   

یک هلندی که به مرد یخی شهرت یافته، قصد دارد با پوشیدن یک چکمه، دستکش و لباس زیر و یک کلاه ورزشی، اورست را فتح کند.

به گزارش عصرایران (asriran.com)، خبرگزاری فرانسه اعلام کرد: "ویم هوف" که 9 رکورد کوهنوردی دارد و اخیرا هم 21 کیلومتر در مناطق صعب العبور فنلاند دویده، ادعا می کند  که توانایی ویژه ای برای مقابله با سرما دارد. در وب سایت وی آمده است برای صعود به اورست، بلندترین قله جهان که 8848 متر ارتفاع دارد او از هیچ وسیله گرمایشی  استفاده نمی کند !

 

کلاغ ها :

جالب است ! صعود بلندترين قله ی جهان فقط با لباس زير !! با خواندن چنين خبرهايی ٬ بی اختيار به ياد تبليغات و تلاش های عوام فريبانه ی تشکيلات صادق آقاجانی ٬ در حماسه (!) جلوه دادن صعود دو تيم از کوه نوردان دولتی فدراسيون به اورست ٬ می افتيم !

در همان زمان و در اوج تبلیغات رسانه ای آقاجانی و وابسته های مطيع و گوش به فرمانش در اعلام حماسه ی صعود اورست ٬ در همين وبلاگ نوشتيم : ... آيا واقعا اطمينان داريد كه صعود قله اورست هــــــــنوز هم می تواند يك حماسه باشد ؟ ... و بعد نظرات و ديدگاه های دو تن از برجسته ترين چهره های تاريخی کوه نوردی جهان را در باره صعود های رايج به اورست بيان کرديم : ...  با تجربه و تشخيصی كه من از كوهنوردی دارم ، اين كار كوهنوردی نيست . چند هزار متر طناب ثابت آماده كردن و نردبان های آلومينيومی به هم متصل شده روی شكاف های يخی گذاشتن و پا در جای پای راهنما نهادن ... بدون اينكه خود راهگشا بودن و قريحه و استعدادی نشان دادن ، هـــــيچ است ! ( ادموند هيلاری ـ مجله ی كوه ۳۲  )  برايشان نوشتيم : شما می گوييد حماسه ، هيلاری می گويد هيچ است . شما می گوييد حماسه ، رينهولد مسنر می گويد تباهی است . بخوانيد :  پس از صعودهای آنچنانی به اورست گفتند : ما می توانيم اورست را آنگونه آماده بالا رفتن كنيم كه نه تنها سه نفر بلكه ۵۰ نفر را در يكبار به آن اوج برسانيم . در اين برنامه ها ، نردبان ها و طناب های ثابت در راه صعود برقرار كردند ، مكان هايی برای ذخيره كردن بطری های اكسيژن و يک مسير کوبيده شده را که نياز به مهارت های کوهنوردی ندارد تا قله آماده ساختند . امروز ديگر صعود به اورست مانند آن شده است که بليطی برای هواخوری و حمام آفتاب در مديترانه تهيه شود همراه با پانسيون کامل ، ضمانت و بيمه سفر و جوش و خروش و سرگرمی های اينگونه سفرها ... كه همه اينها چيزی نيست جز به تباهی كشانيدن كوهنوردی ! (رينهولد مسنر ـ مجله ی كوه ۳۴ )

و حالا ٬ مردی هلندی با پوششی در حد فقط لباس زير (!!) انگار می خواهد با ارائه چنين شکلی از صعود ٬ تمام صحت ٬ اعتبار و حقانيت نظرات و ديدگاه های هيلاری و مسنر را در باره ی پوچی و تباهی چنين برنامه هايی به اثبات برساند ! 

اما خودمانيم ٬ صادق آقاجانی و اعضای تيم کوه نوردان دولتی اش خيلی خوش شانس بودند که آن زمان و در جريان صعود های حماسی (!) خود و در کنار آن پارچه نوشته های تبليغاتی و شعارهای ايدئولوژيک ٬ اثری از مردی هلندی با لباس زير نبود !!! 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٠۱ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ۱٠ خرداد ۱۳۸٦
تگ ها:
comment نظرات () لینک