کلاغ ها


+ فدراسیون کوه نوردی: مرگ کوه نوردان؟ به ما چه ربطی دارد؟!

 عکس از وبلاگ وحید سپنج

 

گزارش خبرگزاری ایسنا از حادثه‌ی دماوند جنوبی و گفت‌و‌گو با محمود‌شعاعی و هادی‌صابری نشان می‌دهد که مدیریت فعلی فدراسیون کوه‌نوردی ایران  در برابر درخواست پاسخ‌گوئی به حوادث کوه و کشته شدن کوه‌نوردان حاضر نیست کوچک‌ترین سهم و نقشی را برای خود پذیرا باشد . این دو گفت‌وگوی کوتاه حاوی نکات ناراحت‌کننده و تاسف‌باری است . از اظهار "به ما چه ربطی دارد؟! " توسط شعاعی و قطع تماس تا طرح (تهمت) بردن وسایل و تجهیزات پناهگاه‌ها بوسیله‌ی کوه‌نوردان توسط هادی صابری.  متن کامل گزارش خبرگزاری ایسنا را بخوانید :

 

 

 انگار عادتمان شده زمانی که حادثه‌ای رخ می‌دهد علت حادثه را به گردن یکدیگر بیاندازیم و خود را مبرا از بروز آن اتفاق بدانیم، بدون آن که لحظه‌ای تامل کنیم شاید ما هم سهمی در رخ دادن حادثه داشته‌ایم و یا برای جلوگیری از آن چه کار می‌توانستیم انجام دهیم.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گروه کوه نوردی اسلامشهر در اواخر بهمن ماه راهی دماوند شد که یکی از اعضای این گروه در مسیر بازگشت دچار سانحه‌ای شد و از ناحیه سر آسیب دید. به گفته یکی از شاهدان ماجرا، زمانی که این کوه نورد به پناهگاه دماوند انتقال داده شد امکانات مناسب نظیر سرم رینگر در پناهگاه وجود نداشت و کپسول اکسیژن ساعت هفت صبح روز بعد به اتمام رسید و پس از آن این کوه نورد 41 ساله جان خود را از دست داد. البته هلی کوپتر درخواستی نیز به دلیل مسایل امنیتی روز 22 بهمن ساعت 11:40 به محل حادثه رسید.

با توجه به مسایل گفته شده در خصوص نبود امکانات در پناهگاه دماوند و احتمالا پناهگاه‌های دیگر توضیحاتی را از رییس فدراسیون ( محمود شعاعی ) خواستار شدیم که وی در این مورد اظهار کرد: مگر هر اتفاقی که در کوه رخ می‌دهد به فدراسیون ربط دارد؟ مگر هر کس در دریا غرق می‌شود شما می روید سراغ فدراسیون غریق نجات؟

 در ادامه وی دبیر فدراسیون را برای صحبت به ما پیشنهاد داد و تماسش را قطع کرد. بنابراین ما نیز به سراغ دبیر فدراسیون کوه نوردی رفتیم و درباره نبود امکانات در پناهگاه دماوند صحبت کردیم. هادی صابری در گفت و گو با خبرنگار ورزشی ایسنا بیان کرد: در پناهگاه‌ها امکانات اولیه و پیشگیرانه موجود است که به صورت مرتب نیز جایگزین می‌شود. البته من نمی‌خواهم به کسی تهمت بزنم، اما در بعضی مواقع کوه نوردان امکانات موجود در پناهگاه‌ها را با خود می برند.

 وی ادامه داد: از سوی دیگر فردی که سقوط می‌کند و دچار ضایعه نخاعی و یا ضربه مغزی می‌شود و به امکانات بیمارستانی احتیاج دارد، در پناهگاه چنین امکاناتی نداریم و امکان داشتن آن نیز وجود ندارد. همچنین فرد مصدوم یک ساعت پس از حادثه باید به وسیله هلی کوپتر به بیمارستان منتقل شود، در این زمان نیروهای بعدی مسئول هستند و اگر آنها به درستی اقدام نکنند نتیجه‌اش همین می‌شود که در رابطه با کوه نورد اسلامشهری رخ داده است.

 صابری در پایان بیان کرد: در پناهگاه اقدامات اولیه و پیشگیرانه باید انجام شود که این کار به موقع انجام می‌گیرد، اما در مورد اقدامات بیمارستانی باید بخش دیگری سرعت عمل داشته باشد، با این حال فرد فوت شده در حادثه دماوند مثل خانواده خود ما است و ما سعی می‌کنیم هر کاری می‌توانیم انجام دهیم تا دیگر نتیجه‌ بدی به این شکل نداشته باشیم.

 

بنابراین با وجود این توضیحات، تنها می‌توان مرگ این کوه نورد را به گردن تقدیر و قسمت انداخت و این که اجلش رسیده بوده و اکنون همه با وجدان راحت بر سر کارهایمان برویم، انگار نه انگار که شخصی از خانواده ورزش به دلیل نبود امکانات و تجهیزات تسلیم مرگ شده است.

 

از سایت خبرگزاری ایسنا

 

 

 

پی نوشت :

آقای محمود شعاعی ، آقای هادی صابری

چرا استعفا نمی دهید؟!

 

 

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٥٥ ‎ب.ظ ; جمعه ٤ اسفند ۱۳٩۱
تگ ها:
comment نظرات () لینک