کلاغ ها


+ بهترین وبلاگ های کوه و کوه نوردی در سال 91

" هر وبلاگ یک فضای اینترنتی است و نویسنده‌ی آن _که به بلاگر و یا وبلاگر معروف است‌_ این فضا را با آمیزه‌ای از خاطرات، خبرها و لینک‌هائی که دوست دارد پر می‌کند. وبلاگ‌ها خاطرات هستند و خبرهائی در باره خبرها. به نظر من نویسنده‌گان وبلاگ‌ها، حکم راهنماها را در مناطق کوهستانی اینترنت دارند. درست است که آنها هر روز تجارب شخصی و یا خاطرات خود را برای دیگران بازگو می‌کنند اما همین که به لینک‌دهی رو می‌آورند ، تبدیل به راهنما می‌شوند و به قول کوه‌نوردها تبدیل به شرپا می‌شوند. این بلاگرها اعلام موضع هم می‌کنند. گاه و بی‌گاه نظرات خود را در مورد مهم‌ترین رویدادها بیان می‌کنند. پس از این جنبه هم می‌توان آنها را ابزارهای چک کردن واقعیت قلمداد کرد. بلاگرها در واقع دیدگاه‌های آلترناتیو و متقابل هستند در برابر دیدگاه‌های رسانه‌های حاکم... وبلاگ‌ها فضایی را که رسانه‌های حاکم می‌خواهند مخاطبان را در آن محصور سازند تغییر می‌دهند... و در واقع نوک تقابل وبلاگ‌ها و رسانه‌های چاپی در گستره یا فضای حاکم یا بافت حاکم است... این بافت حاکم عملا یک گفتمان نوشتاری است. گفتمانی که رسانه های حاکم آن را حفظ می‌کنند و با ادبیاتی که به کار می‌گیرند عملا هر وضع موجودی را مطلوب جلوه داده و باعث می‌شوند تا روایت رسمی هر رویداد و تحول بر اندیشه مخاطب غلبه کند. نقطه‌ی ستیز وبلاگ‌ها و رسانه‌های چاپی در همین گفتمان نوشتاری قرار دارد... نکته‌ی دیگر ، مجهول نویسی و معلوم نویسی است. مجهول نویسی برای گفتمان چاپی یک نقطه قدرت و نشانه‌ی حرفه‌ای بودن است نمونه: محافل آگاه بر این باورند که... اما مجهول نویسی در وبلاگ‌ها اصلا وجود ندارد و اساسا یکی از سرگرمی‌های وبلاگ‌های پرقدرت مچ گرفتن از مجهول نویسی‌های نشریات بزرگ است . محور گفتمان وبلاگ ، روحیه صراحت و معلوم بودن است. "

یونس شکرخواه _ خبرنویسی مدرن

 

 

 

در روزهای پایانی اسفند قرار داریم و بنا بر سنت چند سال اخیر ، انتخاب‌های خود را برای "بهترین وبلاگ‌های عرصه‌ی کوه و کوه‌نوردی در سالی که گذشت " با افکار عمومی جامعه‌ی کو‌ه‌نوردی در میان می‌گذاریم .

 

از جمله‌ی اصول و معیارهایی که در این انتخاب مورد توجه قرار گرفته است : به‌کارگیری قالب و ساختارهای حرفه‌ای و قابل قبول برای وبلاگ ، به کارگیری زبانی پاکیزه و تا جای ممکن بی‌نقص، جمع‌آوری و ارائه‌ی خبرها و لینک‌های مفید و سودمند از کوه‌نوردی ایران و جهان ، گزارش برنامه‌های اجرا شده و انعکاس خاطرات ، امیدها و دغدغه‌های شخصی نویسنده همراه با ارائه‌ی تصاویر جذاب و دیدنی ، معرفی مناطق طبیعی و کوهستانی استان محل سکونت در کنار توجه جدی به فرهنگ و ادبیات ، کمیت پست‌ها به عنوان نشانه‌ای از فعال بودن نویسنده و وجود انگیزه‌های قوی در او ...

 

 در سالی که گذشت ، پنج وبلاگ در ارتقا کمی و کیفی فعالیت‌های وبلاگ‌نویسی کوه و کوه‌نوردی دارای نقش و تاثیری غیرقابل انکار بوده‌اند .  این وبلاگ‌ها را جزو "‌کامل‌ترین و بهترین‌ها‌" در سال 91 می‌دانیم :

 

 

وبلاگ کلوب کوه‌نوردان سولدوز

 نویسنده : قربان حسن زاده ( آلتای )

http://altaysulduz.blogfa.com

 

 

 

کومالیا

 نویسنده : لیلا صالحی

http://komalia.blogfa.com

 

 

 

کوه‌نوشت

نویسنده : حسین رضایی

http://koohnevesht.blogfa.com

 

 

 

کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی گل‌کوه 

از سوی تیم نویسنده‌گان 

http://mountainflower.blogfa.com

 

 

 

 بیواک

 نویسنده: عزیز حبیبی

http://bivy.blogfa.com

 

 

و بهترین " گزارش برنامه‌ی اجرا شده" :

انتشار چهار قسمت _ تا این لحظه _ از گزارش آیدین بزرگی در وبلاگ داستان‌کوه ( رامین شجاعی ) نشان داد که می‌توان آن را بهترین گزارش منتشر شده در سال 91 دانست!

 

گزارش اولین صعود زمستانی خط الراس پسنده کوه تا خرسان شمالی

نویسنده : آیدین بزرگی

در وبلاگ داستان کوه  http://dastanekouh.blogfa.com

 

 

 

به قربان حسن‌زاده ، لیلا صالحی ، حسین رضایی ، تیم نویسنده‌گان گل‌کوه ، عزیز حبیبی و آیدین بزرگی "خسته نباشید" می‌گوییم و برایشان از صمیم قلب آرزوی شادکامی ، موفقیت و سربلندی  داریم!

 

و تشکری ویژه از جناب رامین‌شجاعی برای انتشار گزارش خوب آیدین در داستان کوه!

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٤٢ ‎ب.ظ ; شنبه ٢٦ اسفند ۱۳٩۱
تگ ها:
comment نظرات () لینک