کلاغ ها


+ محیط زیست ایران از قربانیان اصلی بودجه سال ۱۳۹۲

بودجه محیط زیست ایران در بودجه پیشنهادی ۱۳۹۲ در مجموع ۳۰ درصد کم شده است. این کاهش در حالی است که معضلات زیست محیطی ایران ابعاد بی‌سابقه‌ای یافته و مقام ایران به لحاظ حفظ محیط زیست در جهان به شدت سقوط کرده است.

 

مرکز پژوهش‌های مجلس در بررسی خود از بودجه بخش محیط زیست در سال ۱۳۹۲ معضلات متعددی را در ارتباط با زیست‌بوم ایران عنوان می‌کند که این بودجه تناسب لازم را با آنها ندارد.

در بررسی مرکز پژوهش‌ها از جمله آمده است: «نکته اول این است که آلودگی شدید هوای کلان‌شهرها، خیمه سنگین ریزگردهای عربی بر آسمان کشور، انباشت آلودگی‌های نفتی و سموم کشاورزی در سواحل دریا و رودخانه‌ها، تداوم تخریب و ویرانی تالاب‌های ایران، وضعیت بغرنج حیات وحش، تخریب جنگل‌های حفاظت‌شده به همراه هزاران مشکل زیست‌محیطی دیگر، وضعیت مدیریت محیط زیست ایران را در این سال‌ها اسف‌بارتر از قبل نشان می‌دهد.»

این بررسی روند رو به گسترش تخریب محیط زیست ایران را از جمله ناشی از عدم توجه به مسائل اقتصاد زیست محیطی و عدم محاسبه تخریب‌‌های زیست محیطی در سیستم اقتصادی کشور می‌داند.

نگاهی دقیق‌تر به لایحه بودجه سال ۱۳۹۲ نشان می‌دهد که نحوه تخصیص اعتبارها به طرح‌ها و برنامه‌های بخش محیط زیست فرقی با بودجه سال ۱۳۹۱ ندارد. این در حالی است که در زمان تصویب بودجه سال ۱۳۹۱ نیز بسیاری از کارشناسان تناسب چندانی میان این بودجه و اولویت‌های زیست‌محیطی ایران و معضلات و چالش‌های آن نمی‌دیدند.

بودجه اختصاص یافته به محیط زیست در لایحه بودجه ۱۳۹۲ در حدود ۲۰۵ میلیارد تومان است که تقریبا ۱۴/ ۰ درصد کل مبلغ بودجه است...

 

گزارشی از دویچه وله

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۱٠ ‎ب.ظ ; جمعه ۱٦ فروردین ۱۳٩٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک