کلاغ ها


+ غار علیصدر از وقوع زمین لرزه در امان نیست

مسوول مرکز شبکه لرزه نگاری استان همدان تاکید کرد: غار علیصدر از وقوع زمین لرزه در امان نیست.  "عزت الله تیموری"، در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران ایسنا)، منطقه همدان،‌ عنوان کرد: در صورتی که زمین لرزه‌ای در منطقه علیصدر اتفاق بیفتد، غار علیصدر نیز تحت تاثیر این زمین لرزه قرار می‌گیرد.

 

وی اظهار کرد: برخی غارها بر اثر وقوع زمین لرزه و چین خوردگی‌ها در لایه‌های زمین، با ایجاد حفره به وجود می‌آیند که احتمال به وجود آمدن غار علیصدر در این حالت ضعیف بوده و احتمال پیدایش این غار به علت نفوذ آبها در سنگ‌ها با ایجاد حفره است، بنابراین در صورت وقوع زمین لرزه این غار می‌تواند تحت تاثیر قرار بگیرد.

 

تیموری گفت: این غار در فاصله 75 کیلو متری همدان با مختصات جغرافیایی (48.18 و 35.18 ) واقع شده است که زمان پیدایش غار علیصدر مربوط به دوران ژوراسیک بوده که به احتمال زیاد بر اثر نفوذ آب در سنگ‌های این منطقه به وجود آمده است و با توجه به این که نوع سنگ‌های این منطقه از جنس شیست و سنگ‌های شنی است، در صورت فعال شدن گسل در این منطقه و وقوع زمین لرزه نیز غار علیصدر تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

 

وی در پایان تاکید کرد: با توجه به اینکه در زمین شناسی به دنبال یافتن شواهد هستیم، بنابراین وجود استالاگمیت و استالاگتیت در غار علیصدر نشان دهنده پیداش غار بر اثر نفوذ آب به سنگ‌ها بوده است.

 

 

ایسنا

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٠٥ ‎ب.ظ ; شنبه ٢۱ اردیبهشت ۱۳٩٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک