کلاغ ها


+ طنز هفته: قله ی مجازی و معنوی؟!

" ما «اسپیلتی‌ها» ضمن همدلی با پروانه کاظمی اعلام می‌داریم ارتفاع ۸۲۰۰ متری کانچن‌جونگا از منظر ما « قله مجازی و معنوی » این کوه می‌باشد و در این بین نه تنها ذره‌ای از ارزش‌ها و توانمندی‌های ورزشی او در نزد ما کاسته نشده است، بلکه برعکس، با این تصمیم عاقلانه بر آنها افزوده گشته است ... "

 

از اعلام موضع مدیر مسئول

 

 

 

 

 و ما کلاغ‌ها نیز ضمن همدلی با اسپیلتی‌ها  و پشتیبانی  از ابداع و  ارائه‌ی تعاریف جدید در ورزش کوه‌نوردی توسط مدیر مسئول محترم آن باشگاه ، اعلام می‌داریم :  از شهر مبدا صعود تا هر ارتفاعی از کوه،  بعد از این می‌تواند "قله‌ی مجازی و معنوی " باشد و دیگر نیازی به تحمل رنج و مشقت‌های جان‌فرسا برای صعود به  " قله‌ی حقیقی و مادی " آن کوه نیست‌!! ... و براستی چیزی که بیش از همه اهمیت دارد این است که ما باید همواره و تحت هر شرایطی  قهرمان و افتخارآفرین باشیم !!

 

پی نوشت :

_ چرا در هیچ یک از گزارشات و اخبار برنامه‌ها و صعودهای کوه‌نوردان دیگر کشورهای جهان، این گونه فضاسازی‌های تهییجی و غیرواقعی و بازی با کلمات وجود ندارد؟

 

_ چرا فقط کوه‌نوردی ایران شیرمرد و شیرزن و دلاور و یگانه ستاره تابناک آسمان فلان و بهمان دارد و دیگران ندارند؟!

 

_ چرا برخی باشگاه‌ها و تشکل‌های سنتی ورزش کوه‌نوردی در ایران به مانعی برای غلبه‌ی نگاه و رویکرد واقع گرایانه در این ورزش بدل شده‌اند؟

 

_ مهدی فرهادی: یکی از بزرگ‌ترین خطراتی که کوه‌نوردانی چون خانم کاظمی و عظیم و ... را تهدید می‌کند حواشی است که افراد به ظاهر هوادار آنان برایشان ایجاد می کند. این افراد با انگیزه‌های مختلف به مدح و ثنای آنان می‌پردازند و آنان را بزرگ می‌کنند و به عرش می‌برند.  برخی شاید خالصانه و از روی احساس این کار را می‌کنند اما در این بین افراد و یا گروه‌های فرصت‌طلبی نیز وجود دارند که سعی می‌کنند به هر نحوی خود را به افراد نام آور بچسبانند و از این طریق به نام و نشانی دست یابند.  برای این افراد فرق نمی‌کند که این شخص پروانه کاظمی باشد یا لیلا اسفندیاری یا عظیم یا  تیم ترانگو باشد مهم این است که شخص یا گروهی مورد توجه واقع شود و این فرصت‌طلبان خود را به آن بچسبانند.  اما خطری که فرصت‌طلبان آویزان ایجاد می‌کنند چیست؟  بزرگ‌نمائی و اغراق در توان کوه‌نوردان نامدار می‌تواند فشار روانی بالائی را برای این کوه‌نوردان ایجاد نموده که این فشار روانی بزرگ‌ترین خطر برای یک کوه‌نورد در شرائط خطرناک و پر ریسک هیمالیاست.

 

 

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٤٩ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳٩٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک