کلاغ ها


+ خطر خون ریزی مغزی در کمین کوه نوردان آماتور

کوه نوردانی که بدون رعایت مسائل ایمنی به ارتفاع بالاتر از 2300 متر صعود می‌کنند ممکن است دچار ورم مغزی در ارتفاع بالا شوند. تحقیقات نشان داده‌اند که ممکن است سال‌ها بعد از ایجاد این شرایط خون ریزی‌های کوچک مغزی در مغز این افراد ایجاد شود. تحقیقات همراه با عکس برداری‌های مغناطیسی مشخص کرده‌اند که کوه نوردانی که دچار کوه زدگی شده‌اند، علائمی از خون ریزی مغزی در سال‌های بعد نشان می‌دهد.

 

این تحقیقات در جلسه سالانه جامعه رادیو لوژی آمریکایی شمالی (RSNA) مطرح شد. ورم مغزی در ارتفاع بالا (HACE) شرایط خطرناکی است که در ارتفاع بالای 2300 متر برای کوه نوردان و اسکی بازان ایجاد می‌شود. مایکل کنوت استاد دانشکده پزشکی دانشگاه گوتینگن آلمان می‌گوید: این شرایط معمولا در محیط و آب و هوای بد ایجاد می‌شود که کوه نوردان در آن نه کمک ، نه لوازم و ابزار تشخیص پزشکی به همراه دارند.

 

تحقیقات در این زمینه توسط دکتر کنوت و همکارانش انجام شده است. آنها MRI چهار گروه مختلف از کوه نوردان را با هم مقایسه کردند؛ کوه نوردانی که HACE نداشتند، کوه نوردانی که نشانه‌هایی از HACE در کارنامه کوه نوردی خود داشتند، کوه نوردانی که دچار کوه زدگی مزمن شده بودند و کوه نوردان که دچار ورم ریه به دلیل رفتن در ارتفاع بالا (HAPE) شدند. MRI این افراد بدون توجه به شرایطی که برای آنها پیش آمده بود بررسی شد و آزمایش وخامت و تعداد خون ریزی‌های کوچکی که در مغز آنها ایجاد شده بود، مثبت شد.

 

دکتر کنوت می‌گوی : در بیشتر موارد این خون ریزی‌ها آن قدر کوچک هستند که تنها با تکنیک‌های خاص MRI قابل مشاهده‌اند. با این تکنیک این خون ریزی‌ها به صورت لکه‌های سیاه مشاهده می‌شوند. از 10 کوه نوردی که مورد بررسی قرار گرفتند هشت نفر آنها دچار این خون ریزی‌های کوچک مغزی شده و نتایج دو نفر از آنها نیز نامعلوم است.

 

دکتر کنوت می‌گوید: پیش از این تصور می‌شد که HACE باعث خون ریزی مغزی نمی‌شود، اما تحقیقات ما نشان داده‌اند که خون ریزی‌های کوچک و قابل مشاهده در مغز افراد مبتلا HACE به وجود می‌آید.

 

افرادی که دچار HACE مزمن شده بودند، بیشترین خون ریزی کوچک مغزی را داشتند این خون ریزی‌ها در ناحیه فیبرهای عصبی که قسمت راست و چپ مغز را به هم متصل می‌کنند، وجود داشت. این خون ریزی‌ها ممکن است مدت‌ها پس از ایجاد کوه زدگی به وجود بیایند. با این وجود دکتر کنوت معقتد است کسانی که دچار HACE می‌شوند نباید کوه نوردی را رها کنند. وی می افزاید : ما نمی‌توانیم همچنین توصیه‌ای به کوه نوردان داشته باشیم. با این وجود کوه نوردانی که قبلا دچار HACE شده‌اند دیرتر به شرایط آب و هوایی جدید خو می‌گیرند.

 

 

ایسنا

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:۳٤ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۸ خرداد ۱۳٩٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک