کلاغ ها


+ آغاز تصمیم‌گیری برای فهرست جدید میراث طبیعی جهان

 

اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN) در بیانیه‌ جدید اعلام کرد که اجلاس سالانه «میراث جهانی» یونسکو امروز در شهر «پنوم پن»، پایتخت کامبوج با بررسی 34 منطقه طبیعی و فرهنگی مطابق با معیارهای سازمان میراث جهانی برگزار می‌شود که بخش مهمی از موضوعات این اجلاس بررسی و تعیین مناطق جدید در میراث طبیعی جهان است.

 

کمیته میراث جهانی یونسکو قصد دارد که وضعیت مناطق موجود در فهرست میراث طبیعی جهان شامل برخی مناطقی که می‌توانند در فهرست مناطق در معرض خطر قرار بگیرند را مورد بررسی قرار دهد.

 

بنابر اعلام اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت، به تازگی یک از نهادهای مشاوره‌ای IUCN در امور میراث طبیعی جهان پنج مکان جدید را برای اضافه شدن به فهرست مکان‌های بسیار معروف زمین پیشنهاد کرده که یکی از این مناطق «دریای شن نامیب» است که از گذشته جای خالی آن در این فهرست احساس می‌شده است.

 

همچنین رشته کوه مشهور «آتنا» در ایتالیا، پارک ملی مشهور تاجیک در تاجیکستان، منطقه حفاظت شده «ال پنیکاته و گراندو دزیرتو» در مکزیک و منطقه «شین ژیانگ تیان شان» در چین نیز از جمله مکان‌هایی هستند که کارشناسان اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت، پیشنهاد ثبت آنها را در این فهرست داده‌اند.

 

اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت همچنین با هدف حفاظت و تامین نیازهای ضروری سه منطقه جزو میراث طبیعی جهان، این مناطق را در «فهرست قرمز مناطق در معرض خطر» قرار داده است.

 

این مناطق شامل جنگل‌های «ویرجین کومی» در روسیه، دریاچه «تورکانا» در کنیا و منطقه «الیست رنل» در جزایر سیلان هستند که ارزش‌های برجسته و جهانی آنها در معرض تهدید جدی است.

 

به رغم توصیه‌های IUCN دو ناحیه نخست که به آنها اشاره شد طی دو سال اخیر از فهرست قرمز خارج شده‌اند.

 

«جولیا مارتون لیفور»، دبیرکل IUCN می‌گوید: کنوانسیون حفاظت از میراث جهانی بالاترین انتظارات را در حفظ میراث فرهنگی و طبیعی برآورده می‌کند و ما برای همکاری با احزاب و سرمایه‌داران به منظور بنیان نهادن یک کنوانسیون تمام و کمال و نیز تقویت نقش آن بعنوان سکاندار حفاظت از منابع طبیعی بسیج شده‌ایم.

 

اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت در حال حاضر با هدف اطمینان از اینکه این مناطق برای نسل‌های بعدی مورد حمایت و حفاظت قرار می‌گیرند در حال ارائه نخستین ارزیابی جامع میراث جهانی طبیعی است.

 

از رسانه ها

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۱٠ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٢٦ خرداد ۱۳٩٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک