کلاغ ها


+ کوه نوشت : توضیح لازم در خصوص انتشار دگرگون یک مصاحبه!

متأسفانه و در کمال حیرت؛ بعضی از دوستان خبرنگار در رسانه‌های مختلف (که ظاهرا همگی مشترک‌الروش هستند)، تخصص عجیب و غریب و مهارت خارق‌العاده‌ای در تحریف، جراحی و سانسور مصاحبه‌ها دارند!

جهت اطلاع‌ خواننده‌گان گرامی؛
طرح سئوالات مصاحبه‌ی اخیر سرپرست فدراسیون (مندرج در پست قبل)، به شکل مکتوب و پاسخ‌های آن نیز به همان سیاق، تنظیم و از کانال روابط عمومی بین خبرنگار مربوطه و سرپرست فدراسیون؛ رد و بدل شده است ... با این وجود؛ خبرنگار محترم در بخش‌های مختلف و متعدد این مصاحبه، متون را با تعبیر و سلیقه‌ی خود دگرگون و منتشر کرده است که مراتب اعتراض ما به اطلاع وی نیز رسیده است!

جالب است که تمامی پاسخ‌های این مصاحبه به صورت مکتوب ارسال شده، خدا به داد مصاحبه‌های شفاهی افراد برسد!

برای نمونه؛ متن اصلی بخشی از مصاحبه و پاسخ آن به این شرح است:

"سئوال ۴ ـ چند سالی است که برخی از صعودهای برون‌مرزی به صورت مستقل انجام می‌شود، در اکثر موارد این صعودها پرچم مقدس جمهوری اسلامی ایران بر فراز قله‌های برون‌مرزی افراشته شده است. نظر شما درباره این صعودها چیست؟

پاسخ: انجام صعودهای 8000 متری هزینه‌های سنگینی را به همراه دارد. طبیعی و بدیهی است که فدراسیون نمی‌تواند از پس این هزینه‌ها برآید، این هزینه‌ها نه‌تنها مادی بلکه هزینه‌های انسانی است که ما در سال‌های اخیر کم نداشته‌ایم، تابستان سال 83، کی‌تو، داوود خادم ـ تابستان سال 87، نانگاپاربات، سامان نعمتی ـ بهار سال 89، دائولاگیری، مهدی اعتمادفر ـ بهار سال90، ماناسلو، عیسی میرشکاری ـ تابستان سال 90، گاشربروم دو، لیلا اسفندیاری ـ بهار سال 91، ماناسلو، جعفر ناصری ـ تابستان سال 91، مون‌بلان فرانسه، مهدی عمیدی.

نتیجه آنکه ملاک عمل کوه‌نوردان؛ تنها برافراشته شدن پرچم ایران بر فراز قلل نیست؛ باید دید چه هزینه‌ای در این راه پرداخته شده است و آیا نتیجه این حوادث جز این است که افراد به ظرفیت‌های واقعی خود شناخت نداشته و ... "

تکمله:
1- تصویر سند «سئوال و جواب»مذکور:
http://upload.koohnevesht.ir/images/b87xmpddps652j9b2vpg.jpg

2- به هیچ وجه چنین جمله‌ای در مصاحبه موجود نیست: " ... همه افرادی بودند که به سبب هماهنگ نبودن با فدراسیون جان خود را از دست داده اند ..." !!

3- همان‌گونه که در پرسش مذکور، عبارت "مستقل" لحاظ  و مورد توجه و تمرکز واقع شده، پاسخ نیز به تبع آن؛ با اشارات مرتبط ، حوزه‌ی "مستقل" را دربردارد.

4- پس از اعلام مراتب؛ خبرگزاری "تسنیم" جمله‌ی مورد اشاره را از متن مصاحبه حذف و تا حدودی متن را اصلاح و ویرایش کرد.

 

از : کوه‌نوشت

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٠٥ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۳ تیر ۱۳٩٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک