کلاغ ها


+ پای ارژن هم به لیست سیاه باز شد...

 

خطر نابودی اکوسیستم‎ها و منابع طبیعی، آینده بشریت را با وضع مبهم و نامعلومی مواجه کرده و این احتمال وجود دارد که تا نیم قرن آینده قسمت اعظم گونه‎ها، زیستگاه‎ها، اکوسیستم‎ها و به عبارت دیگر منابع طبیعی را از دست بدهیم.

 مرکز نظارت بر حفاظت جهانی گونه‎ها برآورد کرده که سالیانه بیش از 20 هزار گونه از گیاهان و جانوران با خطر نابودی و انقراض روبرو می‎شوند.

گرچه کنوانسیون‎های متعددی، دست به اقدامات مؤثری جهت جلوگیری از این روند تخریب و انقراض زده‎اند، اما نتوانسته‎اند بر روند نابودی منابع طبیعی فائق آمده و آنها را مهار کنند.

وقتی گیاه و یا جانوری منقرض می‎شود انسان به هیچ‎وجه نمی‎تواند مجدداً آن را خلق کند، از طرفی با زوال هر گونه، فقط ارزش همان گونه را از دست نمی‎دهیم، بلکه نابودی هر گونه، حیات و موجودیت سایر موجودات و شرایط محیطی را به خطر خواهد انداخت، چراکه مجموع موجودات زنده و محیط زیست آنها تشکیل یک زنجیره مرتبط و ناگسستنی را می‎دهند که انهدام هر یک از حلقه‎های این زنجیره باعث گسستن کل مجموعه خواهد شد.

در این میان هنوز داستان سر به مهر زوال و خشکیدگی درختان بلوط حل نشده بود که درخت ارژن یا بادام کوهی هم به لیست سیاه انهدام وارد شد و با کمال تأسف باید گفت وضعیت این گونه با ارزش گیاهی فوق‎العاده بحرانی است و شمارش معکوس افول و نابودی آن هم به صدا درآمده است...

ایسنا

 

 

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٤٢ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٩ تیر ۱۳٩٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک