کلاغ ها


+ تازه‌ترین گونه‌ها در فهرست قرمز IUCN

اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN) در گزارش جدید خود اعلام کرد: با افزوده شدن 4807 گونه در معرض انقراض به «فهرست قرمز گونه‌های در معرض خطر IUCN»، تعداد کلی این گونه‌های گیاهی و جانوری متنوع در فهرست فوق به 70 هزار و 294 گونه رسید که از این میان 20 هزار و 934 گونه بیش از سایر گونه‌ها با خطر جدی انقراض مواجه هستند.

 

اطلاعات جدید در نسخه به‌روزشده «فهرست قرمز IUCN» حاکی از کاهش نگران‌کننده جمعیت مخروطیان بعنوان قدیمی‌ترین و بزرگترین ارگانیسم‌های جهانی، میگوی آب شیرین، حلزون‌های مخروطی، گرازماهی‌های بدون باله رودخانه «یانگ تسه»، ماهی «پاپ سانتاکروز»، سوسمار آبی غول‌پیکر «کیپ ورده» و گونه‌ خاصی از میگوهای آب شیرین تا مرز نابودی است.

 

«جین المارت»، مدیر جهانی گروه حفاظت از تنوع‌زیستی IUCN دراین‌باره می‌گوید: به لطف فهرست قرمز IUCN اکنون بیش از هر زمان دیگری از وضعیت تنوع‌زیستی جهان اطلاع داریم اما تصویر کلی از این وضعیت جهانی، هشداردهنده است. اگر در مسیر تلاش برای پایان دادن به روند انقراض گونه‌های زیستی حیاتی در سیاره زمین جدی هستیم بایستی تا حد امکان از این اطلاعات برای هدفمند کردن فعالیت‌های حفاظتی خود استفاده کنیم.

 

این به‌روزرسانی برای نخستین بار ارزیابی مجدد از مخروطیان را شامل می‌شود. بنابر نتایج بدست آمده، 34 درصد از درختان سدر، سرو، صنوبر و سایر گیاهان مخروطی اکنون با خطر انقراض مواجه هستند که این رقم نسبت به آخرین ارزیابی‌های سال 1998 میلادی چهار درصد افزایش یافته است.

 

ایسنا

 

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٥٧ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱۱ تیر ۱۳٩٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک