کلاغ ها


+ ذوب شدن یخچال های کوهستانی در پاکستان

فاجعه زیست محیطی برخی از مناطق پاکستان را تهدید می کند. به گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره انگلیسی ، یخچال های کوهستانی در پاکستان به تدریج در حال ذوب شدن است و خطر جاری شدن سیل و بدنبال آن خشک سالی این کشور را تهدید می کند.


عمران خان ، خبرنگار شبکه تلویزیونی الجزیره انگلیسی گزارش داد حیات مردم پاکستان به یخچال های کوهستانی این کشور وابسته است. هشتاد درصد آب زمین های کشاورزی پاکستان از طریق ذوب شدن برف های مناطق کوهستانی تامین می شود و این درحالی است که این منبع تامین حیات به سرعت در حال نابودی است. آمارها نشان می دهد سرعت ذوب شدن یخچال های کوهستانی در ده سال گذشته بیست و سه درصد افزایش یافته است.


به همین علت بار دیگر وقوع سیل های ویرانگر تهدیدی برای پاکستان به شمار می آید. روستاهای کوهستانی بیش از دیگر مناطق در معرض تهدید قرار دارند. روستای حسینی از روستاهای کوهستانی است که در سال هزار و نهصد و پنجاه و هشت بطور کامل بر اثر سیل نابود شد. با گذشت چندین نسل ، خطر بار دیگر این کشور را تهدید می کند. یخ های کوهستانی همچنان درحال ذوب شدن است و مردم نمی دانند برای جلوگیری از خطرات احتمالی باید چه کنند.


با این حال برای مراقبت از این مناطق ، راهکارهایی وجود دارد. کارشناسان زیست محیطی آموزش و ارائه آگاهی های لازم به مردم را بسیار حائز اهمیت خواندند اما این مشکل فقط محدود به پاکستان نیست ، بلکه مشکلی جهانی است.  برخی از کارشناسان احداث تاسیسات برق آبی را بهترین شیوه برای کمک به مردم منطقه و تامین انرژی های مورد نیاز مردم قلمداد می کنند چون با استفاده از آب جاری ناشی از ذوب شدن یخ ها می توان بین شصت تا هفتاد هزار مگاوات برق تولید کرد.

 
اما استفاده از انرژی های جایگزین یا ارائه سایر راهکارها دیگر دیر شده است و از این طریق نمی توان مشکلات مردم منطقه را برطرف کرد. گرچه تغییرات اقلیمی مشکلی جهانی است اما این مسئله در پاکستان اثرات زیادی برجا گذاشته است. حل مشکلات پاکستان مستلزم مشارکت بین المللی است. گرچه تغییرات در این کشور به آرامی و به تدریج صورت می گیرد ، اما در این منطقه از پاکستان ، دیگر بسیار دیر شده است.

 

واحد مرکزی خبر

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۳:٠۱ ‎ب.ظ ; شنبه ۱٥ تیر ۱۳٩٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک