کلاغ ها


+ نابودی معماری کهن ماسوله

اگرچه زندگی در شهر تاریخی ماسوله پس از 800 سال هنوز جریان دارد اما به نظر می‏‌رسد گرد فرسودگی‌ای که بر چهره برخی از بناهای این شهر آرمیده در دل کوه نشسته، هویت این میراث منحصر به فرد تاریخی- فرهنگی دنیا را که در آستانه ثبت جهانی قرار دارد، به خطر بیندازد.

شهر تاریخی ماسوله در ارتفاع هزار و 50 متری از دریا و در فاصله 35 کیلومتری شهر فومن و ۶۰ کیلومتری مرکز استان، دومین شهر تاریخی زنده دنیاست که حیات در آن جاریست. این شهر که 800 سال قدمت دارد، در سال 54 با شماره ۱۰۹۰ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

سبک معماری و پلکانی بودن بناهایی که در دامن کوه جاخوش کرده‏‌اند، در کنار طبیعت زیبا و آبشار طبیعی و نیز صنایع دستی و غذاهای محلی ماسوله سبب شده، این شهر تاریخی، سالانه پذیرای حدود یک میلیون گردشگر داخلی و خارجی باشد. براساس اعلام اداره‏‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان حدود 20 درصد- حدود 90 بنا- از 500 بنای مسکونی و تجاری این شهر زیبای تاریخی تخریبی است.

امید عزیزی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‏‌دستی و گردشگری گیلان در این رابطه گفت: این بناها، حدود 60 تا 100 درصد تخریبی است و در صورت مرمت نشدن علاوه بر چهره نازیبایی که به ظاهر و بافت تاریخی این شهر توریستی می‏‌دهد، سبب از بین رفتن معماری کهن ماسوله و جایگاه آن در صنعت توریسم جهانی هم می‏‌شود.

امید عزیزی با بیان اینکه حیاط هر خانه در ماسوله پشت بام خانه دیگر و محل عبور اهالی و گردشگران است، افزود: در صورت مرمت نشدن بناهای تخریبی، این بناها فرو ریخته و از آنجا که سازه‏‌های آنها بصورت پلکانی به هم متصل است، سبب تخریب خانه‏‌های دیگر شده و ممکن است در برخی از گذرها و بافت‏‌ها هنگام عبور عابران، سبب تلفات جانی هم شود.

 

ایسنا

 

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۱٧ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱٧ تیر ۱۳٩٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک