کلاغ ها


+ آخرین خبرها از هیمالیای پاکستان

 

در حالی که بعد از حادثه تروریستی در بیس کمپ نانگا پاربات و مرگ ده کوه نورد خارجی و یک کارگر پاکستانی کسی گمان نمی کرد که تیم های خارجی برای صعود قلل قره قروم وارد پاکستان شوند اما یک تیم شش نفره از اسلوواکی هفته گذشته برای صعود قله ۷،۲۷۳ متری دیران پیک واقع در منطقه ناگار در گیلگیت وارد اسلام آباد شدند. البته باید یادآور شد که دو تن از کوه نوردانی که به قتل رسیدند اهل اسلوواکی بودند. در نشست مطبوعاتی که به همین منظور برگزار شده بود رئیس آلپاین کلاب پاکستان گفته بود که ورود این اکسپدیشن به پاکستان که برای اجرای برنامه خود با او مشاوره قبلی داشته اند، از اهمیت بالایی برای کشورشان برخوردار است چون نشان دهنده این است که کوه نوردان خارجی به وضعیت امنیتی در مناطق کوهستانی پاکستان در گیلگیت اعتماد دارند.

این در حالی ست که اکسپدیشن های دیگر بر روی قلل هشت هزار متری پاکستان نیز همچنان به تلاش خود ادامه می دهند، که در ادامه به شکل کوتاه نگاهی به این تلاش ها خواهیم داشت:

خبرهای رسیده از برودپیک زیاده و حاکی از صعود موفق، مرگ کوه نورد آلمانی و پیدا شدن جسد کوه نورد لهستانی ست. تیم آمیکال (AMICAL) اولین صعود این قله در تابستان ۲۰۱۳ را به نام خود ثبت کرد. ژوزف اینوگر (Josef Inhoger) از اتریش و عضو تیم آمیکال اولین کوه نوردی ست که توانست در فصل جاری بر قله ۸،۰۵۱ متری برودپیک بایستد. این صعود چهار روز پیش در یک هوای صاف و باد ملایم اتفاق افتاد اما به خاطر برف خیلی زیاد و مسیر ناپایدار این صعود سخت و خسته کننده بوده و بیشتر کوه نوردان از ارتفاع ۸۰۰۰ متری مجبور به بازگشت شده بودند. طبق گزارش های رسیده ۶ کوه نورد موفق شده بودند به قله فرعی در ارتفاع ۸،۰۳۵ متری برسند اما نتوانسته بودند به قله اصلی صعود کنند!

 

متن کامل را در وبلاگ آلتای بخوانید

 

 

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۱٢ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱۸ تیر ۱۳٩٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک