کلاغ ها


+ کاهش حجم یخچال های هیمالیا تامین آب منطقه را به خطر نمی اندازد

نتایج یک تحقیق جدید نشان می دهد ذوب شدن یخچال های رشته کوه های هیمالیا در تامین آب مورد نیاز ساکنان منطقه تاثیری نخواهد داشت.
در این تحقیق که نتایج آن روز یکشنبه در مجله نیچر جئوساینس منتشر شد، آمده است به رغم این که حجم یخچال های هیمالیا در دهه های آینده کاهش محسوسی خواهد داشت، دست کم تا پایان قرن حاضر خطری تامین آب شبه قاره را تهدید نخواهد کرد.
دست اندرکاران این تحقیق که استادان و محققان دانشگاه اوترخت هستند، اتفاقاتی را که ممکن است در دو آبگیر مهم منطقه روی دهد، بر پایه دو سناریو مختلف شبیه سازی کردند. یکی از این دو آبگیر از یخچال ایندوس و دیگری از یخچال گانج تغذیه می شود.
طبق این سناریوها، یخچال های تامین کننده آب این دو آبگیر تا سال 2100 به طور چشمگیری کوچک خواهند شد و در بدترین حالت حدود نیمی از حجم خود را از دست خواهند داد اما دست کم در طول قرن بیست و یکم، اثری از کمبود آب در منطقه مشاهده نخواهد شد چرا که ذوب شدن یخ های دیگر موجود در منطقه، نیاز فزاینده به آب را در این منطقه که جمعیت آن به شدت در حال افزایش است، جبران خواهد کرد.
مسلما تحت تاثیر گرمایش زمین از حجم یخچال های منطقه هیمالیا کاسته خواهد شد اما در عوض حجم آب های جاری ناشی از ذوب یخ ها دست کم تا سال 2050 روندی فزاینده خواهد داشت و طبق نتایج تحقیق یادشده، منابع آب منطقه هیمالیا تا پایان قرن حاضر به راحتی نیازهای ساکنان منطقه را تامین خواهد کرد.
دانشمندان اعلام کردند در تحقیقات خود در هیمالیا، اطلاعات و آمار و ارقام دقیق مربوط به منابع آبی منطقه را مورد استفاده قرار داده اند و این اطلاعات به مراتب دقیق تر و موثق تر از اطلاعاتی است که در تحقیقات پیشین درباره تاثیر ذوب یخچال های هیمالیا استفاده شده بود.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از پاریس، در این تحقیق آمده است هفتاد درصد از باران هایی که یخچال های گانج و براهماپوترا را تغذیه می کنند، در فصل وزش بادهای موسمی جنوب شرق آسیا که ذوب یخچال ها را تسریع می کنند، اتفاق می افتد. در این میان بخشی از آب هایی که در این موسم بر روی زمین جاری می شوند، احتمالا به صورت یخ ذخیره می شوند تا در آینده ذوب شده و به آبگیرها ریخته شوند.

 

واحد مرکزی خبر

 

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:۳٤ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٢٠ امرداد ۱۳٩٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک