کلاغ ها


+ فاجعه ی برودپیک: وقتی اطلاع رسانی ، شفاف و سالم نباشد!

مروری بر پاره‌ای جزئیات گزارش رامین‌ شجاعی در وبلاگ داستان‌کوه نشان می‌دهد که پروسه‌ی "اطلاع رسانی باشگاه آرش پیرامون برنامه گشایش مسیر در برودپیک" از همان ابتدا ، چندان که باید و انتظار می‌رفت ، شفاف و سالم نبوده است!

 

یک مثال: در گزارش رامین شجاعی آمده است که آغاز فعالیت نهایی تیم از همان روز اول _ یعنی شنبه 22 تیر _ با کرده‌ی سه نفره‌ی آیدین و پویا و مجتبی بوده است در حالی که اظهارات رسمی منتشر شده در باره فعالیت روز شنبه‌ و ترکیب تیم توسط کیومرث بابازاده کاملا حکایت دیگری دارد!!

" اخبار روز یک شنبه 23 تیر ... کیومرث بابازاده در آخرین خبر خود از تلاش کوه‌نوردان کشورمان در رخ جنوب غربی برودپیک به نقل از رامین شجاعی سرپرست این تیم گفت: اعضای تیم متشکل از آیدین بزرگی، پویا کیوان، مجتبی جراحی، افشین سعدی و رامین شجاعی در دو کرده‌ی سه و دو نفره که دیشب به ارتفاع 7350 متری مسیر گشایش شده ایران رسیده‌اند، امروز تنها توانسته‌اند 100 متر پیشروی کنند...بابازاده در رابطه با ترکیب تیم نیز گفت: هم اکنون رامین شجاعی به همراه افشین سعدی از زیر دیواره‌ی سنگی که امروز موفق به صعود آن شده‌اند در حال برگشت به کمپ سه هستند... سایت کوه نیوز"

 

با آغاز فعالیت نهائی توسط  آیدین ، پویا و مجتبی ، دو عضو دیگر یعنی رامین و افشین تازه حرکت خود را از کمپ 2 به طرف کمپ 3 آغاز می‌کنند ... اما  طی دو روز در باره ترکیب تیم به افکار عمومی دروغ گفته و صحبت از حرکت دو کرده‌ی دو نفره و سه نفره می‌کنند!!

 

دقت کنید:  وقتی در شرایط عادی و در موقعیتی که هنوز بحران شروع نشده است ( روزهای شنبه و یک شنبه ) اطلاع رسانی شفاف و سالمی ندارند و حقیقت را به افکار عمومی نمی‌گویند، دیگر بنا بر کدام منطق و استدلالی باید به سیاست اطلاع‌رسانی شان در شرایط و موقعیت بحران اعتماد کنیم؟!

 

یک مثال دیگر: با وجود خط مشی و سیاست اطلاع رسانی " قطره چکانی  و به شدت کنترل شده " و بعضا نادرستی ( مثال بالا )  که برای افکار عمومی از سوی مدیران باشگاه آرش دنبال می‌شد ، انتشار گزارش رامین شجاعی  اما گوشه هایی تلخ و تکان دهنده از فاجعه‌ی برودپیک را عیان ساخت . حقایقی که مدیران باشگاه آرش در طی روزهای بحران با تمام وجود سعی در پرده پوشی آن داشتند یعنی مرگ مجتبی و پویا و روزهای تنهایی آیدین!

 

 این را رامین شجاعی می‌گوید . و ناخواسته هم می‌گوید . در کامنتینگ وبلاگ خود در پاسخ محمد‌رضا : " اگر اشتباه نکنم آیدین از روز سوم دیگه تنها بوده "  ... و در پاسخ خواننده‌ای دیگر و در توضیح روز سوم می‌گوید : " روز سوم گم شدن " !

 

اگر روز سه شنبه که بنا به اظهارات گفته شده روز صعود و آغاز فرود و آغاز بحران ( گم شدن ) باشد، آغاز تنهایی آیدین می‌تواند از صبح پنج‌شنبه باشد . همان پنج‌شنبه‌ای که در اطلاع رسانی ستاد تهران به افکار عمومی گفته می‌شود آیدین اعلام وضعیت بحرانی کرده است:

" امروز، پنج شنبه 27 تیر ماه، در ساعت هفت صبح، آیدین بزرگی که همراه پویا کیوان و مجتبی جراهی در ارتفاع حدود 7700 متر و خارج از مسیر عادی در چادر مستقر بوده، طی تماس تلفنی اعلام کرده بود که حال مناسبی ندارند و نیازمند آب و غذا هستند.... کوه نیوز "

 

و همان پنج‌شنبه‌ای که به گفته‌ی مدیر عامل نماینده ثریا در ایران : " آقای آیدین از همان روز پنجشنبه حدود چهل و پنج دقیقه با همان تلفن مکالمه با این طرف داشته اند ... خبرگزاری قدر "

 

و همان پنج‌شنبه ای که  باز هم به قول مدیر عامل نماینده ثریا در ایران " حدود ساعت 7 بعد از ظهر پنج‌شنبه دوهفته قبل سرکار خانمی با تماس تلفنی با بخش بازرگانی شرکت تقاضای شارژ اعتبار یک تلفن ماهواره ای را نموده بود که بخش بازرگانی بعلت فقدان اختیارات این تماس را به من منتقل کرد و مخاطب به من گفت که از باشگاه آرش تماس می‌گیرم و احتمال دارد که کوه‌نوردان این باشگاه به مشکلاتی برخورده باشند ... "

( دقت کنید از یک سو به ساعت 7 بعدازظهر پنج‌شنبه و از سوی دیگر به بیان احتمال دارد آن سرکار خانمی که از طرف باشگاه آرش تماس گرفته است)

 

 نتیجه گیری : ستاد تهران در باره ی روزهای تنهائی آیدین که به معنای مرگ زودتر پویا و مجتبی  است سکوت مطلق را پیشه کرد و رامین شجاعی نیز به نظر می رسد قصد ندارد تا هماهنگی کامل با ستاد تهران در این باره توضیحات بیشتری ارائه دهد اما و در هر صورت ... آغاز تنهایی آیدین چه  پنج‌شنبه باشد چه جمعه ، میزان تعلل و غفلت آقایان در آغاز عملیات امداد و نجات و از نقطه‌ی صفر ، نکته‌ای غیر قابل درک است!

 

 

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٤٢ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٢٠ امرداد ۱۳٩٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک