کلاغ ها


+ فاجعه ی برودپیک: جشنواره ای از روایت های نه چندان شبیه به هم!!

روایت رامین شجاعی از تماس ساعت 16 روز سه شنبه 25 تیر

در وبلاگ داستان کوه  :

" ... حدود ساعت 4 مجتبی تماس گرفت. لحنی خسته و تا حدی ناامید داشت. برای اولین بار در طول برنامه از من می پرسید چه «دستوری» می دهم.

مجتبی: آقا رامین، ما خیلی خسته ایم. در ارتفاع حدود 8000 متر و حدود 30 متری زیر قله هستیم و هنوز یک ساعتی تا قله فاصله داریم. شما چی دستور می فرمائید؟

بخصوص با توجه به نگرانی که تا آن موقع روز داشتم هیچ شکی به خود راه ندادم:

رامین: همه وسائل غیر ضروری رو جا بگذارین؛ چادر، لوازم فنی و غیره و از قله صرف نظر کنین و بیایین به سمت قله فرعی. وقتی به قله فرعی رسیدین با من تماس بگیرین تا ما هم همون موقع راه بیفتیم بیاییم سمت گردنه.

مجتبی: چشم آقا رامین. همین کار رو می کنیم. "

 

 

روایت رامین شجاعی از تماس ساعت 16 روز سه شنبه 25 تیر

در مصاحبه با ایسنا :

" ... روز سوم ساعت 16 بود که تماسی گرفتند و گفتند مسیر را گم کرده‌اند و آب و غذایشان تمام شده است. آنها درخواست کمک کردند و از من مشورت خواستند که چه کار کنیم، چرا که خسته‌ایم و غذا و آب نداریم... در آن تماس به آنها گفتم بارهای اضافه خود را بگذارید و خودتان را به قله فرعی که پایین‌تر از قله اصلی است برسانید و از مسیر عادی به پایین باز گردید. گفتم که به سمت قله فرعی بیاید و ما هم به آن سمت حرکت می‌کنیم تا به شما کمک کنیم ... "

 

 

_ در روایت اول و به شکلی آگاهانه ،اشاره به  مهم‌ترین و کلیدی‌ترین اتفاقات و رویدادهای روز سه شنبه  25 تیر از قلم افتاده است یعنی : اعلام گم‌کردن مسیر ، تمام شدن آب و غذا و درخواست کمک! ... چرا؟!

 

_ اعضای تیم روز سه شنبه 25 تیر وضعیتی سخت بحرانی را گزارش می‌دهند :  اعلام گم‌کردن مسیر ، تمام شدن آب و غذا و درخواست کمک! ... اما این موضوع از سوی ستاد تصمیم گیرنده در تهران با کوچک‌ترین واکنش جدی و عملی روبرو نمی‌شود . چرا؟!

 

_ ساعت 16 روز سه شنبه 25 تیر اعضای تیم درخواست کمک کرده‌اند و عظیم برهمنی نیز می‌گوید ساعت 10 صبح چهارشنبه 26 تیر به تهران اعلام وضعیت اضطراری کرده است . برهمنی  در توضیح واکنش ستاد تصمیم گیرنده در تهران می‌گوید : " ... همان موقع از تهران تماس گرفتند که من وضعیت را اضطراری اعلام کردم اما برخی گفتند که هنوز اتفاقی نیفتاده که اینقدر هول می‌کنی... "

 

_  به گفته‌ی رامین شجاعی ، تیم در ساعت 16 روز سه شنبه 25 تیر درخواست کمک داشته است اما اولین اقدامات جدی و عملی و البته از نقطه‌ی صفر ، از روز پنج شنبه 27 تیر آغاز می‌شود ... عمق فاجعه اینجاست!

 

 

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٤۳ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٢٧ امرداد ۱۳٩٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک