کلاغ ها


+ از کمیته مردمی نجات کوه شاه حمایت کنید

 

" همزمان با از سرگیری فعالیت‌های معدنی در بخشی از بااهمیت‌ترین منطقه پناهگاه حیات‌وحش موته که بیشترین آبشخورهای حیات‌وحش در آن جای دارد، خبرگزاری سبزپرس از تخریب صدها هکتار مرتع در ارتفاعات کوه‌شاه کرمان براثر فعالیت‌های معدنی خبر داد.    

براساس این خبر، کوه‌شاه کرمان با ارتفاع 4349متر، دومین کوه بلند کرمان پس از کوه «هزار» است. این کوه با مراتعی بکر و کم نظیر در شمال شرقی شهر بافت واقع شده با وجود این و به‌رغم اعتراض فعالان و دوستداران محیط‌زیست طی روزهای اخیر این منطقه مورد تاخت و تاز معدن‌کاوان قرار گرفته است.  دامنه این کوه پوشیده از گونه‌های گیاهی ارژن، بنه، گون، بادام کوهی، ارس، آویشن، زیره، لاله، آلاله و صدها گونه باارزش دیگر است که از این نظر برای محققان و گیاه‌شناسان اهمیت بسیار بالایی دارد.

کارشناسان با اشاره به طبیعت زیبا و وجود روستاهای تلخه چار، باغ‌فخروئیه، هرارون، دهنه آرتی، دره عشق آباد و تخت عبدالبیگی می‌گویند درصورت برنامه‌ریزی، این منطقه می‌تواند به یکی از قطب‌های گردشگری تبدیل شود. با وجود این، هنوز طبیعت گردی و گردشگری جایی در توسعه و اشتغال ندارد و از همین رو بی‌توجه به این قابلیت‌ها، مجوز معدن‌کاوی در منطقه صادر شده است. براین اساس شماری از کارشناسان و دوستداران محیط‌زیست از مسئولان محلی ازجمله استاندار، نماینده مردم بافت، رابر و ارزوئیه خواسته‌اند مانع تخریب کوه شاه در کرمان شوند. "

 

همشهری آنلاین

 

 

 

"کمیته مردمی نجات کوه شاه"

 

1-     آیا می دانید کوه شاه پر برف ترین و پر آب ترین و سرسبزترین منطقه جغرافیائی جنوب شرق ایران است.

2-     آیا می دانید این قله 4350 متری دارای ششصد گونه گیاهی نادر است.
3-     آیا می دانید این کوهستان سومین پرورشگاه رمه های بزرگ گوسفند ایران است.
4-     آیا می دانید از دامنه کوه شاه رودخانه هلیل رود پر آب ترین و بزرگ ترین رود جنوب شرق ایران و ده ها رودخانه دیگر سرچشمه می گیرد.
5-     آیا می دانید بیش از دویست هزار نفر ساکنان شهرها و روستا ههای پیرامون کوه شاه از آب این کوه زندگی می کنند.
6-     آیا می دانید این کوه زیستگاه پلنگ نادر ایرانی و ده ها گونه ی جانوری دیگر است.
7-     آیا می دانید از طرف سازمان یونسکو هوای کوه شاه و لاله زار به عنوان پاک ترین هوای جهان شناخته شده است.
و خلاصه اینکه ایا می دانید از سوی عده ائی سودجو برای اکتشاف معدن آهن جاده ای به عرض یک بزرگراه بر سینه این کوه زیبا دریده شده و می رود تا همه عظمت و زیبایی های آن را برای همیشه نابود سازد.
از این رو کمیته ائی به نام "کمیته مردمی نجات کوه شاه" تشکیل و تا کنون هزاران نفر از آن پشتیبانی کرده اند.
کوه نوردان سراسر کشور به دعوت از سوی جامعه کوه نوردی استان کرمان و در اعتراض به این تخریب بزرگ ملی، صعود مشترکی را در تاریخ های 21 و 22 شهریور ماه بر روی قله 4000 متری کوه شاه برگزار می کنند.
تا کنون 21 استان و 186 هیات و گروه در این صعود بزرگ اعلام آمادگی کردند تا شاید بتوانند با گردهمائی در دامان کوه شاه و صعود این 4000 متری زیبا و نجیب ضمن استمداد از مسئولین امر، جلوی تخریب بلدوزرهای درنده را بگیرند و زخم های کوه شاه را التیام بخشند.
گروه کوه نوردی بهمن کرمان همگام با همه کوه نوردان ایران زمین با تمامی اعضای خود در این صعود بزرگ سراسری شرکت می کنند تا فریاد بلند کوه شاه را به همه طبیعت دوستان برسانند.
نویسنده : رسول زندی

 

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٢٤ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱۱ شهریور ۱۳٩٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک