کلاغ ها


+ ساده‌انگاری صعود به «دماوند» در «تابستان» حادثه آفرین شد!

توسط کوه‌نوردان با تجربه‌ی یکی از باشگاه‌های
تهران:

یک تیم کوه‌نوردی از کوه‌نوردان باتجربه تهرانی و از یکی از باشگاه‌های فعال استان تهران هفته گذشته در دماوند دچار حادثه گردید که خوشبختانه بدون بروز مشکل جدی نفرات جان سالم بدر بردند.

این تیم ۵ نفره که روز پنجشنبه گذشته قصد صعود قله دماوند را داشتند بدلیل بی توجهی به شرایط متغییر کوهستان و حضور در ارتفاع بالا و هوای نامساعد در ارتفاع ۵۰۰۰متری دماوند مسیر برگشت جنوبی را گم کرده و به دره یخار منحرف شده و مجبور به بیواک کردن در ارتفاع ۵۴۰۰ متری دماوند و در مسیر گنبدهای یخی دره یخار می شوند.

گویا تیم مذکور صعود دماوند در فصل تابستان را ساده دیده و با همراه نداشتن غذا و آب کافی و زمان بندی نامناسب و ساعت حرکت نامناسب از بارگاه سوم که در ساعت ۸:۳۰ صبح پنجشبه ۷ شهریور آغاز نموده بودند حدود ساعت ۱۵ به قله رسیده و در عرض چند ثانیه با هوای متغییر و بارش سنگین برف در قله مواجه می شوند و در مسیر برگشت به ارتفاعات یخار منحرف می گردند.

اعضای تیم بعد از بیواکی توان فرسا و در شرایط هوای بسیار نامناسب در بین سنگ های دره یخار بیواک می نمایند و روز جمعه با درخواست امداد هلی‌کوپتر و اعلام عدم توانایی در برگشت هلی‌کوپتر امداد نیز به منطقه پرواز می نماید ولی بدلیل ارتفاع بالای کوه‌نوردان امکان امداد رسانی مهیا نشده و خود کوه‌نوردان با تراورس در صبح روز جمعه و با یافتن مسیر به پایین برمی‌گردند.

بی توجهی و ساده انگاشتن صعود حتی در فصل تابستان می تواند حوادث جبران ناپذیزی برای کوه‌نوردان حتی باتجریه ایجاد کند که در حادثه فوق به خیر می‌گذرد. بیواک کردن در ارتفاع بالا و نداشتن تجهیزات مناسب در این برنامه متاسفانه باعث سرمازدگی یکی از کوه‌نوردان و شرایط جسمی نامناسب گردیده که با مراقبت های لازم و مشاوره‌های پزشکی انشاء الله برطرف خواهد شد.

 

منبع: مؤسسه
پزشکی کوهستان

 

برگرفته از کوه نوشت

 

 

پی نوشت:

_ جامعه ی کوه نوردی ایران در حال حاضر ... و بیش از هر چیز دیگری ... به اطلاع رسانی شفاف و صادقانه نیاز دارد.

_ در باره ی چنین باشگاه های فعالی که با چنین کیفیت نازل و پرریسکی اقدام به اجرای برنامه می کنند و حتی در فصل تابستان تا آستانه ی حوادث منجر به تلفات انسانی نیز پیش می روند ، چه قضاوتی باید داشته باشیم؟

_ چرا باید تلاش بشود نام این باشگاه فعال استان تهران پنهان بماند؟

_ جناب دکتر مساعدیان عزیز و گرامی که این خبر مهم را در وبلاگ خود منتشر نموده اید ، فکر نمی کنید با نام نبردن از این باشگاه فعال تهرانی ، ابعاد و تاثیرات مخرب و ناگوار چنین حوادثی را متوجه تمامی گروه ها و باشگاه های فعال تهرانی، از جمله تشکیلات خوب خودتان نموده اید؟ ... به خوبی روشن است که کوه نوردان باتجربه ی (!) این باشگاه فعال تهرانی درک  مسئولانه ای از اصول و بنیان های این ورزش ندارند ... از اصول و روش های جهت یابی ، کار با نقشه و قطب نما و جی پی اس و غیره بهره ای نبرده اند ... به خوبی روشن است که مدیران این باشگاه باید در مقابل چنین ضعف ها و کاستی هایی در ارائه ی آموزش های ضروری به اعضای خود پاسخ گو باشند ... و همه ی این ها با تلاش برای پنهان ماندن نام این باشگاه ، اثرات ناگوار خود را به شکلی ناعادلانه به دیگر گروه ها و باشگاه هایی که با احساس مسئولیت امور خود را پیش می برند تعمیم می دهد ... و این عادلانه نیست!

 

_ یکی از خواننده گان در کامنتی برای ما نوشته است که این تیم که چنین عملکرد پراشتباه و خطرآفرینی داشته است نیز از باشگاه آرش بوده اند ...

 

_ جناب دکتر مساعدیان عزیز و گرامی ... این موضوع صحت دارد؟

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٠٠ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۱۳ شهریور ۱۳٩٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک