کلاغ ها


+ فاجعه ی برودپیک: همچنان از بابازاده خبری نیست!!

 

_ دو ماه از فاجعه‌ی برودپیک می‌گذرد و هنوز از کیومرث بابازاده به عنوان سازمان‌دهنده برنامه ، در جهت  پاسخ‌گویی به بسیاری مسایل خبری نیست!!

 

_ دو ماه از فاجعه‌ی برودپیک می‌گذرد و هنوز جناب سازمان‌دهنده ی برنامه حاضر نشده است در برابر آن مجموعه وقایع و رویدادهایی که در خط انتها مرگی تلخ و دردناک را برای سه کوه‌نورد خوب و جوان کشورمان رقم زد ، پاسخ‌گو باشد!!

 

_ دو ماه از فاجعه‌ی برودپیک می‌گذرد و جناب سازمان‌دهنده‌ی برنامه چنان از صحنه‌ی کوه‌نوردی ایران ناپدید شده است که گویی چنین  کسی هیچ‌گاه و از بنیان وجود نداشته است!!

 

_ گزارش نهائی رامین شجاعی به خوبی نشان می‌دهد که او در پاره‌ای موارد از جمله انتخاب نفرات ، روند و میزان آماده‌گی و تمرینات اعضای انتخاب شده ، مسایل مالی و ... از همه مهم‌تر ، با شکل‌گیری و جدی شدن بحران ، در نحوه‌ی مواجهه و سازمان‌دهی عملیات امداد و نجات و کوتاهی و تعلل آشکاری که به گزارش عظیم برهمنی در این مورد وجود داشت (برهمنی : ساعت 8 صبح دوباره مجتبی تماس گرفت اما این بار استرس بیشتری داشت و گفت که ما راه را گم کرده‌ایم، لطفا ما را راهنمایی کنید... ساعت 10 صبح دوباره تماس گرفتند که راه را پیدا نکرده‌اند و چه باید بکنیم ... همان موقع از تهران تماس گرفتند که من وضعیت را اضطراری اعلام کردم اما برخی گفتند که هنوز اتفاقی نیفتاده که اینقدر هول می‌کنی!! )  نقشی قابل تاثیر و تعیین کننده نداشته است.

 

_ دو ماه از فاجعه‌ی برودپیک می‌گذرد و کیومرث بابازاده به عنوان سازمان دهنده‌ی این برنامه باید بداند، افکار عمومی جامعه‌ی کوه‌نوردی ایران هیچ گاه وظیفه‌ی او را برای پاسخ گوئی فراموش نخواهد کرد!

 

 

 

پی‌نوشت :

1_ رامین شجاعی در گزارش نهایی خود ، به صراحت کیومرث بابازاده را به عنوان سازمان دهنده‌ی برنامه‌ی برودپیک آرش معرفی کرده است: " ... از آنها گلایه کردم نباید از کیومرث بابازاده به عنوان کسی که این برنامه را سازمان‌دهی می‌کند توقع بی جایی داشت ... داستان کوه "

2_ قبلا هم نوشته بودیم که "قبول تمام مسئولیت" از طرف رامین شجاعی را نباید خیلی جدی گرفت و بیشتر به تلاشی برای نجات کیومرث بابازاده از مواجهه و پاسخ گوئی به افکار عمومی شبیه است . حالا و در کمال حیرت و شگفتی می‌بینیم که او در در گزارش نهایی، نجات خود را نیز مد نظر دارد!!  رامین شجاعی در گزارش نهایی و به صراحت ، نقش و جایگاه خود را تا حد یک " راهنما و هماهنگ کننده " تنزل می‌دهد!! " ... در این برنامه به هیچ وجه نقش یک فرمانده مقتدر را نداشتم بلکه نقش راهنما و هماهنگ کننده را بر عهده گرفتم ... "

3_ این گونه بازی با کلمات چه هدفی را دنبال می‌کند؟ قرار است با پیش کشیدن مباحثی انحرافی مانند سربازان گوش به فرمان و قلدری و زورگوئی یک  فرماندهی مقتدر ، نقش و جایگاه و ضرورت سرپرستی در اجرای برنامه‌های کوه را فراموش کنیم؟! یعنی قبول کنیم در نگاه رامین شجاعی یا باید فرماندهی مقتدر و زورگو برای اعضای تیم به مثابه ی سربازانی گوش به فرمان بود و یا فقط نقشی در حد راهنما و هماهنگ کننده داشت؟! صورت میانه‌ای وجود ندارد؟!

4_ بعد از گذشت دو ماه از فاجعه‌ی برودپیک ، به نظر می‌رسد باید خود را برای قبول و پذیرش مسائلی آماده کنیم  ... تیم که سرپرست نداشته است!! ... رامین هم که فقط راهنما و هماهنگ کننده بوده است !! ... سازمان‌دهنده‌ی اصلی هم که پنهان شده است!! ... یعنی واقعا از ما می‌خواهند بپذیریم در بروز این فاجعه‌ی تراژیک برای کوه‌نوردی ایران خود بچه ها مقصر بوده‌اند؟!

 5_ رامین شجاعی بر پیشانی گزارش نهایی خود جملاتی از روزولت را نشانده است:

" بهتر است شجاعت انجام کارهای سترگ را داشت، به افتخارات عظیم نائل شد، حتی اگر این راه با شکست همراه باشد تا اینکه پا در رکاب افراد نحیفی گذاشت که نه از چیزی لذت می‌برند نه از چیزی زجر می‌کشند... "

به رامین شجاعی باید گفت تمسک به این گونه نقل قول‌ها نمی‌تواند کمکی به شما باشد. حتی اگر تمامی بزرگان(!) تاریخ را هم ردیف کنید ... از چرچیل و  استالین گرفته تا هیتلر و  مائو و ... نمی‌توانید مانع طرح انبوهی از پرسش‌ها در باره‌ی انبوهی ابهامات برنامه‌ی خود پیرامون فاجعه‌ی مرگ آیدین و پویا و مجتبی شوید!      اگر روزولت به شما می‌گوید بهتر است شجاعت انجام کارهای سترگ را داشته باشید، افکار عمومی به شما می‌گوید بهتر است شجاعت اعتراف به اشتباهات سترگ را داشته باشید!     اگر روزولت به شما افتخارات عظیم را وعده می‌دهد ، افکارعمومی می‌خواهد به شما بگوید وقتی در پشت مرگ تلخ و دردناک آیدین و پویا و مجتبی می‌توان به بسیاری کوتاهی‌ها و خطاهای انسانی رسید این دیگر نه افتخاری عظیم بل فقط می‌تواند گونه‌ای شرمساری عظیم برای شما باشد!      به رامین شجاعی باید گفت منتقدان شما ، پرسشگران و افکار عمومی آن افراد نحیف در نقل قول روزولت نیستند.    یافتن افراد نحیف در داستان ما کار سختی نیست!!      کافی‌ست فقط یک بار گزارش نهایی رامین شجاعی را با دقت بخوانیم ... که اگر او و آن عضو دیگر تیم افراد نحیفی نبودند شاید اکنون آیدین و پویا و مجتبی نزد خانواده و دوستان خود بودند!!

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٢٤ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٢٦ شهریور ۱۳٩٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک