کلاغ ها


+ فاجعه ی برودپیک : تناقضات همچنان ادامه دارد...

_  باشگاه کوه‌نوردان آرش  بعد از بروز فاجعه‌ی برودپیک و مرگ سه کوه‌نورد جوان و خوب کشورمان، در اطلاعیه ی شماره 11 خود و خطاب به افکار عمومی جامعه‌ی کوه‌نوردی ، ضمن وعده‌ی  "نشست‌های کارشناسی " اشاره‌ای نیز داشت به " بازنگری مکالمه‌های تلفنی و رادیویی اعضای تیم در پیش و پس از بروز وضع اضطراری " :

" ... بدینوسیله اعلام می‌داریم که در نظر داریم نشست‌های کارشناسی مربوط به حادثه‌ی برودپیک را ادامه داده و وارد مرحله‌ی تازه‌ای کنیم.  بررسی کارها و تمرین‌های پیش از برنامه، بررسی روند هم‌هوایی و دیگر مراحل صعود، تحلیل گفته‌ها و برنامه‌های روزانه‌ی اعضای تیم، بازنگری مکالمه‌های تلفنی و رادیویی اعضای تیم در پیش و پس از بروز وضع اضطراری، و گردآوری اظهارنظرهایی که در مورد حادثه شده، از جمله کارهایی است که باید انجام شود... باشگاه آرش 17 مرداد  "

 

 

_  در حالی که به نظر می‌رسید اشاره به بازنگری مکالمه های تلفنی فقط می تواند به مفهوم وجود فایل ضبط  شده‌ی آنها باشد و انتظاری طبیعی و منطقی نیز این بود که با توجه به اهمیت حیاتی این مکالمات ... به خصوص بعد از بروز بحران ...نسبت به ضبط آنان اقدام شود ، حالا کیومرث بابازاده در آخرین پست  وبلاگ داستان کوه  و بعد از گذشت نزدیک به هفتاد روز از فاجعه ، ناگهان خیال همه را راحت می کند!! ... مکالمه‌ی  ضبط شده‌ای در کار نیست!! ... به همین ساده‌گی!!

" ...به علت نبودن امکان ضبط مکالمات در گوشی من تماسی ضبط نگردید"

 

 

_ نزدیک به هفتاد روز از بروز فاجعه‌ی برودپیک و مرگ سه کوه‌نورد جوان و خوب کشورمان می‌گذرد ... نزدیک به هفتاد روز ... و هنوز ، نه سازمان دهنده‌ی برنامه یعنی کیومرث بابازاده و نه مثلا مسئول و سرپرست فنی برنامه یعنی رامین شجاعی و نه هیچ یک از مدیران باشگاه آرش حاضر نشده اند حتی یک مورد کوتاهی و اشتباه را در مورد  این تلخ ترین فاجعه ی تراژیک کوه نوردی ایران بپذیرند و بابت آن ابتدا از خانواده های آن سه جان باخته و سپس از افکار عمومی عذرخواهی داشته باشند. " توجیه " حرف اول و آخر را می زند !! در آخرین نمونه : در بخش کامنتینگ وبلاگ داستان کوه وقتی خواننده ای از عدم ضبط مکالمات انتقاد می کند با چنین پاسخ درخشانی (!) از سوی رامین شجاعی روبرو می شود :

" در واقع معنی حرف شما اینه که ما می بایست حدس می زدیم این برنامه به این شکل تموم میشه و در نتیجه برای تنویر افکار عمومی این مکالمات رو ضبط می کردیم. حالا شما خودتون رو جای ما بگذارید. فکر می کنید هیچ کس در اون روزها لحظه ای به این موضوع فکر می کرد که ممکنه بچه ها برنگردند؟ که بخواد چیزی رو به کسی ثابت کنه؟ ... "

معنی و مفهوم  پاسخ رامین شجاعی تکان‌دهنده است! ... یعنی حداقل از روز سه شنبه 25 تیر که دیگر هم جناب سازمان‌دهنده و هم جناب مثلا سرپرست فنی می‌دانسته‌اند ... و می‌دانسته‌اند! ... تدارکات آب و غذایی تیم حمله به اتمام رسیده است ... تا پایان روز شنبه 29 تیر که آخرین تماس آیدین برای درخواست کمک گرفته شده ... آقایان همچنان انتظار بازگشت تیم خود را داشتند و لذا اقدامی برای ضبط مکالمات صورت نگرفته است!!

 

 

_ باور به اینکه آقایان با  چنین رفتارهایی و اظهار چنین "توجیه" هایی بتوانند نظر مساعد افکار عمومی را به خود جلب نمایند یا راهی مناسب برای گذر از این بحران سخت بیابند ، بسیاردشوار است ! 

 

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٠٦ ‎ب.ظ ; جمعه ٥ مهر ۱۳٩٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک