کلاغ ها


+ سرپرستی در برنامه های کوه را جدی بگیرید! لطفا !

 

_  با وجود ابزار و امکانات پیشرفته‌ای که در حال حاضر برای "تعیین موقعیت و جهت‌یابی" وجود دارد  _ مانند گیرنده‌های دقیق جی پی اس و نقشه‌های توپوگرافی  _  "گم کردن مسیر" در برنامه‌های کوه توسط سرپرستان نمی‌تواند توجیه منطقی و قابل قبولی داشته باشد.

 

_ به تازه‌گی در کوه‌نوردی ایران شاهد پدیده‌ای عجیب و جالب هستیم : " گم کردن مسیر با وجود جی پی اس " !! به عنوان نمونه می‌توانیم در سایت رسمی باشگاه کوه‌نوردی و اسکی دماوند ، نگاهی به دو گزارش برنامه‌ی اجرا شده در بهار امسال داشته باشیم . گم کردن مسیر با وجود همراه داشتن جی پی اس ... آن هم در فصل بهار ... موضوعی نیست که بشود به ساده‌گی آن را نادیده گرفت :

 

برنامه‌ی اول : قله‌ی امامزاده قاسم ( سرپرست کورش نگهبان )

ویژه‌ی اعضای آزمایشی

" ... در طول مسیر گله های گوسفند و گاو دیده می‌شد.ساعت 15:34 توقف کوتاه 3 دقیقه ای داشتیم. آقای نگهبان و آقای اصغر پور متوجه شدند خارج از مسیر رفت حرکت می کنیم و هیچ کدام از نشانه هایی که در رفت بودند را نمی دیدیم. آقای اصغر پور به عنوان کسی که مسیر را می شناخت، به سرعت حرکت می کرد تا مسیر درست را زودتر پیدا کند و گروه را به درستی هدایت کند. سرپرست از یکی از بچه ها که GPS داشت خواست تا میزان و جهت انحراف از مسیر را مشخص کند و در جلوی گروه حرکت کند. سرپرست از بچه ها خواست با سرعت بیشتری حرکت کنند و با وجود خستگی و گرفتگی ماهیچه که برای بعضی از بچه ها پیش آمده بود صلاح نبود که وقتی را تلف کنیم. خوشبختانه به زودی حدودا بعد از 40 دقیقه وارد مسیر درست شدیم ... "

از سایت باشگاه کوه نوردی و اسکی دماوند

 

 

برنامه‌ی دوم : دماوند مسیر جنوبی (سرپرست حامد کرامت )

اردوی هیمالیانوردی

" ... پس از استراحتی کوتاه به سمت چپ متمایل می شویم و داخل دره ادامه مسیر می دهیم. پس از گذشت زمانی اندک با توجه به GPS در می یابیم که مسیر را اشتباه رفته و داخل کافر دره هستیم. حامد کرامت و پویا کیوان که جلوتر هستند، به سمت راست تراورس کرده و ما نیز به دنبالشان می رویم. با پیشرویِ ما، شیب هم بیش تر شده و گذر بدون کرامپون و با یک کلنگ روی برف سفت دشوار می نماید. البته کرامپون ها همراهمان هست و پویا کیوان از آن استفاده می کند. شیب پایانی مسیر به 80 درجه می رسد، به صورتی که در انتهای مسیر حتی مجبور می شویم تا از طناب انفرادی استفاده کنیم. هم زمان دوستانِ درونِ بارگاه نگرانمان شده و با تماس تلفنی جویای حالمان می شوند ... "

از سایت باشگاه کوه نوردی و اسکی دماوند

 

 

_ از مدیران و مسئولان کلیه‌ی باشگاه‌ها و گروه‌های کوه‌نوردی می‌خواهیم که توجه به سطح آموزش‌های سرپرستان از طریق گونه ای سنجش و بازنگری دائم را در دستور کار خود قرار دهند . برنامه‌ریزی در جهت ارتقا کمی و کیفی دانش و اطلاعات سرپرستان برنامه‌های کوه از اهمیتی حیاتی و سرنوشت ساز برخوردار است و می‌توان از آن به عنوان یکی از جدی‌ترین و ضروری‌ترین اولویت‌های حال حاضر کوه‌نوردی ایران نام برد.

 

_ موضوع "سرپرستی" در برنامه‌های کوه را جدی بگیرید!     لطفا !

 

 

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٠٧ ‎ب.ظ ; شنبه ۱۳ مهر ۱۳٩٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک