کلاغ ها


+ ۵۰۰ کیلو زباله از غار پراو خارج شد

رییس انجمن غارنوردان ایران گفت: در مرحله اول پاکسازی غار  پراو  یکی از سخت‌ترین غارهای دنیا که در کرمانشاه قرار دارد ، ۵۰۰ کیلو زباله از این غارخارج شد.

 

جواد نظام دوست  روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: به علت سخت بودن کار دراین غار قرار شد عملیات پاکسازی در دو مرحله انجام شود که  مرحله اول از چهارم  تا نهم مهرماه بود که دراین مدت ۵۰۰ کیلو زباله از ۱۰ چاه این غار خارج شد.  غار پراو دارای ۲۶ چاه است.  وی اظهار داشت: مرحله دوم عملیات پاکسازی غار که سخت تر است از  ۱۶ تا ۱۹ مهرماه انجام می شود . در این مرحله از افراد با تخصصی بیشتر و فنی تر در غارنوری استفاده می شود. نظام دوست گفت: برای مرحله اول عملیات پاکسازی غار پراو ۵۴ نفر ثبت نام کردند که به دلیل سخت بودن کارو شرایط حساس و فنی غار،  تیم به گروه های مختلف تقسیم شد و گروهی کار ایمن سازی و انداختن طناب به داخل چاهها را برعهده گرفتند . همچنین تیم های امدادی تشکیل شد تا در صورت بروز حادثه ای این گروه در محل حضور داشته باشند.وی افزود: با توجه به این که سال هاست این غار مورد پاکسازی قرار نگرفته است، زباله های زیادی از تیم های خارجی و ایرانی در آن وجود داشت.


رییس انجمن غارنوردان ایران ادامه داد: زباله هایی شامل کپسول های گاز متعلق به تیم غارنوردی لهستانی که در سال ۱۳۵۲ همزمان با کشف غار وارد شده بود، سیم هایی که توسط تیم های لهستانی، انگلیسی و ایرانی که سال ۱۳۷۰ وارد غار شده بودند، قوطی های کنسرو و کیسه های خواب از جمله قدیمی ترین زباله های این غار بودند که خارج شدند. وی گفت: با توجه به این که این زباله ها مدت هاست در غار مانده اند، بوی بد و زننده ای دارند. ازاین رو خارج کردن آنها از تنگه ها و دهلیزهای غار بسیار دشوار بود زیرا دست به دست کردن زباله ها از چاه ها امکان پذیر نبود بلکه باید یک غارنورد محموله ۱۵ تا ۲۰ کیلویی را که بوی تعفن هم می دهد ، از این مسیرهای سخت حمل می کرد. نظام دوست ادامه داد: بعد از خارج کردن زباله ها از غار ، زباله هاجداسازی شد. برخی از آنها با هدف خشک شدن زیر نور خورشید قرارگرفتند و زباله هایی که خاصیت جذب در طبیعت را داشتند دفن شدند.  وی افزود : زباله های فلزی و پلاستیکی مانند قوطی های کنسرو، کپسول های گاز و باتری ها که امکان جذب ندارند و برای طبیعت بسیار مضر هستند ،جداسازی شدند و به سایت های زباله سوزی منتقل شدند.

 

ایرنا

 

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۳٩ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱٤ مهر ۱۳٩٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک