کلاغ ها


+ فاجعه ی برودپیک : نقد امین معین

 

 

شب شراب نیرزد به بامداد خمار!

" ... اما مواردی که در راستای واکاوی جزئی‌تر برنامه برودپیک 92 می­توان به آنها اشاره کرد به شرح زیر است:

آمادگی جسمانی سرپرست:

اگرچه برنامه تمرینی که آقای شجاعی ارائه داده اند خیلی جامع است و نویسنده آن هم کوه نورد و هم راهنمای کوه  قابلی‌ست و در گذشته شاید با همین شیوه‌ی تمرینی توانسته پیرمردی را بر فراز اورست برساند ولی باید گفت  نکته‌ی مهم این است که به هر شکل و با هر سطح تمرینی، بازده‌ی جسمی سرپرست تیم برودپیک  در سال 92 برای این برنامه مناسب نبوده است. تمرینات ارتفاع یا تمرینات میدانی یا کار با وزنه یا تمرین فنی کوه‌نوردی یا هر نوع تمرین دیگری به تنهایی برای یک برنامه‌ی هیمالیا که شاید بتوان گفت از لحاظ پیچیدگی همه جانبه کمتر فعالیتی به پایش برسد، کافی نیست و اگر ایشان خودشان را در این برنامه ضعیف تر از برنامه های قبلی نیافته اند، بدین معنی است که در برنامه های قبل هم وضعیت ایده آلی نداشته اند!

در جواب این سوال که آیا می توان به نفر پنجم یک مسابقه دشوار دوومیدانی گفت آمادگی جسمانی "نداشته" است فقط به این دلیل که نفر پنجم شده است؟ باید گفت:

 اگر در مسابقه ای کسی در بین پنج نفر شرکت کننده، نفر آخر شود آنهم با اختلاف بسیار زیاد و تازه از خط پایان هم عبور نکند! آمادگی جسمانی خوبی نداشته است.

 

آقای رامین شجاعی به قصد همراهی تیم گشایش کننده وارد برنامه شده اند در حالی که حتی توان صعود تا گردنه را هم نداشته اند! بدون شک عدم آمادگی مناسب سرپرست در بوجود آمدن فاجعه ی بعد از حادثه سهیم بوده است این در حالی است به نظر می آید نفر دیگر یعنی آقای افشین سعدی هم توان صعود حتی از مسیر نرمال را نداشته اند چه رسد به همراهی نفرات گشایش کننده.

 

آقای شجاعی در جایی از کوه‌نوردان بزرگی یاد کردند مثل : کوکوشکا- پتروفسکی – یان کلاگ - پیتر بوردمن- میک بورک- نیک استکورت و جو تاسکر ... و برنامه های بزرگی که ایشان در انها کشته شده اند. به نظر می آید سرپرست برنامه برودپیک 92 سعی در طبیعی جلوه دادن این حادثه با تکیه بر حوادث رخ داده برای دیگر تیم‌ها باشند. در این مورد به نکات زیر اشاره می‌کنم:

در ابتدا بهتر است نگاهی به انواع خطرات طبیعت داشته باشیم: ... "

 

 

متن کامل را در وبلاگ امین معین بخوانید

 

 

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:۳۳ ‎ق.ظ ; یکشنبه ٢۸ مهر ۱۳٩٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک