کلاغ ها


+ کوه شاه: فعالیت شبانه ی معدن ادامه دارد

 

در حالی که از سوی مدیر ارشد استان کرمان دستور تعطیلی موقت معدن استخراج سنگ آهن از کوه‌شاه، پنجمین قلۀ مرتفع کشور داده و اعلام شد که ادامۀ فعالیت منوط به اعلام نظر کمیتۀ کارشناسی باشد، مردم محلی از فعالیت شبانۀ معدن خبر می‌دهند، کمیتۀ کارشناسی منتظر نظر استاندار درخصوص گزارش‌های آنهاست و دوستداران محیط زیست نیز همچنان چشم انتظار یک تصمیم منطقی و عاقلانه.

 به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران‌(ایسنا)، منطقه کویر، از زمانی که کوه‌شاه، هدف جدید توسعه قرار گرفت تاکنون، روزی نبوده که از نگرانی دربارۀ سرنوشت این کوه بعد از استخراج سنگ آهن از دل آن زده نشود.

تخریب‌ها آن‌قدر گسترده هست و کوه‌شاه آن قدر ارزش دارد که محیط ‌زیست مخالفت خود را اعلام کرد، استاندار از این موضوع ابراز نارضایتی کرد البته با تاکید بر ضرورت ایجاد اشتغال در استان، کوه نوردان از سراسر کشور به منطقه آمدند و همایشی سراسری برگزار کردند، معصومه ابتکار، معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان محیط زیست کشور پیامی به این همایش مردمی داد و از مردم خواست تا رسیدن به نتیجه نهایی، تلاش کنند، رسانه‌های استان نیز همۀ این نگرانی‌ها را تیتر کرده‌اند.

اسماعیل نجار، استاندار کرمان سرانجام دستور به تعطیلی موقت فعالیت‌های مربوط به استخراج سنگ آهن از این معدن را داد و گفت که کمیته‌ای متشکل از کارشناسان آب منطقه‌ای و محیط زیست و منابع طبیعی و صنعت و معدن و تجارت و استانداری برود در منطقه و از نزدیک، آنچه را که بر این کوه رفته و آنچه که با ادامۀ فعالیت معدن، بر سر این کوه می‌آید را به او گزارش کنند تا تصمیمی قطعی و منطقی در این باره گرفته شد.

اکنون اما، در حالی که حدود یک ماه از این اتفاقات می‌گذرد، گفته می‌شود که کمیته کارشناسی، گزارش‌های خود را به مقام عالی دولت در استان تقدیم کرده که همگی این گزارش‌ها از آینده‌ای تیره نه فقط برای منطقه که برای کل استان در صورت فعالیت این معدن خبر می‌دهد.

" اسماعیل نجار" اما هنوز به این گزارش‌ها رسیدگی نکرده است و هزاران چشم انتظار دستوری نشسته که وی صادر خواهد کرد. نجار اما در این باره به سکوت خود ادامه داده است.

در این شرایط، ساکنان محلی نیز از فعالیت شبانۀ این معدن با وجود دستور تعطیلی موقت از سوی استاندار را می‌دهند.

 

خبرگزاری ایسنا

 

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٤٥ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٢۸ مهر ۱۳٩٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک