کلاغ ها


+ توقف شبانه در کوهستان برفی نیوزیلند، به مرگ دو کوه نورد منجر شد

دو کوه‌نورد که شب را در کوهستان‌های نیوزیلند سپری کرده بودند، کشته شدند.


رسانه‌های داخلی نیوزیلند امروز از مرگ دو کوه‌نورد خبر دادند که دو شب را داخل غاری  در کوهستانِ تاراناکی این کشور سپری کرده بودند. زمانی که امدادگران به این زوج کوه نورد رسیدند، یکی از آنها به نام هیروکی اوگاوا در گذشته بود، اما کوه نورد دوم که نیکول ساتون نام داشت، هنوز هشیار بود و صحبت می‌کرد. امدادگران چندین ساعت کوشیدند جان ساتون را نجات دهند، اما او نیز فوت کرد. پدر نیکول ساتون در جمع خبرنگاران گفت: « از این خوشحالیم که آنها به کاری پرداختند که به آن علاقه داشتند و سرانجام کارِشان نیز چنین شد. کسانی هستند که در شرایطی به مراتب بدتر از این، از دنیا می روند».


نیروهای امداد و نجات عصر روز شنبه از ناپدید شدن این دو کوه نورد مطلع شدند، اما نتوانستند همان شب این زوج کوه نورد را بیابند. نیروهای امدادی، دو بار دیگر نیز برای یافتن کوه نوردان ناپدید شده تلاش کردند که بی نتیجه بود، تا اینکه سرانجام توانستند صبح روز دوشنبه آنها را پیدا کنند. مایک جونز، یکی از امدادگرانی است که در دو عملیاتِ قبلی برای یافتن کوه نوردان حضور داشته است.


او می گوید: « من شامگاه شنبه بالای کوه بودم و ما تا دویست متری آنها پیش رفتیم و ناچار شدیم برگردیم. بقیه تیم ها نیز نتیجه گرفتند، برای همین احساس یأس به آدم دست می دهد، اما نهایتاً حفظ جان (اعضای تیم) است که اهمیت دارد». طبق گزارش رسانه های نیوزیلند، اوگاوا از محققان دوره پست دکتری در دانشگاه اوکلند بوده است. کوه نورد دیگر به نام ساتون نیز اهل ولِینگتون در نیوزیلند بود.

 

واحد مرکزی خبر

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٤۱ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٦ آبان ۱۳٩٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک