کلاغ ها


+ 20 درصد رویشگاه های زاگرس در تسخیر «مرگ ناگهانی بلوط»

زوال و خشکیدگی جنگل های زاگرس از حدود 5 سال پیش آغاز شد که به مرگ ناگهانی بلوط معروف شد. بررسی ها حاکی از آن است که این معضل بیش از 20 درصد رویشگاه های بلوط را نابود کرده است.

 

«هومان خاکپور»، کارشناس منابع طبیعی و دیده بان طبیعت بختیاری در مورد وضعیت کنونی جنگل های بلوط به لحاظ خشکیدگی به CHN گفت: «به طور تقریبی از حدود 5 سال پیش بحث خشکیدگی و زوال جنگل های زاگرس مطرح شد. این مشکل ابتدا در مورد گونه بلوط مطرح بود که تحت عنوان مرگ ناگهانی بلوط یا زوال بلوط در دستور کار دستگاه های متولی قرار گرفت.»
 
این معضل یعنی زوال یا مرگ ناگهانی بلوط بیش از 20 درصد بلوط زارهای استان چهارمحال و بختیاری را تحت تاثیر قرار داده است.
 
اما بلوط ها تنها قربانیان نیستند کما این که در حدود 60 درصد از گون زارهای منطقه نیز دچار این بحران شده اند. خاکپور در این باره می گوید: «متاسفانه اخیرا نتایج پژوهش های منتشر شده از سوی مرکز تحقیقات منابع طبیعی استان چهارمحال و بختیاری حکایت از درگیری بیش از 60 درصد گون زارهای استان با این پدیده ناگوار را دارد که به طور قطع وضعیت بوته زارهای باقی رویشگاه ها نیز به همین نحو است.»
 
اما در حالی که هنوز هیچ تحقیق مدون و هدفمندی در مورد عوامل نابودی سریع السیر رویشگاه های زاگرس انجام نشده است، خاکپور یکی از عوامل مهم در این زمینه را هجوم ریزگردهای عربی می داند با این توضیح که: «براساس تحقیقات پراکنده ای که به صورت موردی در استان های درگیر پدیده ریزگردهای عربی مانند چهارمحال و بختیاری، ایلام، کرمانشاه و فارس انجام شده، علت های مختلفی برای بروز این پدیده در جنگل های زاگرسی اعلام شده است که گفته می شود یکی از مهم ترین علل وقوع این پدیده خسارت زا، ریزگردها هستند.»
 
 
خبرگزاری میراث فرهنگی
 
 
 
 
 
 
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:۱٧ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ٩ آبان ۱۳٩٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک