کلاغ ها


+ فاجعه ی برودپیک : در باره ی متد شوم و نامبارک آرشی ها

رضا بهادرانی :  " ...  انتظار و ذهنیت من از آقای شجاعی این بود که پس از برنامه برودپیک و مهلتی که برای تفکر و تعمق می یابند خود به علل بروز این حادثه دلخراش و نقاط ضعف و انتقادات موجهی که در خصوص این حادثه مطرح گردید بپردازند و با رویکردی صادقانه ضمن احترام به افکار جامعه کوه نوردی موجب تسلی خاطر خانواده های این سه عزیز گردند اما گویا رویه ای که ایشان و سایر دست اندرکاران این برنامه در پیش گرفته اند به گونه دیگری است.

گارد بسته و تهاجمی آنها به گونه ای که اکثر انتقادات را از روی دشمنی و غرض ورزی به حساب می آورند و گویی این سه جوان خود قربانی ندانم کاری خود شده اند و هیچ کس جز این سه نفر کمترین نقشی در بروز این حادثه نداشته است،  تنها فرار از واقعیت است.

تعاریف و آموزه های جدیدی که ایشان از کوه نوردی نوین ارایه می دهند، اگر بنده و شما و دیگران در قبال آنها ساکت بنشینیم قطعا در قبال آیندگان و جان هایی که با تاسی از این متد شوم و نامبارک گام در راهی بی بازگشت می گذارند باید پاسخگو باشیم.

 پرداختن به برنامه برودپیک در این صفحه تنها به دلیل کورسوی امیدی بود که از آقایان داشتم چراکه فکر می کردم آنها متوجه این نظرات می شوند و با بررسی منصفانه (تا حدی کفایت می کرد) این حادثه مانع بروز زوایای این فاجعه به متن جامعه می گردند. اما حالا که آنها مصرند راه خود را بروند من نیز راه خودم را می روم و از این پس مطالب و نقدهای من را (البته در حد بضاعت و سوادم) در نشریات کثیرالانتشار خواهید دید.

به عنوان آخرین مطلبی که در صفحه شما می نگارم می خواهم به این مطلب اشاره کنم که آقای شجاعی در وبلاگ خود به این مطلب اشاره کرده که اگر در روز صعود هوا خوب بود این برنامه موفق می بود و چه و چه و منتقدین هم خواسته یا ناخواسته چشم بر این واقعیت بسته اند. باور کنید اگر من این حرف را از یک نوجوان کم تجربه در کوه نوردی بشنوم باز هم بر او خرده می گیرم چه رسد به ایشان... مثل این است که من بگویم اگر دیشب شام می خوردم الان گرسنه نبودم!!  ...  موفقیت یک هیمالیا نورد البته اگر با تعاریف جدید آقایان منطبق باشد تنها در صعود از کوه نیست،  فاکتورهای فراوانی باید دست به دست هم بدهند تا موجب موفقیت یک برنامه گردد . مراقبت نفر از خود برای اینکه مریض نشود (به عنوان مثال هیمالیا نوردان بهتر است در تمام مدت برنامه از خوردن آب سرد پرهیز کنند و آب جوشیده بنوشند). مراقبت از لباس های خود برای اینکه خیس نشوند. مراقبت از وضع هم هوایی خود برای اینکه ارتفاع زده نشوند تبحر در انتخاب تجهیزات و پوشاک برای اینکه انرژی گرانبهایشان به هدر نرود . اطلاع دقیق از پیش بینی هواشناسی برای اینکه به هوای خراب برخورد نکنند . داشتن اطلاع کامل از مسیر برای اینکه گم نشوند و چندین مورد دیگر .   بله دوست گرامی آقای شجاعی عزیز  جمیع اینها اگر در کنار هم باشند موفقیت یک برنامه را تضمین می کند وگرنه ما همه استاد طراحی برنامه های تاپ و آن چنانی هستیم.  اما این تنها بخش کوچکی از کار است.  ملزومات دیگری نیز می طلبد . موردی نیز ایشان در این خصوص اشاره کرده اند که گویا افرادی عدم استفاده از بار بر ارتفاع یا شرپا را در این برنامه مورد نقدقرار داده اند که گویا اجرای برنامه های هیمالیا نوردی بدون بار بر ارتفاع به ذهن آنها خطور نمی کند . صرفا جهت اطلاع آقای شجاعی و دیگر دوستان عرض کنم که طی دو برنامه ای که طی دو سال اخیر یعنی صعود به گاشربروم 1 و صعود به برودپیک در پاکستان داشته ام نه باربری داشته ام و نه یک گرم بارم را کسی جابجا کرده است اما در مورد برنامه شما با توجه به اینکه نفرات تجربه ارتفاع بالا نداشتند و می خواستند از مسیر جدید صعود کنند بکار گیری دو باربر ارتفاع یا شرپا کسرشان نبود و به نوعی محکم کاری به حساب می آمد و لازم نمی شد که برای کمک از دیگر کوه نوردان به خواهش و تمنا بپردازید یا قول چک سفید امضاء بدهید خرجش هم نهایتا 5000 دلار میشد نمی دانم 250000000 تومن را چگونه حساب کردید. حداقل فکر ما که دوباره می خواهیم به پاکستان برویم می بودید و بازار را خراب نمی کردید!!  اما چون ایشان علاقه وافری به قیاس این برنامه و نفرات آن با دیگر کوه نوردان شهیر دارند و بیان اما و اگرهایی در این مورد ، بنده هم چند اما و اگر دارم که به آنها می افزایم: اگر جرزی کوکوچکا از یک طناب پوسیده 5 میل در دیواره جنوبی لوتسه استفاده نمی کرد ، اگر راب هال پس از مشاهده ترافیک گام های هیلاری و نزدیک شدن ابرهای سیاه دستور بازگشت می داد، اگر آناتولی بوکرایف از مسیر بهمنی آنا پورنا عبور نمی کرد، اگر کریستین لافائل به تنهایی گام در مسیر خطرناک ماکالو نمی گذاشت و اگر های بی شمار دیگر اکنون این بزرگان زنده در حال کوه نوردی و زندگی بودند .

ختم کلام ... در جلسه بررسی حادثه برودپیک که آقای شجاعی هم حضور داشتند در انتهای جلسه یکی از حضار  از ایشان پرسید که : با همه این اوصاف شما این برنامه را موفق می دانید یاخیر ؟ پاسخ صریح آقای شجاعی این بود که : "به هیچ عنوان ... سه نفر کشته شده اند و من این برنامه را موفق نمی دانم ."   یا با گذشت زمان نظر ایشان دچار تغییر و دگرگونی شده و یا ایشان عدم موفقیت را بر عکس ما می بینند. " 

 

 رضا بهادرانی

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٠۳ ‎ق.ظ ; شنبه ٩ آذر ۱۳٩٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک