کلاغ ها


+ فاجعه ی برودپیک : نگاهی به گذشته ...

نگاهی به گذشته و بازخوانی اظهارات کاظم فریدیان در باره‌ی برنامه‌ی ناموفق "‌گشایش مسیر ایران در برودپیک "   ، که در سال 84 با طراحی و سرپرستی رامین شجاعی اجرا شد  ،  می‌تواند دربردارنده‌ی چند نکته‌ی جالب و قابل توجه باشد.

اول : فساد آشکار نیروها و شرکت‌های پاکستانی که در ارتباط با ارائه‌ی خدمات صعود به کوه‌نوردان خارجی فعالیت دارند.  کاظم فریدیان قله را صعود نکرده است ... هیچ ادعایی در این زمینه ندارد ... هیچ عکس و سندی نشان نداده است ... اما در بیس کمپ و به امید پاداش برایش جشن صعود می‌گیرند!! ... فریدیان عدم صعودش را بیان می‌کند و  افسر رابط بیس کمپ به او می‌گوید :  من تعیین می‌کنم چه کسی صعود کرده است!!   

ردپای این فساد آشکار در قضیه‌ی برودپیک 92 نیز دیده می‌شود . روایت دیده شدن به یک باره و ناگهانی پرچم ایران روی قله را هنوز فراموش نکرده‌ایم !!

 

دوم: انتقاد و اعتراض شدید کاظم فریدیان به رامین شجاعی برای  عدم  هماهنگی‌های لازم و اساسا فقدان برنامه‌ریزی در جهت  آنچه با تبلیغات فراوان " گشایش مسیر جدید بر روی برودپیک " اعلام شده بود !!

ردپای این فقدان برنامه‌ریزی دقیق و منطبق با واقعیت‌های مسیر ، در فاجعه‌ی برودپیک 92 نیز دیده می‌شود .

 

گفته‌های کاظم فریدیان در باره‌ی برودپیک 84 را با هم بخوانیم:

 

نقل از کلاغ‌ها ... مرداد 84 ...  وقتی امروز ( شنبه ) برای پرسش در باره پاره‌ای از مسایل برنامه‌ی برودپیک به او تلفن کردم ، بلافاصله و بی آنکه مجالی برای طرح سوالاتم دهد ،به بیان حقایقی تلخ و تکان‌دهنده از فضای کوه‌نوردی ایران و هم چنین رخدادهای برنامه‌ی برودپیک پرداخت . طبق گفته‌های فریدیان :

ـ او در شرایطی روی خط الراس برودپیک راه بازگشت را در پیش گرفته که با وجود اختلاف ارتفاع ۲۰ متری ، هنوز ۲ ساعت تا قله ی اصلی فاصله داشته است ! و اغلب نفرات تیم چند ملیتی که با آنان صعود می کرد ، با انصراف از صعود قله ی اصلی در حال بازگشت بودند .

ـ از این تیم ، فقط چند ایتالیایی توانسته بودند خود را به قله ی اصلی برودپیک برسانند و با صعود آنان ، بقیه و از همان نیمه های مسیر راه بازگشت را در پیش می گیرند .

ـ هنگام بازگشت ، اولین کسی است که خود را به بیس کمپ می رساند کاظم فریدیان است و بنا براین استقبال و جشن صعود به تمامی نثار او می شود . او می گوید این فضا که در آن حتی افسر رابط نیز اصرار به صعود او به قله ی اصلی داشت ، در توهم بوجود آمده و آن ایمیل ارسالی و اعلام خبر صعود نقش داشته است .

ـ فریدیان می گوید : فیلمی را همراه خود آورده ام که در آن من به افسر رابط می گویم من قله ی اصلی را صعود نکرده ام و او می گوید من تعیین می کنم که چه کسی قله را صعود کرده است !!!

ـ فریدیان می گوید : ٪۹۰ انگیزه ی من از شرکت در این برنامه ، صعود مسیر جدید بود که توسط رامین شجاعی اعلام و تبلیغ شده بود . در حالی که چنین چیزی اصلا وجود خارجی نداشت !! هیچ هماهنگی قبلی صورت نگرفته بود !! هیچ مجوزی تهیه نشده بود !! هیچ برنامه ریزی ای برای آن نداشتیم !! در اسلام آباد متوجه شدم . وقتی رامین گفت : بذار فعلا مسیر اصلی را صعود کنیم !! حالا می خواهم از هیئت مدیره گروه آرش برای این نحوه اقدام و عملکرد رامین شجاعی توضیح بخواهم ...

 

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۳٩ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٢٤ آذر ۱۳٩٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک