کلاغ ها


+ فاجعه ی برودپیک : آنها به قله نرسیده اند!

_ تعدادی از دوستان ، در فضای فیس‌بوک و در صفحه‌ای به نام " رویداد برودپیک" تحلیل و بررسی زوایا و ابعاد تاریک و مبهم فاجعه‌ی مرگ پویا ، مجتبی و آیدین را پیش می‌برند . تلاش‌های جمعی و صادقانه‌ی آنان تا به امروز توانسته است حاوی پاره‌ای نتایج و دستاوردهای ارزشمند برای کوه‌نوردی کشورمان باشد.

 

_ به تازه‌گی ، محمد قرائی مدیر صفحه‌ی " رویداد برودپیک " در فیس‌بوک ، گفت و گویی را با یکی از کوه‌نوردان تیم لهستان ( که همزمان با تیم ایران در منطقه حضور داشته‌اند ) انجام داده است . اشاره‌ی این کوه‌نورد لهستانی به وجود طناب ثابت از قله ، گونه‌ای گواهی و شهادت تکان‌دهنده است که می‌تواند تمامی روایت‌های رسمی و منتشر شده تا به امروز و توسط رامین شجاعی ، کیومرث بابازاده و باشگاه آرش را از اساس زیر سوال برده و با تردیدهای جدی مواجه کند.

 

_ ضمن تشکر از محمد قرائی و دوستانش در صفحه‌ی "رویداد برودپیک" شما را به خواندن متن کامل این گفت و گو دعوت می‌کنم :

 

صفحه‌ی رویداد برودپیک :" ژاسیک بربکا کوه‌نورد لهستانی، معتقد است تیم ایران به قله برودپیک صعود نکرده است! او می‌گوید در ارتفاع 7000متر -کمپ 3 - با بچه‌های ایران صحبت کرده تا آنها را منصرف کند ولی تیم ایران به حرفش توجهی نکرده‌اند...

به ماجرای جستجوی ژاسیک بربکا کوه‌نورد لهستانی (برادر ماسیژ بربکا) در ژوئیه امسال برای یافتن اجساد دو کوه‌نورد لهستانی که در صعود زمستانه برودپیک مفقود شده بودند؛ یک ماه قبل و در پستی دیگر پرداختیم.

ژاسیک همزمان با حضور تیم ایران در کمپ 3 مستقر بوده است. او مسیر نرمال برودپیک را از کمپ 3، صعود کرده و پیکر یخ زده توماس کووالسکی را پیدا می‌‌کند (رامین شجاعی در صفحات 54 و 55 گزارش خود نیز اشاره دارد که از مسیر برفکوبی تیم دو نفره لهستان و با یکساعت فاصله از آنها صعود می‌کرده است)

به جهت شرایط خاص منطقه، جسد را 100 متر پایین تر با طنابی به سنگی می‌بندد و آنرا پنهان می‌کند. (این جسد چند روز بعد توسط دوباربر ارتفاع پاکستانی به هنگام جستجوی تیم ایران، پیدا می‌شود)

ژاسیک بربکا اهل فیس بوک و گفتگوی فیس‌بوکی نیست، از پسرش «ژاسیک جونیور» که انگلیسی هم می‌دانست خواهش کردم تا کنار «ژاسیک پدر» حرف‌های مرا به ایشان بگوید و جواب را به من بدهد. (به پیوست پاسخ های ژاسیک -ازطریق پسرش ژاسیک کوچک، جونیور- را می‌بینید)

اهم این مطالب:

* من ژوئیه امسال در برودپیک بودم تا پیکر برادرم ماسیژ را جستجو کنم.

*من پیکر توماس کووالسکی را 100 متر از مسیر نرمال فاصله دادم تا هنگام صعود سایر کوه نوردان از مسیر نرمال، موجب رنجش خاطر آنها نشود.

* جنازه توماس را با طناب به سنگی محکم کردم، امیدوارم باربرهای ارتفاع طناب را از توماس جدا نکرده باشند.

*ژاسیک و همنوردش برنامه خود را از کمپ 3 و در ساعت 10:30 شب آغاز میکنند و از کنار چادر تیم ایران (محل استقرار رامین و افشین) عبور می کنند که چادر ایران در آن موقع، شرایط خیلی خوبی داشته است. آنها روز بعد و پس از 20 ساعت و در ساعت 6 بعد ازظهر به کمپ3 برمی‌گردند و چادر ایران همچنان شرایط مطلوبی داشته است.

* ژاسیک فکر می‌کرده رامین و افشین در حال استراحت هستند و با آنها گفت و گویی نداشته است.

* ژاسیک در 7000 متر (کمپ 3) با افراد تیم ایران صحبت می کند و به آنها می‌گوید که مسیری که انتخاب کرده‌اند قابلیت کوه‌نوردی را ندارد و ممکن است باعث مرگ آنها شود.

* نه فقط ژاسیک بلکه کوه‌نوردان دیگر حاضر در منطقه به تیم ایران می‌گویند که این مسیر قابل کوه‌نوردی نیست چون امکان مرگ در آن خیلی زیاد است.

* آن سه نفر تصمیم گرفته بودند که این مسیر را ادامه دهند. ما به آنها گفتیم که این مسیر واقعا پرخطر و قاتل است.

* من فکر نمی‌کنم آنها تا قله صعود کرده باشند. چون مسیر برگشت از قله خیلی آسان است و از قله تا کمپ 3 طناب ثابت وجود داشت.

*طناب‌های ثابت از قله اصلی شروع می‌شدند.

* برودپیک در زمره ساده‌ترین قله های 8000 متری است و من حتی از طناب‌های ثابت استفاده نمی‌کردم.

*آنها گام در مسیری گذاشتند که قبل از آن هیچکس تجربه نکرده بود. آنها خودشان انتخاب کرده بودند که بروند.

* تیم سه نفره ایران به حرف سایر کوه‌نوردان گوش نکردند که علت عدم صعود این مسیر توسط سایرین، غیرقابل صعود بودن مسیر بوده است. به این دلیل آنها جانشان را در این راه از دست دادند.

* متاسفانه آنها فقط خودشان مسئول مرگ خود هستند. متاسفم این را می‌گویم اما آنها اصلا به حرف ما توجهی نکردند. "

 

 

 

 

پی نوشت :

اول : " طناب‌های ثابت از قله شروع می‌شدند " ... نمی‌توانیم دلیل و یا مصلحتی برای دروغ گفتن این کوه‌نورد لهستانی ببینیم . حتی در فیلم کوتاهی که از صعود زمستانی لهستانی‌ها به برودپیک (2013) در سایت یوتیوب وجود دارد ، صحت این ادعا در دقیقه ی 3:46 به وضوح آشکار است.

http://www.youtube.com/watch?v=0bEZF-EQU-8

 

دوم : اثبات گفته‌های ژاسیک بربکا راه‌های دیگری نیز می‌تواند داشته باشد. در مثال ، جست و جویی برای یافتن عکس‌های مسیر گردنه به قله فرعی ... و مهم‌تر ... مسیر قله فرعی به طرف قله اصلی . در عکس زیر ، طناب‌های ثابت قله فرعی ... در رخ رو به قله اصلی ... حتی از فاصله دور کاملا مشهود است:

از آرشیو صعود Sophie Denis ... 2011 اندازه ی اصلی عکس در اینجا

 

 

سوم: اظهارات بربکا می‌تواند نقطه‌ی پایانی باشد بر تمامی ابهامات و تردیدها نسبت به صعود یا عدم صعود تیم کوه ‌نوردان باشگاه آرش به قله برودپیک: آنها به قله نرسیده‌اند ! ...

باور به صعود قله و حتی چادر زدن در گردنه‌ی بین قله اصلی و فرعی ( بنا به روایت‌های رسمی ) و بعد ندیدن طناب‌های ثابت در قسمت‌های مختلف مسیر و بعد هم گم شدن ، براستی غیرممکن است!

 

 

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٥٦ ‎ب.ظ ; جمعه ٢٩ آذر ۱۳٩٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک