کلاغ ها


+ توصیه های ایمنی در خصوص کوه نوردی در زمستان

هیأت کوه نوردی و صعودهای ورزشی شهرستان دزفول به شهروندان توصیه کرد در هنگام کوه نوردی در زمستان توصیه های ایمنی را رعایت کنند.

 

کوه نوردی در فصل زمستان تفاوت های بسیاری با کوه نوردی در سایر فصول دارد ،در زمستان بدون پوشاک مناسب ،وسایل کافی و دارا بودن حداقل تجربه و همچنین بدون همسفر ورزیده و یا مربی و راهنما اقدام به اجرای برنامه های مشکل و صعود نکنید.

در زمستان بر خلاف تابستان روزها کوتاه و زمان فعالیت محدود است به علت وجود یخ وبرف مسیری که در تابستان مثلا سه ساعت وقت صرف طی کردن آن می شود در مواقعی بیش از 10 ساعت زمان می برد که باید در برنامه ریزی به این نکات توجه کرد.

اکثر مسیرهای معمولی وساده نیز در زمستان یخ زده و لغزنده است همیشه در محاسبات خود پیش بینی وقایع و موانع را بکنید.

کوه نوردی در زمستان بدون کلنگ ،کفش یخ ،طناب ،پوشاک کافی ، عینک و دستکش و گتر و کلاه را به منزله به استقبال خطر رفتن و خود آزاری است لذا بعد از ریزش یک برف نسبتا سنگین حداقل 24 ساعت از رفتن به کوه به خصوص ارتفاع و مناطق بهمن گیر خودداری کنید.

شبی که فردای آن به کوه خواهید رفت از حمام کردن خودداری کنید زیرا امکان بروز سرماخوردگی ،خستگی وعدم توانایی در اشخاص استحمام کرده چندبرابر بیشتر می شود.

هیأت کوه نوردی شهرستان دزفول به کوهنوردان توصیه کرد از ورود به مناطق بهمن گیر پرهیز کرده و محل های بهمن گیر را از بالاتر گذر کنند ضمن اینکه از ورود به دهلیزها و دره های تنگ پرهیز کنید.

در زمستان همیشه چندمتر نخ محکم رنگی به خودبسته و دنباله آن را رها کنید که اگر تصادفا بهمن شما را ربود وجود نخ رنگی موجب نجات زودتر شما شود.

در عبور از محل های بهمن گیر مطلقا از طناب حمایت استفاده نکنید ،تک تک وبا فاصله عبور کنید و اگر مجبور به عبور از عرض محل بهمن گیر هستید از شیار کردن مسیر خودداری کرده و حتی الامکان با قدم های بلند و مستقل که مانند میخی که به زمین کوبیده می شود عبور کنید.

برای عبور از معابر بهمن گیر بهترین زمان صبح خیلی زود است در این زمان به خاطر سردی هوا برف سفت تر و خطر ریزش بهمن کمتر است همچنین در زمستان از ایجاد سرو صدا ،غلتاندن سنگ وحرکات تند که باعث ارتعاش هوا و اغلب ریزش بهمن می شود خودداری کنید.

در برنامه دراز مدت از ساعت سه بعد از ظهر به فکر شناسایی محل مناسب برای نصب چادر باشید واغلب در ساعات بعدی هوا سردتر وتاریکی زودرس کوهستان در کار کوه نوردان ایجاد اشکال می کند.

پس از نصب چادر کلیه وسایل خود را به خصوص کفش به داخل چادر منتقل کنید ،اگر ممکن است کفش خود را از پا خارج نکنید ،اگر کفش را از پا در می آورید کفش ها را جدا جدا به داخل کیسه ای کرده و آنها را موقع استراحت به داخل کیسه خود بفرستید ،هیچ مسئله ای در زمستان بدتر از کفش یخ زده مانع کوه نوردی نمی شود.

در برنامه های زمستانی حساب سوخت،غذا و پوشاک اضافی را به طور دقیق داشته باشید ،شب زمستان طولانی ،سرد وخسته کننده است چه بسا به خاطر طوفان شبی یا شبهایی مجبور به ماندن و روشن کردن چراغ حرارت باشید.

در مسیرهایی که طناب حمایت به کار می رود دقت و مراقبت بیشتر ، حضور ذهن ،خونسردی ،شهامت و احتیاط بیش از حد ضروری است.

در زمستان شیب ها را بطور عمودی بالا بروید ،برای بالا رفتن از پنجه پا و در سرازیری فقط از پاشنه پا استفاده کنید ، پنجه و پاشنه پا را محکم بکوبید ، جای پای محکمی بسازید بهتر است همیشه زانوها کمی خمیده باشند.

اگر برف سفت و یخ زده است با کمک لبه پهن کلنگ برف را خراشیده و جای پایی لبه دار ایجاد کنید.

کلنگ خود را با بند نواری با طناب سه میلی متری به طول 150 سانتیمتر به کمر یا سینه خود وصل کنید تا در اثر تعویض از دست شما رها نشود، همیشه کلنگ را در سمت کوه بگیرید.

در انتخاب برنامه های زمستانی وهمسفران برنامه دقت فوق العاده داشته باشید و سعی کنید با افراد ناآشنا به ارتفاعات نروید.

اگر با تمام دقت و مواظبت دچار بهمن شدید دستپاچه نشوید ،بالافاصله کوله یا اسکی را از خود دور کرده و در برف در جهت شیب فرار کرده و در حین فرار مانند شناگران دست وپای خود را حرکت دهید.حرکات شما باعث خواهد شد که هر چه بیشتر بر روی توده های برف قرار بگیرید.

کوه نوردان کمتر خطر می کنند.در برنامه زمستانی از خطر کردن پرهیز کنید. همیشه ساده ترین و کم خطرترین راه ها را اگر چه طولانی تر انتخاب کنید و در ساده ترین مسیرها هم حداکثر احتیاط را رعایت کنید.

اگر فردی از گروه دچار بهمن شد دستپاچه نشوید. جستجو را با دقت و حواس جمع دنبال کنید. با دسته کلنگ ،چوبدستی اسکی ،چوب بلند ویا میله سونداژ به طور مرتب مسیر را سونداژ کنید.

در درجه اول از فکر خود استفاده کرده و مسیر بهمن ،طول برف نقطه انباشت برف ،جهت سقوط کوهنورد را تعیین کرده وبه نجات فرد کمک کنید.

در برنامه های زمستانی چند تکه روزنامه ،چند متر نایلون،و کلنگ یا چوب دستی اسکی همراه داشته باشید.کاغذ روزنامه بهترین عایق ووسیله گرم کننده برای افراد بی جوراب پاپوش مناسب وگرمی است.

اگر شبی در کوه بدون چادر و وسیله ماندید در میان برف گودالی کنده وبه داخل آن پناه ببرید. روی گودال را با چوبدستی ،اسکی ،کلنگ و نایلون همراه بپوشانید.در آن زیر از طوفان وسرمای کشنده در امان خواهید ماند.

اگر عینک خود را از دست دادید دور پلک خود را با هر وسیله ای که ممکن است تیره کنید که مانع نفوذ کامل اشعه ماوراء بنفش گردد.

 

 ایرنا

 

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٢۳ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۳٠ دی ۱۳٩٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک