کلاغ ها


+ پیشنهاد کتاب : ولگردهای دارما

 

کتاب رمان «ولگردهای دارما» پس از انتشار، جنبش عظیم کوله پشتی را در میان جوانان امریکا به راه انداخت، جوانانی که پس از خواندن رمان کوله پشتی هاشان را بستند و به دل کوه ها و جنگل ها و جاده ها زدند.

«ولگردهای دارما» متعلق به دوره بودیستی کروآک است، تحتِ تاثیر دوست شاعرش «گری اسنایدر» که در رمان با نامِ (جافی رایدر) ظاهر می شود. حضورِ «نیل کسدی» در این رمان با نام (کادی) تا حدودی مختصر است و فصل درخشانی از رمان به خودکشی «ناتالی جکسون» (رُزی)، عشق بزرگ کسدی، اختصاص دارد.

«آلن گینزبرگ»، شاعر مشهور نسل بیت و دوستِ کرواک، در «ولگردهای دارما» با نام (الواه گلدبوک) ظاهر می شود و فصل درخشانِ دیگری از رمان به شبی می پردازد که در آن گینزبرگ در سیکس گالری سن فرانسیسکو شعر مشهور «زوزه» اش را می خواند، همان شبی که رنسانس سن فرانسیسکو متولد می شود و تاثیری انقلابی بر ادبیات امریکا می گذارد.

رمان های «جک کروآک» خصلتی اتوبیوگرافیک دارند و کرواک در رمان هایش از زندگی خودش و نسل اش می گوید، یک جور زندگی که فی نفسه اثری هنری است. در داستان کتاب «ولگردهای دارما» که به نوعی یک فتوبیوگرافیک است‏ نیز، داستان زندگی نویسنده روایت می شود که البته در متن داستان شخصیت (ری اسمیت) را برای خود انتخاب کرده است.

...ری اسمیت به سانفرانسیسکو سفر می کند و با شاعری به نام «جافی رایدر» آشنا می شود و بسیار تحت تاثیر او قرار می گیرد. «رایدر» با مبانی فکری بودیسم آشنایی کامل دارد و شباهت زیادی به آنارشیست ها و آزادی خواه های شمال غربی امریکا دارد. به هر تقدیر «ری اسمیت» بسیار از او تاثیر می پذیرد و این تاثیرات بر مشی و منش او تغییر ایجاد می کند... منبع : اینترنت "

 

نویسنده: جک کروآک
مترجم: فرید قدمی
ناشر: روزنه
تعداد صفحه: 312
اندازه کتاب: پالتویی - سال انتشار: 1392

 

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۳٦ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ٢ بهمن ۱۳٩٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک