کلاغ ها


+ ۴۰ سال کم‌ آبی در ایران

به گفته رییس مرکز ملی خشکسالی در سازمان هواشناسی کشور، در ۴۰ سال گذشته ایران تنها ۶ سال پر آب داشته است. به گفته عباس رنجبر، ۴ سال از این ۶ سال در فاصله سال‌های ۱۳۷۰ تا ۱۳۷۶ بوده و بقیه سال‌ها در طول چهل سال گذشته ایران با کم آبی و یا خشکسالی مواجه بوده است.

او در گفتگو با خبرگزاری مهر تاکید کرد بارش‌های امسال نیز قادر نیست به نیاز آبی کشور پاسخ دهد. به گفته رییس مرکز ملی خشکسالی، گرچه امسال در بیشتر نقاط ایران به جز نیمه جنوبی شاهد بارش‌های نرمال در ماه‌های زمستانی دی، بهمن و اسفند خواهیم بود، اما این بارش‌ها قادر نیستند به نیاز آبی کشور پاسخ دهند چون خشکسالی سال‌های اخیر باعث شده تا این بارش‌ها نیز نتوانند کمبود آب را جبران کنند. به گفته عباس رنجبر، توسعه کشاورزی و افزایش نیاز آبی در کشور تاثیر خشکسالی‌ها را تشدید کرده است.

قائم مقام وزیر نیرو نیز در خصوص بحران آب در کشور گفته است باید باور کنیم دیگر آب نداریم و نمی‌توانیم آن را سخاوتمندانه مصرف کنیم. ستار محمودی با اشاره به این که دولت مصمم است تا منابع آبی کشور را به تعادل برساند افزود این موضوع در شورای عالی آب در جریان است. او با انتقاد از حفر چاه‌های غیرقانونی فراوان در ایران گفت، حل این مشکل تنها در اختیار وزارت نیرو نیست. قائم مقام وزارت نیرو با اشاره به شرایط اقلیمی ایران و کمبود شدید آب گفت باید نوع مصرف آب در تمام بخش‌ها اعم از آب آشامیدنی، کشاورزی و صنعتی تغییر کند تا بتوان با این بحران مقابله کرد.

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٤٥ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٦ بهمن ۱۳٩٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک