کلاغ ها


+ فاجعه‌ی برودپیک: گزارش محافظه ‌کارانه‌ی فدراسیون کوه‌ نوردی

_ بعد از گذشت نزدیک به هفت ماه از فاجعه‌ی تلخ و دردناک برودپیک باشگاه آرش ، سرانجام کمیسیون بررسی حوادث فدراسیون کوه‌نوردی گزارش نهائی خود را منتشر نمود .

 

_ این گزارش محافظه‌کارانه به هیچ عنوان در شان جامعه کوه‌نوردی ایران نبود . چرا باید در تمام متن گزارش کوچک‌ترین اشاره‌ای به نام رامین شجاعی (سرپرست فنی برنامه ) ، کیومرث بابازاده ( سازمان‌دهنده برنامه  ) و باشگاه آرش ( نهاد تشکیلاتی برنامه ) وجود نداشته باشد؟! 

 

_ متن اصلی گزارش کمیسیون فدراسیون بعد از کلمه "مقدمه" آغاز می‌شود . محافظه‌کاری خجالت آور این گزارش به حدی است که در آن حتی نامی از سه‌ کوه‌نورد جان‌باخته ی فاجعه‌ی برودپیک هم نمی‌بینیم !!  در مقدمه‌ی گزارش خود نوشته‌اند : " این کمیسیون ضمن ابراز تاسف عمیق از ضایعه جبران‌ناپذیر حادثه برودپیک و اعلام هم‌دردی با خانواده محترم این سه عزیز که ... "  

 آقایان ، کدام سه عزیز؟!   این سه عزیز نام و نشان نداشته‌اند؟!   آیا ذره‌ای ... و براستی، ذره‌ای احترام به تلاش ارزشمند پویا کیوان و آیدین بزرگی و مجتبی جراحی و ذره‌ای احترام به خانواده‌های آنان،  ایجاب نمی‌کرد که در گزارش نهایی نامی از آنان آورده می‌شد؟

 

_ اما آیا نام نبردن از افراد و گروه‌ها در گزارش‌های نهایی ، خط مشی اصلی و همیشه‌گی کمیسیون بررسی حوادث فدراسیون است یا اینکه نه ... افراد و گروه‌ها نزد این آقایان به خودی و غیرخودی تقسیم می‌شوند!!

خودی‌ها ، شان و آبرو دارند و این شان و آبرو بایستی به هر قیمت ممکن حفظ شود !!  حتی اگر در برنامه‌هاشان با حوادث منجر به مرگ سه نفر نیز روبرو شویم  و حتی اگر میزان خطاهای انسانی منجر به حادثه نزد مدیران و سرپرستان خودی چیزی نزدیک به صد در صد باشد ... بله ، خودی‌ها شان و آبرو دارند. مگر انتشار نام آنان می‌تواند به همین ساده‌گی باشد!!   

غیرخودی‌ها اما ... لینک زیر مربوط به انتشار گزارش نهایی کمیسیون بررسی حوادث فدراسیون در باره‌ی حادثه‌ی مرگ عیسی میر‌شکاری را ببینید... و ببینید که چگونه "‌مسئولین تیم زنجان" و " آژانس سرزمین خورشید" و مرحوم " عیسی میرشکاری" به صراحت مورد خطاب آقایان قرار گرفته‌اند ... به نظر می‌رسد حفظ شان و آبرو چندان در مورد غیرخودی‌ها مصداق ندارد!!

 http://msfi.ir/archive/news-archive/2135--l-r

 

_ نزد اعضای کمیسیون بررسی حوادث فدراسیون کوه‌نوردی ، چه تفاوت و تمایزی میان "‌کیومرث بابازاده ،باشگاه آرش ، رامین شجاعی " و " مسئولین تیم زنجان ، آژانس سرزمین خورشید " وجود دارد؟!

 

_ چرا باید  گزارش نهایی کمیسیون بررسی حوادث فدراسیون در باره ی فاجعه‌ی برودپیک باشگاه آرش به گونه‌ای نوشته شود که ... گویا افرادی از سیاره‌ای دیگر آمدند و برای صعود قله برودپیک سه کشته دادند و رفتند!!  نه آن افراد نام و نشانی داشتند و نه آن سه جان‌باخته !!

 

_ آقایان عزیز در کمیسیون بررسی حوادث فدراسیون ، بعد از نزدیک به هفت ماه ، فقط ... خسته نباشید‌!!

 

 

 پی نوشت :

 آقایان بر پیشانی گزارش خود نوشته‌اند: "‌پوزش و عذرخواهی دلیل خردمندی است‌" ... آیا اکنون خود دارای این میزان خردمندی هستند که از خانواده‌های محترم پویا کیوان ، آیدین بزرگی و مجتبی جراحی و هم‌چنین افکارعمومی جامعه کوه‌نوردی بخاطر انتشار این گزارش محافظه‌کارانه و عدم ذکر نام سه جان‌باخته‌ی فاجعه‌ی برودپیک عذرخواهی کنند؟!

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٠٤ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٧ بهمن ۱۳٩٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک