کلاغ ها


+ همایش برودپیک ، پرشور و افشاگر

 

 _ همایش بررسی فاجعه‌ی برودپیک که روز یک شنبه 27 بهمن در محل کانون مفتح برگزار شد ، بی شک جلوه‌ای باشکوه و تحسین‌برانگیز از "متانت ، اخلاق و خردمندی" در برابر "تعصبات کور ، تکبر و مسئولیت‌گریزی" بود .

 

 _ در تاریخ کوه‌نوردی ایران، نمونه و نظیر چنین همایشی را نمی‌توانیم سراغ بگیریم . تلاش‌های شبانه روزی محمد قرائی و دوستانش در گروه "رویداد برودپیک" و حمایت خانواده‌های محترم جان‌باخته‌گان ، اتفاق تازه‌ای را رقم زده است که می‌تواند ... و امیدواریم که بتواند ... بنیان و اساس پروسه‌ی تکاملی کوه‌نوردی ایران را در مسیر خرد و آگاهی قرار دهد!

 

_ همایشی که برگزار شد فاقد هرگونه سازمان و تبلیغات تشکیلاتی بود و خبر آن تنها از سوی تعداد محدودی تریبون‌های دنیای مجازی منتشر شد اما استقبال افکار عمومی از آن بسیار پرشور و غیر‌منتظره بود . در سالن بزرگ کانون مفتح ، فقط تعداد اندکی صندلی‌های خالی به چشم می‌خورد . 

 

 _ صحبت‌های محمد قرائی در زمینه‌ی بازبینی و تحلیل فاجعه‌ی برودپیک دقیق و کامل بود . بعد از او خانم فریبا احیا (مادر زنده یاد پویا کیوان ) ، رضا زارعی ، لیلا بهرامی ، حمید دهقان ، محمد نصیری ، رضا بهادرانی ، مهدی جباریان و عظیم برهمنی ، حادثه‌ی برودپیک را از جنبه‌های گوناگون مورد بحث و بررسی قرار دادند.

 

_ مضمون و محتوای بسیاری از سخنرانی‌ها را دستاوردی ارزشمند برای کوه‌نوردی ایران می‌دانم ... به خصوص تحلیل و جمع‌بندی رضا زارعی و رضا بهادرانی ... و امیدوارم هر چه زودتر برای انتشار متن کامل آنها از سوی دوستان گروه رویداد برودپیک اقدام شود .

 

_ رامین شجاعی در آخرین پست وبلاگ خود عنوان تحقیرآمیزی را برای رضا زارعی و برای مواجهه با نقد او پیرامون فاجعه‌ی برودپیک انتخاب کرده و او را "کوچک مرد" نامیده است . از نکته‌های جالب همایش اما ... واکنشی متین و خردمندانه از سوی رضا زارعی بود که آن را ارزشمند و قابل احترام می‌دانم. رامین شجاعی و دوستانش باید بدانند که تحقیر و توهین به منتقدان فقط می‌تواند نشانه‌ای از عجز و درمانده‌گی در مواجهه با نقد تلقی گردد. رضا زارعی در همایش روز یک‌شنبه بزرگی روح و شخصیت خود را نشان داد.

 

_ عظیم برهمنی در جایگاه کسی که در منطقه حضور داشته است ، از روزهای حادثه و از دیده‌ها و شنیده‌هایش برای حضار صحبت کرد . یقین دارم روایت صادقانه و بغض دردمندانه‌ی او را ،  زمانی که از درخواست‌های کمک بچه‌ها سخن می‌گفت ،  هرگز کسی فراموش نخواهد کرد . روایت بی‌پروا و افشاگرانه‌ی برهمنی از فاجعه‌ی برودپیک یکی از نکات تکان‌دهنده‌ی این همایش بود.

 

_ به عنوان یک شرکت‌کننده ، لازم می‌دانم از محمد قرائی ، امیر رضا صدیقیان و تمامی دوستانی که برای برگزاری همایش  زحمت کشیدند تشکر کنم . 

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٥٠ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ٢٩ بهمن ۱۳٩٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک