کلاغ ها


+ انجمن غار و غارشناسی ایرانیان باید پاسخ گو باشد!

متن ارسالی از طرف آقای عباس توسلی  دبیر اجرایی اولین کنگره بین‌المللی غارشناسی :

با سلام

احتراماً پیرو درج مصاحبه دکتر Woo با ایسنا در سایت کلاغ‌ها ، از آنجائیکه اولین کنگره بین‌المللی غارشناسی در ایران و دنیا بازتاب وسیعی در بین علاقمندان و جامعه غارشناسی داشته است و بعضا با حاشیه هایی همراه بوده ، لازم دیدم تا به عنوان دبیر اجرایی اولین کنگره بین‌المللی غارشناسی مواردی را جهت تنویر افکار عمومی به ویژه غارنوردان و غارشناسان بیان نمایم.( لازم به ذکر است که این جوابیه برای خبرگزاری ایسنا هم ارسال شده است)

1-      در آبان ماه 92 بنا به دعوت سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور از فدراسیون کوه نوردی، جهت همکاری در برگزاری اولین کنگره بین‌المللی غارشناسی ، جلساتی توسط بخش غار فدراسیون و دبیرخانه اصلی "سی و دومین گردهمایی و اولین کنگره بین‌المللی تخصصی علوم زمین " برگزار و در نهایت دبیرخانه کنگره غارشناسی شکل گرفت . در تصمیمات اتخاذ شده آقایان دکتر فریبرز قریب از سازمان زمین شناسی و دکتر افراسیابیان (بنیان گذار مرکز تحقیقات کارست کشورو اولین مدیر این مرکز) به عنوان دبیران علمی و اینجانب عباس توسلی به عنوان دبیر اجرایی انتخاب شدند.

لازم به توضیح است که دبیرخانه اصلی همایش دو بار تصمیم به حذف رویکرد غارشناسی و ادغام آن با رویکرد علوم زمین و آب(کارست) در شیراز را داشت که خوشبختانه با پافشاری و اصرار اینجانب و دوستان در بخش غار فدراسیون مبنی بر وجود پتانسیل برگزاری  رویکردی مستقل بنام " غارشناسی " در همدان و دانشگاه بوعلی سینا گرفته شد که استقبال بی سابقه و چشمگیر علاقمندان با وجود شرایط نامساعد هوا و بارش سنگین برف در طی دو روز همایش، موید این ادعاست.

در پی تشکیل دبیرخانه به تدریج اعضا کمیته های علمی ، اجرایی و داوری مقالات مشخص و انتخاب شده  و وظایف آنها تبین و ابلاغ گردید . محورهای در نظر گرفته شده برای این رویکرد،  زمین شناسی  غار، زیست شناسی غار، باستان شناسی و دیرین شناسی و دیرینه محیط غارها، غارنوردی، گردشگری و حفاظت از غارها را شامل می‌شدند.

ازجمله وظایف تعیین شده ، دعوت عمومی و فراخوان به کلیه علاقمندان غارشناسی با توجه به محورهای مشخص شده ونیز دعوت از اشخاص صاحب نظر و شخصیت‌های علمی و مرتبط با غارشناسی از سراسرجهان بود که به تفکیک توسط کمیته های علمی و اجرایی انجام شد.

اسامی کمیته های علمی و اجرایی:

 

http://cave.conference.gsi.ir/fa/contents/komitte/کمیته.ها.html

 

به همین منظور مقرر گردید با توجه به سابقه و ارتباطات قبلی فدراسیون کوه نوردی،  کلیه  مکاتبات با فدراسیون‌های غارشناسی و غار نوردی سراسر دنیا و نیز اعضاء هیات رئیسه اتحادیه جهانی غارشناسی UIS، توسط روابط بین‌الملل فدراسیون کوه نوردی انجام و مکاتبه با دانشگاه‌ها و مراکز و شخصیت‌های علمی توسط کمیته علمی و اجرایی انجام شود .

 متعاقب این دعوت‌ها 15 نفر از برجسته‌ترین افراد و صاحب نظران عرصه غارشناسی و غار نوردی از کشورهای اتریش ، ایتالیا، لهستان، پاکستان، کره جنوبی، ژاپن، ترکیه و فرانسه جهت حضور و شرکت در این گردهمایی اعلام آمادگی کردند.  در بین این افراد اشخاصی نظیر خانم Laurence Tanguille رئیس فدراسیون غارشناسی فرانسه (فرانسه) ، پروفسور Hans Zojer محقق، هیدروژئولوژیست، مشاور اتحادیه اروپا در زمینه کارست و آب (اتریش) ،  Hayatullah Durrani رئیس فدراسیون غارنوردی پاکستان (پاکستان) ، Kyung Sik Woo رئیس اتحادیه جهانی غارشناسی UIS (کره جنوبی) حضور داشتند . اسامی کلیه مهمانان خارجی  شرکت کننده در همایش به قرار ذیل است.

 

میهمانان خارجی دعوت شده توسط کمیته علمی:

- Jacques Noel Mudry: هیدروژئولوژیست (فرانسه)

- Hans Zojer: محقق، هیدروژئولوژیست، مشاور اتحادیه اروپا در زمینه کارست و آب (اتریش)

- Wojciech Wroblewski: زمین شناس (لهستان)

- Yoshihiro Nishiaki: باستان‌شناس (ژاپن)

 

میهمانان خارجی دعوت شده توسط فدراسیون کوه نوردی:

- Laurence Tanguille: رئیس فدراسیون غارشناسی فرانسه (فرانسه)

- Cailhol Didier: ژئومورفولوژیست، عضو فدراسیون غارشناسی فرانسه، نماینده فرانسه در اتحادیه اروپایی غارشناسی (فرانسه)

- Kyung Sik Woo: رئیس اتحادیه جهانی غارشناسی UIS (کره جنوبی)

- Hayatullah Durrani: رئیس فدراسیون غارنوردی پاکستان (پاکستان)

- Abubakr Durrani: عضو تیم ملی غارنوردی پاکستان (پاکستان)

- Muhammad Usman: عضو تیم ملی غارنوردی پاکستان (پاکستان)

- Mateusz Golicz: عضو هیئت رئیسه PZA (فدراسیون کوهنوردی لهستان) – مدرس نقشه برداری غار (لهستان)

- Cigna Arrigo: عضو پیشین هیئت رئیسه UIS، محقق (ایتالیا)

Ernest Geyer- (عضو اتحادیه اروپایی غارشناسی و دارای سابقه اکتشاف و نقشه برداری از چند غار در ایران از اتریش) و همسرشان خانم ترانه خالقی

-Tork Koray (زمین شناس از ترکیه)

برنامه های این همایش و بازدیدهای در نظر گرفته شده از دو غار علیصدر و کتله خور نیز به اطلاع آنها رسید متعاقب مکاتبات و دعوت های انجام شده با دکتر Woo رئیس و" فادی نادر" دبیر اتحادیه جهانی غارشناسی بود که دکتر وو نظر مثبت خود را جهت حضور در ایران اعلام و فادی نادر نیز با ابراز تاسف از اینکه فرصت دیدن غارعلیصدر را به دلیل مشغله کاری از دست داده است از حضور در این همایش انصراف داد. پس از این مرحله بود که بنا به درخواست اینجانب و دبیرخانه همایش، توسط سازمان زمین شناسی دعوت نامه جهت صدور ویزا برای این افراد به وزارت امورخارجه ارسال و مراحل صدور ویزا انجام شد. ( کلیه مکاتبات وایمیلها موجود می‌باشند)

حال با توجه به  آنچه گفته شد، مکاتبات موجود ، ایمیل های ارسال شده و جوابیه‌هایی که رئیس UIS به فدراسیون کوهنوردی و دبیرخانه گردهمایی و شخص اینجانب داده‌اند ( که قابل دسترسی برای همگان خواهد بود)  دعوت از دکتر Kyung Sik Woo رئیس اتحادیه جهانی غارشناسی ، توسط انجمن غار و غارشناسی ایرانیان بشدت تکذیب و موضوع دعوت از ایشان توسط انجمن مذکور صحت ندارد .

1-      مطابق با اساسنامه اتحادیه جهانی غارشناسی "هر گروه ، تشکل و فردی که در زمینه غارشناسی و غارنوردی فعال باشد میتواند در خواست عضویت در UIS را داشته باشد که درخواست ارسالی پس از بررسی و رای گیری عمومی اعضا تصویب یا رد خواهد " در این اساسنامه تاکید شده است که هر کشور می تواند فقط یک عضو در UIS داشته باشد و اگر شخصی بعنوان نماینده یک کشور معرفی می شود باید توسط عموم جامعه غارشناسی آن کشور انتخاب و معرفی شود.

اما در مورد عضویت انجمن غار و غار شناسی ایرانیان در UIS سخن بسیار است . زیرا بصراحت می توان گفت که شخص معرفی شده نماینده ایران نبوده و دلایل کافی برای این مسئله وجود دارد از جمله می توان:

الف – چگونه است که نماینده ای از ایران به UIS  معرفی شده است که بر اساس قانون، متولیان قانونی غار و غار شناسی همانند کارگروه ملی غارشناسی کشور و فدراسیون کوه نوردی از آن بی خبر بوده‌اند؟

ب-  حضور یک شخص بعنوان نماینده یک کشور در مجامع بین‌المللی و حتی داخلی باید با اجماع و رای گیری عمومی انجام شود و حال سوالاتی که در این زمینه وجود دارد و انجمن غار و غارشناسی باید بدان پاسخ دهد عبارتند از:

این رای گیری در چه تاریخی و در چه مکانی  انجام شده است؟ فراخوانی که به همین منظور باید در سطح کشور داده شود در چه تاریخی و در کدام رسانه عمومی داده شده است؟ شرایط کاندیدا شدن افراد جهت نمایندگی ایران را چه کسانی تعیین و این شرایط چه بوده است؟ شرایط رای دادن ،کاندیدا شدن و انتخابات چه بوده است ؟ (چه بسا کسان دیگری هم مایل به رای دادن و یا کاندیدا شدن بوده اند! ). تعداد کاندیداها چند نفر و اسامی آنها چیست؟ تعداد کل آرا چقدر بوده است ؟ آیا صورتجلسه ای به همین منظور تهیه و به تایید مراجع ذی‌صلاح و قانونی رسیده است و اگر انجام  شده است مفاد آن چیست و در کجاست؟ اینها نمونه سوالاتی است که توسط شرکت کنندگان در گردهمایی از دبیر خانه همایش  سوال شده است.

انجمن با طرح این مسئله که شخص معرفی شده فقط نماینده انجمن غار و غارشناسی ایرانیان  در  UIS است می‌تواند از پاسخگویی به سؤالات فوق خودداری نماید و در این صورت کسی هم نمی‌تواند معترض حضور و عضویت آنها در UIS شود، زیرا اولین تشکلی بوده‌اند که درخواست عضویت خود را به UIS داده‌اند (شخص معرفی شده همانطور که در اساسنامه UIS آمده می تواند نماینده یک گروه یا تشکل باشد و در این صورت نمی تواند نماینده ایران در UIS باشد زیرا رای گیری عمومی در این زمینه صورت نگرفته است !)  و در این حالت فدراسیون باید تا 4 سال دیگر صبر و در نهایت پس اتمام مهلت مذکور درخواست عضویت بدهد و اما اگر انجمن خود را نماینده ایران بداند و بخواند! دراین صورت ضمن پاسخگویی به سؤالات مطرح شده در صورتی که پاسخ قانع کننده ای برای جامعه غارشناسی و غارنوردی کشور نداشته باشد، کلیت انتخابات نیز زیر سؤال رفته و بایستی مجددا انتخابات جدیدی زیر نظر مراجع ذی‌صلاح  وبا حضور و مشارکت کلیه افراد غارنورد و غارشناس انجام شود و دیگر طرح مسئله جانشین علی‌البدل در اتحادیه جهانی غارشناسی منتفی و مجددا باید رای گیری به عمل آید.

 

عباس توسلی – دبیر اجرایی اولین کنگره بین‌المللی غارشناسی

 

 

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٥٢ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱٩ اسفند ۱۳٩٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک