کلاغ ها


+ زرین غار زنجان، غاری با قندیل‌های زنده و در حال رشد

زرین غار با قندیل‌های زنده و در حال رشد از جاذبه‌های مهم استان زنجان است که علاقه‌مندان زیادی از آن بازدید می‌کنند.

 غارهای همواره از دیدنی‌ترین و عجیب‌ترین جاذبه‌های تاریخی محسوب می‌شوند که مورد توجه علاقه‌مندان بسیاری به ویژه غارنوردان است، غارها به دلیل قدمت چند هزار ساله و نیاز به کشف از سوی مردم جاذبه‌های بسیاری داشته و مردم علاقه‌مند به بازدید از غارهای طبیعی هستند.

استان زنجان نیز اگر چه استان غارها نیست اما دارای غارهای ارزشمند و تاریخی و برخی در نوع خود کم‌نظیر است که علاقه‌مندان بسیاری در طول سال به ویژه در بهار و نوروز و تابستان از آنها بازدید می‌کنند.

* زرین غار زیباترین غار کشف شده در زنجان

غار آهکی زرین غار یکی از زیباترین غارهای کشف شده استان زنجان است که در ضلع غربی جاده ترانزیت زنجان – همدان و در 35 کیلومتری شهرستان خدابنده قرار گرفته است، این غار به دلیل زیبایی‌های خاص و منحصر به فرد مورد توجه به ویژه اهالی بوده و بازدیدهای مختلفی از آن صورت می‌گیرد.

این غار مشرف به روستای زرین‌رود و در طول محور غارهای علی‌صدر و کتله‌خور قرار گرفته و جاذبه‌های خاص خود را دارد، این غار زیبا در اسفند ماه سال 1384 بعد از زلزله‌ای که در این منطقه رخ داد، توسط مردم روستا شناسایی و به کارشناسان منطقه گزارش شد، این غار دارای یک ورودی با ارتفاع یک‌هزار و 850 متر از سطح دریا است اما ارتفاع درونی آن در نقاط مختلف متفاوت است . این غار در قسمت‌های پایین دارای چشمه‌هایی است که رابط بین طبقه فوقانی و تحتانی غار هستند، آبی بسیار سرد و قابل شرب با عمق‌های متفاوت یک تا 40 متر در آن وجود دارد، هوا در داخل غار جریان دارد و با طی مسافت طولانی تنفس مشکل نمی‌شود.

این غار به عنوان یکی از غارهای استان که هنوز شناسایی آن به طور کامل انجام نشده است دارای چندین طبقه است و تنها دو طبقه آن شناسایی شده است، تونل‌های فرعی، ستون‌های بسیار در گذرگاه‌های اصلی و قندیل‌های مخروطی آویزان از سقف‌ها از دیگر زیبایی‌های این غار است که بر اثر داشتن ناخالصی رنگ‌های متنوعی به خود گرفته‌اند و آنهایی که ترکیباتی به همراه ندارند به صورت بلورهای شیشه‌ای بسیار شفاف خوشه‌ای و درختی دیده می‌شوند.

غار زرین غار خشکی و آبی است و دریاچه‌های متعدد در دالان‌های آن وجود دارد، قندیل‌های غار زنده و در حال رشد هستند که این امر موجب می‌شود زیبایی‌های این غار چند برابر شود، قدمت این غار هنوز مشخص نیست در صورت بهره‌برداری از این غار می‌توان آن را به یکی از جاذبه‌های توریستی و گردشگری استان زنجان تبدیل کرد.

 

ایسنا

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٢۳ ‎ق.ظ ; دوشنبه ۱۸ فروردین ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک