کلاغ ها


+ اوج ابتذال در صعود اورست توسط بانوی دروغ گو !!

پس از صعود اورست توسط وانگ جینگ کوه نورد زن چینی که بخشی از صعود خود را توسط بالگرد انجام داد بحث و جدل بر سر ثبت صعود وی در کوه نوردی نپال بالا گرفت!
وانگ جینگ کوه نورد میلیونر چینی و صاحب کارخانه تولید البسه و پوشاک ورزشی و بانوی نویسنده، در حال ثبت رکورد صعود 7 قله مرتفع 7 قاره در مدت زمان 6 ماه، نیاز مبرمی به صعود قله اورست در میانه راه صعودهایش داشت. از اینرو وی بی توجه به تحریم صعود از سوی شرپاها پس از حادثه مرگ 16 شرپای نپالی در پی سقوط بهمن، اقدام به حذف مسیر کمپ اصلی تا کمپ 2 نمود و این بخش را بابالگرد پیمود! در نهایت روز 26 می وی با اعلام صعودش در ساعت 6.30 روز 23 می نام خود را به عنوان نخستین صعود کننده فصل جاری به ثبت رساند.
مینگما شرپا از جمله منتقدین این زن چینی معتقد است: "اگر در مقابل این رخداد وزارت توریست بی توجه باشد، معلوم نیست سایر میلیونرها چه نقشه جدیدی در منطقه به کارخواهند بست"؟!
البته وانگ جینگ ابتدا منکر پیمودن مسیر با بالگرد بود، اما با شهادت خلبان بالگرد مبنی بر دوبار حمل او و 4 شرپای همراهش به کمپ دوم در نهایت به سخن آمد و اعتراف نمود این کار را برای احترام به روح 16 شرپای کشته شده در مسیر، بویژه 3 جسد باقی مانده در زیر برف ها و اجتناب به عبور از پیکر ایشان صورت داده!
آنگ شرینگ رئیس اتحادیه کوه نوردی نپال نیز با تکذیب امکان صعود از آبشار یخی بدلیل نبود طناب ثابت و نابودی نردبان ها ابراز داشت چنین صعودی نمی تواند مورد تایید قرار گیرد. او بهره گیری در ارتفاع از بالگرد را تنها برای فعالیت های امداد رسانی مجاز دانست.
در هرحال رسیدگی به پرونده صعود بانوی کوه نورد-بالگرد باز چینی طی روزهای آینده به پایان می رسد و انتظار می رود جو ایجاد شده مانع از ثبت صعود وی گردد.

 

از وبلاگ رضا زارعی ... کوه قاف

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٢۳ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ٢۱ خرداد ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک