کلاغ ها


+ ابتذال و تباهی در صعودهای اورست

ادموند هیلاری:

در مصاحبه با خبرنگار مجله‌ی معتبر اشپیگل و در پاسخ سوالی پیرامون صعود های رایج به اورست می‌گوید : " با تجربه و تشخیصی که من از کوه‌نوردی دارم ، این کار کوه‌نوردی نیست . چند هزار متر طناب ثابت آماده کردن و نردبان‌های آلومینیومی به هم متصل شده روی شکاف‌های یخی گذاشتن و پا در جای پای راهنما نهادن ... بدون اینکه خود راهگشا بودن و قریحه و استعدادی نشان دادن ، هیچ است! ( کوه ۳۲ ) "

 

رینهولد مسنر:

" پس از صعودهای آنچنانی به اورست گفتند : ما می‌توانیم اورست را آنگونه آماده بالا رفتن کنیم که نه تنها سه نفر بلکه ۵۰ نفر را در یکبار به آن اوج برسانیم . در این برنامه‌ها ، نردبان‌ها و طناب‌های ثابت در راه صعود برقرار کردند ، مکان‌هایی برای ذخیره کردن بطری‌های اکسیژن و یک مسیر کوبیده شده را که نیاز به مهارت‌های کوه‌نوردی ندارد تا قله آماده ساختند . امروز دیگر صعود به اورست مانند آن شده است که بلیطی برای هواخوری و حمام آفتاب در مدیترانه تهیه شود همراه با پانسیون کامل ، ضمانت و بیمه سفر و جوش و خروش و سرگرمی‌های اینگونه سفرها ... که همه اینها چیزی نیست جز به تباهی کشانیدن کوه‌نوردی ! ( کوه ۳۴ ) "

 

و مینگما شرپا  در واکنش به پیمودن مسیر تا کمپ 2 بوسیله هلی کوپتر و سپس آغاز صعود اورست توسط یک زن سرمایه دار چینی :

 "اگر در مقابل این رخداد وزارت توریست بی توجه باشد، معلوم نیست سایر میلیونرها چه نقشه جدیدی در منطقه به کارخواهند بست"؟!

 

 

 

پی نوشت:

_ شما اگر کلمه‌ی "سرمایه‌دار" ناراحت‌تان می‌کند ، به زن چینی "کارآفرین" بگویید !! ... اشکالی ندارد ... این روزها به "عوام فریبی" عادت کرده‌ایم!!

 

_ زنده باد سرمایه‌دار چینی ،زنده باد کار‌آفرین چینی، زنده باد عوام‌فریبی ایرانی!!

 

_ و اصلا ... زنده باد عزیز حبیبی !!

 

_ وقتی پای عوام‌فریبی در کار باشد ... در آینده‌ای نه چندان دور ، پریدن با هلی‌کوپتر تا کمپ 3 یا حتی پریدن با هلی‌کوپتر تا گردنه جنوبی و سپس آغاز صعود اورست ... هم می‌تواند شاه‌کار باشد!! ... وقتی پای عوام‌فریبی در کار باشد ، هر چیزی می‌تواند شاه‌کار باشد!!

 

_ طنز : ... عوام‌فریبان استادان بی‌نظیری در شاه‌کار سازی به شمار می‌آیند!! ... در مثال‌هایی کوچک‌تر و البته وطنی ... شما پرونده صعود خود را به توچال در حالی که تا ایستگاه هفت را با تله کابین پریده‌اید ... به یک استاد عوام‌فریب بدهید!! ... شک نکنید در کسری از ثانیه و با استناد به فشاری که هنگام پیاده شدن از تله کابین در ایستگاه هفت و عدم هم‌هوایی لازم متحمل شده‌اید ... آن را به عنوان شاه‌کاری بی‌نظیر در تاریخ کوه‌نوردی ایران به افکار عمومی معرفی خواهد کرد !! 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۳٠ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ٢۸ خرداد ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک