کلاغ ها


+ مرگ زنده رود آغاز مرثیه‌خوانی اصفهان

 

یک عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان گفت: با ادامه وضعیت کنونی بی شک تالاب گاوخونی می‌تواند کانون جدید ریزگردها در مرکز ایران باشد، خشک شدن هورالعظیم در عراق مدت‌ها کشور را تحت تاثیر قرار می‌دهد، حال تصور کنید که چنین کانونی دقیقا در مرکز کشور ایجاد شود.

 

احمد خاتون آبادی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران‌(ایسنا)، منطقه اصفهان، اظهار کرد: توسعه پایدار فلات مرکزی ایران وابسته به توسعه پایدار اصفهان است و این توسعه با حرکت رودخانه زاینده رود از کوهرنگ به سمت تالاب گاوخونی شکل می‌گیرد.

 

وی با بیان اینکه حوضه آبریز زاینده‌رود در دوران‌های مختلف تاریخ کویر فلات مرکزی ایران را به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم کرده است، افزود: کویر شمال شرقی و جنوب شرقی فلات مرکزی توسط زاینده‌رود به دو نیم تقسیم شده و تمدن را در این منطقه به وجود آورده است.

 

این عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان تاکید کرد: اگر امروز از حیاط زاینده‌رود نه برای رفاه و تفرج اصفهانی‌ها، بلکه برای حفظ زندگی در کویر مرکزی غفلت کنیم شمال و جنوب کویر مرکزی به هم می‌پیوندد.

 

خاتون آبادی با اشاره به اینکه جریان زاینده‌رود نمک موجود در زمین‌های حاشیه این رودخانه را از سرچشمه تا پایاب به سمت تالاب گاوخونی هدایت کرده است، گفت: تالاب گاوخونی بر اساس مطالعات انجام شده به دوران سوم زمین شناسی تعلق دارد، اما متاسفانه امروز با مدیریت نادرست نه خشکسالی به این روز درآمده و در مدت 20 سال خشک شده است.

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٠٤ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۸ تیر ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک