کلاغ ها


+ حکایت پیشی های ملوس خانه کوه نوردان و کاسه لیسان ارباب سرطناب!!

_ آخرین پست عزیز حبیبی در وبلاگ بیواک با عنوان کلنگ نمادین فدراسیون و فقدان تشخص کوه‌نوردی در هیئت داوری  می‌تواند نشان دهنده‌ی گوشه‌ای دیگر از " افکار و اندیشه‌های بی‌منطق‌"  او در عرصه کوه‌نویسی  امروز کشورمان باشد.  عزیز حبیبی در بیواک "‌شرافت نقد‌" را به بازی گرفته است! ... چرا؟

 

_  افکار و اندیشه‌های بی‌منطق ... حکم و قضاوت قاطع و بی‌چون و  چرای عزیز حبیبی در آخرین پست وبلاگ خود ، اعلام "فقدان تشخص کوه‌نوردی در هیئت داوری" است اما ...  شما در هیچ یک از سطور این پست کم و بیش طولانی نمی‌توانید کوچک‌ترین کلمه‌ای در جهت ارائه‌ی دلیل و طرح استدلال برای اثبات این حکم و قضاوت پیدا کنید . ظاهرا عزیز حبیبی نیازی در خود نمی‌بیند که برای پرسش بلافاصله‌ای که در ذهن خواننده شکل می‌گیرد پاسخی را فراهم آورد : چرا هیئت داوری تشخص کوه‌نوردی ندارد ؟ ... و اصلا ، تشخص کوه‌نوردی چیست و معیارهای آن در کجا و توسط چه کسی تعیین شده است ؟ ... چه کسی تعیین می‌کند فردی تشخص کوه‌نوردی دارد یا ندارد ؟ ... شما آقای عزیز حبیبی؟!!

 

_ بنا به آنچه در جریان مراسم روز سه‌شنبه گفته شد ، اعضای هیئت‌داوران رضا شهلایی ، لیلا بهرامی ، عباس ثابتیان ، مهدی داورپور و محمد نوری ( مشاوره‌ی تلفنی ) بوده‌اند . چرا  و بنا به کدام دلیل رضا شهلایی تشخص کوه‌نوردی ندارد‌؟   چرا و بنا به کدام دلیل محمد نوری تشخص کوه‌نوردی ندارد ؟   و لیلا بهرامی و داور‌پور و عباس ثابتیان؟ ... به نظر می‌رسد عزیز حبیبی هنوز نیاموخته است که باید به شعور خواننده‌گان خود احترام بگذارد .  فقط یک وبلاگ‌نویس از خودراضی و متکبر می‌تواند چنین روشی را داشته باشد و فکر کند اگر حکم و قضاوتی را صادر کرد دیگران موظف‌اند دربست و چشم و گوش بسته آن را بپذیرند و لذا دیگر نیازی به منطق و دلیل و استدلال برای اثبات گفته‌ها و نوشته‌ها نیست !!

 

 

_ افکار و اندیشه‌های عزیز حبیبی فقط بی‌منطق نیست بل از گونه‌ای تناقض ذاتی نیز رنج می‌برد . عینیت این تناقض ذاتی در آخرین پست وبلاگ او چنان است که به راحتی حکم و قضاوت اصلی اش در باره فقدان تشخص کوه نوردی در هیئت داوران  را بی‌اعتبار می‌کند . آنجا که نظر خود را در رابطه با برگزیده‌گان جشنواره  چنین بیان می‌کند : " همه‌ی آنها استحقاق دریافت این جایزه‌ها و تشویق‌ها را داشتند "  ...  واقعا جالب است! از یک سو ما هیئت داورانی را داریم که بنا به حکم و قضاوت قاطع و بدون استثنای عزیز حبیبی  فاقد تشخص کوه‌نوردی هستند و از سوی دیگر اما آن گونه داوری و قضاوتی در باره‌ی  برنامه‌های کوه و موضوعات کوه‌نوردی داشته‌اند که به صورتی قاطع و باز هم بدون استثنا ، صحیح و کامل و بدون اشتباه بوده است: " همه‌ی آنها استحقاق دریافت این جایزه‌ها و تشویق‌ها را داشتند "   ... آیا روشی که عزیز حبیبی در آخرین پست وبلاگ خود در پیش گرفته است یک هوچی‌گری صرف نیست ؟!

 

 

_ عزیز حبیبی "شرافت نقد" را به بازی گرفته است ... سال ها پیش در پستی با عنوان "مانیفست کلاغ‌ها"  در باره‌ی نقد نوشته بودیم : ... " و فکر می‌کنیم ، نقد انسانی‌ترین و خردمندانه‌ترین واکنش  انسان است نسبت به خود و نسبت به جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کند ... نقد ، کینه توزی و دشمنی نیست ...  نقد ، روشنگری‌ست ...  نقد ، صادق و عدالت خواه و شجاع است . نقد ، جهل و دروغ و ریا را برنمی‌تابد . نقد ، آرمان گرا و انسانی و شریف است ..."   و فکر می‌کنیم در نقد نباید نیش و کنایه و متلک‌های مضحک و بی‌مایه که کارکردی جز تحقیر و تخریب  و تسویه حساب شخصی ندارد ، جایگاهی داشته باشد .  فقط باید متاسف باشیم  برای عزیز حبیبی که ظاهرا قسم خورده است بیواک را به عرصه‌ای  برای ترویج  گونه‌ای ابتذال در کوه‌نویسی تبدیل کند . آنجا که در انتهای پست خود می‌نویسد  : " در آینده‌ای نه چندان دور فرزندان ما با طنز جادویی عبیدزاکانی یا رئالیسم جادویی مارکز خواهند نوشت : روزی روزگاری پادشاه قصه ما ، به پیشی‌های ملوس تپه‌های عباس آباد دستور داد تا یوزپلنگ‌های کوه‌های ایران را شناسایی و داوری کنند " ... 

عزیز حبیبی شرافت نقد را به بازی گرفته است!    آیا مناسب و شایسته خواهد بود  اگر کسی در مواجهه با کنایه‌ها و نوشته‌های بی مایه و مبتذل او ... و دقیقا با همان لحن و روش خود او ... برایش بنویسد :  با خلاقیت طنز جادویی عبید زاکانی و نبوغ رئالیسم جادویی مارکز  می‌توان آینده‌ای را تصور کرد که  پاره‌ای از پیشی‌های ملوس خانه کوه‌نوردان  سهم خود را از قدرت گرفته‌اند  ، در هیئت داوری‌های بعدی حضور دارند ،  آتش کینه‌ها و حسادت‌های ناشی از بازی ندادن‌شان فرو‌کش کرده و خالصانه و مخلصانه به کاسه‌لیسی ارباب سرطناب مشغولند ؟! ... آیا مناسب و شایسته خواهد بود ؟!

 

 

_ آقای عزیز حبیبی! لطفا به شرافت نقد و به شعور خواننده‌گان خود احترام بگذارید!

 

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٥٠ ‎ق.ظ ; جمعه ۱۳ تیر ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک