کلاغ ها


+ پیشنهادی در ارتباط با اصلاح شیوه نامه برگزاری مسابقات سرعتی فدراسیون

 

باسلام

احتراماً، به استحضار میرساند کارگروه مسابقات و لیگ فدراسیون کوه نوردی و صعودهای ورزشی ،جدیداً اقدام به تهیه شیوه نامه برگزاری مسابقات کوه پیمایی وکوه نوردی نموده واین شیوه نامه در وب سایت آن فدراسیون درمعرض دید عمومی قرار گرفته است .

این شیوه نامه با فرهنگ کوه نوردی که همانا رفاقت ، دوستی ، گذشت و ایثار و فداکاری است منافات داشته و پیشنهاد می گردد بعلل زیر قبل از اجرائی شدن، نظر افکار عمومی و کوه نوردان اخذ گردد تاباعث تخریب پیش ازحد فرهنگ کوه نوردی و جایگزینی رقابت بجای رفاقت نشود . بخشی ازعلل مخالفت خود رابااین طرح بشرح زیربیان می نمایم .

1- ازگذشته های دور تاکنون هیچگونه مسابقه کوه نوردی وکوه پیمایی به صورت رسمی وجهانی برگزار نشده است (جدا ازمسابقات sky running که یک فدراسیون مستقل خود رادارد ) فقط دریک مقطع کوتاه ، چندسالی مسابقات سرعتی برروی قله دماوند توسط فدراسیون وقت اجراء گردید که متاسفانه تاثیرات منفی زیادی درجامعه کوه نوردی بجاگذاشت وبعد ازسانحه تصادف برای چندنفر ازمقام آوران وهمچنین ایجاد مشکلات خاص قلبی وفیزیکی برای بخش دیگری ازحاضرین ،این مسابقات متوقف گردید .

2- اگر فدراسیون بااین دیدگاه که فقط ازطریق مسابقات و سکوهای قهرمانی می تواند بودجه ای از وزارت ورزش و جوانان اخذ نماید . روش مورد نظر ، روش مناسب و منطقی به نظر نمی رسد .

3- کوه نوری که تازه فعالیت کوه پیمایی وکوه نوردی خودراشروع نموده  است اگر با این فرهنگ مسابقه و قهرمانی درکوه نوردی ادامه دهد ، چه انتظاری از آن می رود  که فردا در ارتفاعات و شرایط سخت کوه نوردی ، همنورد و همراه خود راتنها نگذارد .

4- بارها گفته شده است کوه نوردی فقط فتح قله ها نیست و با هرقیمتی نمی بایست قله را صعود کرد . حال بااین تفکر مسابقات ، چه انتظاری در سرراه کوه نوردان جوان و جویای نام وجود دارد .

5-رشته کوه نوردی و کوه پیمایی با توجه به خصلت آن نمی تواند یک رشته قهرمانی باشد و می بایست از رشته های دیگر که به صورت مسابقه و قهرمانی ملی و بین المللی برگزار می شود منفک گردد . مانند سنگ نوردی داخل سالن ، یخ نوردی و ...ضمنا موضوع رکورد زدن در رشته کوه نوردی و کوه پیمایی با برگزاری مسابقه بین کوه نوردان یک موضوع کاملا جداگانه می باشد . مثلا رکورد چند ساعته صعود به قله دماوند ، قله اورست و یا رکورد صعودهای چند ساعته بر روی دیواره های بلند ایران و جهان ، برای این رکورد ها هیچ گاه سکوی قهرمانی وجود نداشته است .

6- کلنگ طلایی ، تبرطلایی و غیره که سالانه توسط فدراسیون جهانی به افراد و اشخاص داده می شود بابت برگزاری مسابقه نبوده بلکه بخاطر کارهای جدید و همچنین فعالیت های فوق العاده و شاخص می باشد .

7-ریاست محترم فدراسیون اعلام نموده است که با اجرای دقیق این شیوه نامه ، ما بتوانیم افتخارات بزرگی درسطح جهان بدست آوریم و از شور و شوق جوانان که رقابت درضمیر آنان نهفته است سازماندهی نموده و آن را قانونمند و بصورت منظم هدایت نمائیم . درکجای جهان کوه نوردی وکوه پیمایی بصورت مسابقه و کسب مقام برگزار می شود که مابتوانیم افتخار کسب کنیم (درپنج رده سنی ).

8- در بند یک بخش اهداف شیوه نامه آمده است که هدف ترویج و اشاعه فرهنگ کوه پیمایی در بین آحاد جامعه می باشد . حال درکجای فرهنگ کوه پیمایی دربین آحاد جامعه برای این رشته ورزشی سرگرم کننده ، مفرح وجذاب ( طبق بند 5 همین اهداف ) رقابت و کسب مقام وشهرت جای رفاقت ، گذشت ، ایثار و فداکاری را که زبانزد عام و خاص درخصوص کوه نوردی وکوه پیمایی است راخواهد گرفت .

9-تمام رشته های ورزشی و مقام آور ، ورزشکاران برای بدست آوردن مقام ، درمکان های مشخصی با امکانات خاص آن درحال تمرین هستند . در صورتی که یک کوه پیما یا کوه نورد که بخواهد درمسابقات شرکت کند بایستی خود را درکوه و ارتفاعات آماده نماید . بخصوص که درماده 38به موضوع نامتعارف بودن مسیر اشاره شده است و اعلام گردیده ازمسیرهای بکر نیزاستفاده گردد . حال بدون درنظرگرفتن تخریب منطقه توسط خیل مشتاقان این رشته (به گفته رئیس فدراسیون ) ازحالا بایستی بدنبال کوه نوردانی باشیم که جهت آمادگی درمسابقات درمناطق مختلف یا گم شده اند یا برایشان سانحه ای اتفاق افتاده است .

10-درماده 2 آمده است که انجام مسابقات درپنج رده سنی نوجوانان aوbو......برگزار می شود اولین رده بازده سنی 14 تا15سال خواهد بود . آیا نوجوانی که جویای نام  است می توان ازآن در آینده انتظار یک کوه نورد توانمند با اهداف والای کوه نوردی داشت .

درپایان بنظر می رسد منظور فدراسیون از مسابقات کوه نوردی و کوه پیمایی همان  skyruning می باشد . اگر چنین است این رشته ورزشی می بایست به صورت مستقل ویا زیرمجموعه ای ازفدراسیون ورزش های همگانی به عنوان یک انجمن فعالیت نماید تا اصل فرهنگ کوه نوردی دراین فدراسیون زیرسئوال نرود .  

                                                                                باتشکر  کامبیز بختیاری

                                                                    رئیس هیئت کوه نوردی کارگران استان البرز

 

 

 

از وبلاگ هیئت کوه نوردی کارگران استان البرز

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٢٧ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۱٧ تیر ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک