کلاغ ها


+ نیوزیلند : کوه آلپ یک سوم یخچال‌های خود را از دست داده است

کارشناسان موسسه ملی تحقیقات آب و هوای نیوزیلند اعلام کردند: یک سوم حجم برف‌های دائمی و یخ‌های رشته کوه آلپ واقع در نیوزیلند جنوبی ناپدید شده است

 

کارشناسان می‌گویند: از سال 1977 میلادی تاکنون حجم یخ‌های آلپ در نیوزیلند جنوبی بیش از 18 کیلومترمکعب یا 34 درصد کاهش یافته که شدت کاهش حجم یخ‌ها طی 15 سال اخیر افزایش بیشتری یافته است. ناپدید شدن این حجم وسیع از یخ‌ها با این سرعت بسیار نگران کننده است. به ویژه وقتی که این میزان ذوب‌ یخ‌ها را به ذوب یخ‌های قطبی اضافه کنیم یک سوال جدی و نگران کننده درباره آینده افزایش سطح آب دریاها و تاثیرات جوی ناشی از آن به ذهن می‌رسد.

 

به گزارش ایسنا به نقل از یونیورسیتی ورلد نیوز،‌ کارشناسان می‌گویند: یخچال‌های طبیعی کوچک تا متوسط در مقابل تغییرات هوا و تغییرات جوی سالیانه سریعتر واکنش نشان می‌دهند. از سال 1961 تا 2005 میلادی ضخامت صفحات یخچال‌های وسیعی در سراسر جهان به طور میانگین 12 متر معادل 9000 کیلومتر مکعب آب، کاهش یافته است.

 

«مارتین هوئلزل» و همکارانش در اداره خدمات سنجش یخچال‌های طبیعی‌، حجم یخ‌های یخچال‌های طبیعی در کوه‌های آلپ نیوزیلند جنوبی را در دهه 90 قرن 19 میلادی،‌ حدود 170 کیلومترمکعب برآورد کرده که این حجم اکنون 36 کیلومترمکعب است.

 

«جیم سالینجر»،‌ استاد دانشگاه «آکلند» و همکارانش نیز دراین‌باره می‌گویند: از دست رفتن 75 الی 80 درصد از یخ‌های رشته کوه آلپ شاهدی بر تاثیرات منطقه‌ای گرمای جهانی است.

 

در سال 2013 میلادی، هیئت کارشناسان بین‌دولتی سازمان ملل در امور آب و هوا برآورد کردند که ذوب یخچال‌های طبیعی از ابتدای قرن بیستم تاکنون حدود شش الی هفت سانتیمتر به ارتفاع آب اقیانوس‌ها افزوده و پیش بینی می‌شود این روند تا سال 2100 میلادی حدود 10 الی 20 سانتیمتر بیشتر به ارتفاع سطح آب اقیانوس‌ها بیفزاید.

 

ایسنا

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٠٤ ‎ب.ظ ; جمعه ٢۸ شهریور ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک